Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Spadek liczby ofert pracy. "To się o tej porze praktycznie nie zdarza"

24
Podziel się:

W maju 2024 r. pojawiło się 261,1 tys. ogłoszeń o pracę, co oznacza spadek o 15 proc. w ujęciu rok do roku - wynika z raportu firmy Grant Thornton. Eksperci uważają, że to "rozczarowująca wiadomość, ponieważ zwykle o tej porze roku liczba ofert pracy rośnie w związku z pracami sezonowymi".

Spadek liczby ofert pracy. "To się o tej porze praktycznie nie zdarza"
W maju spadła liczba ofert na portalach rekrutacyjnych. Eksperci są zaskoczeni (PAP, Tytus �mijewski)

Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w maju 2024 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 261,1 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek aż o 15 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku (kiedy pojawiło się 308,5 tys. ofert). To wyraźnie słabszy wynik niż przed miesiącem - wynika z raportu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Jak wskazują autorzy raportu, sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, ale jest to zjawisko bardzo powolne.

"Spadki liczby ofert pracy są nadal istotne i do dodatnich odczytów jeszcze daleko. Nadzieję na nie dają jednak nasze prognozy makroekonomiczne, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu wyjdzie na plus po ostatnich ujemnych dynamikach" - zaznaczają eksperci.

W maju liczba ofert pracy spadła względem kwietnia 2024 r. o 2 proc.

To rozczarowująca wiadomość, ponieważ zwykle o tej porze roku liczba ofert pracy rośnie w związku z pracami sezonowymi. Liczba ofert w maju nie tylko zaliczyła ujemną dynamikę względem analogicznego miesiąca zeszłego roku, ale również była niższa od liczby zanotowanej w kwietniu bieżącego roku. Z naszego badania wynika, że w poprzednich latach majowy odczyt liczby ofert pracy niemal zawsze stanowił wzrost względem poprzedniego miesiąca (jedyny wyjątek stanowił 2022 rok, kiedy w maju zanotowano spadek mdm) - informuje Grand Thornton.

Brak wiosennego trendu wzrostu niepokoi

Dlatego spadek liczby ofert w maju tego roku sprawił, że ścieżka, którą poruszamy się w 2024 roku, zaczęła wyraźnie odstawać od ścieżek z poprzednich lat. Różnice w liczbie ofert nie są duże, jednak sam brak wiosennego trendu wzrostu w tym roku może niepokoić. Dla porównania - w 2024 roku w maju było 261 tys. ofert, w 2023 roku - 308 tys., w 2022 roku - 294 tys., w 2021 roku - 303 tys. a w 2019 roku - 334 tys. Jedynie ścieżka z 2020 roku (195 tys. ofert) jest wyraźnie niższa od tegorocznego odczytu, jednak jest to efekt rozpoczynającej się wówczas pandemii i wprowadzanego lockdownu - dodano.

Z badania wynika, że w maju największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży IT. Pracodawcy opublikowali tu aż o 44 proc. mniej ofert niż rok temu.

Duży spadek widoczny jest też wśród pracowników HR (-30 proc.) oraz wśród finansistów (-28 proc.). Natomiast wzrost dynamiki ofert w maju zanotowaliśmy jedynie wśród ogłoszeń dla pracowników fizycznych (6 proc. rdr).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
oferty pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Konrad
4 dni temu
Praca przez Covebo to czysta przyjemność. Zawsze mogłem liczyć na pomoc mojego koordynatora, co w dzisiejszych czasach nie jest standardem.
Spoko.
2 tyg. temu
Niedługo będą oferty do chińskich fabryk. Skądś to badziewie polecane przez influencerow, które wszyscy kupują za grosze, trzeba brać.
Zibi
2 tyg. temu
Podziękuję PiS za minimalną !! I socjal 800, 500 300 itp. - ludzie nad decyzją zatrudnienia 1 pracownika zastanawiają się 5 x - Zaczyna się znów zatrudnienie na czarno, zmniejszanie produkcji itp.
Hahaha
2 tyg. temu
Uśmiechnięci?
J 25
2 tyg. temu
Lewactwo wykończy Europę najpierw wymyślony srovido obłęd teraz eko brednie i już widać efekty do tego nie roby oplone i scenariusz na kryzys gospodarczy i społeczny gotowy
...
Następna strona