"Penny Pritzker, specjalny przedstawiciel ds. ożywienia gospodarczego na Ukrainie, uda się 11 stycznia do Warszawy, aby podkreślić amerykańsko-polską współpracę w zakresie ożywienia gospodarczego na Ukrainie. W Warszawie specjalna przedstawiciel Pritzker spotka się z wysokimi rangą przedstawicielami polskiego rządu, w tym z prezydentem Dudą i ministrem spraw zagranicznych Sikorskim. Omówią oni wsparcie polskiego rządu i sektora prywatnego dla Ukrainy oraz znaczenie pomocy gospodarczej dla Ukrainy, która broni się przed agresją Putina" - czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie Departamentu Stanu.
Pritzker to była sekretarz handlu w czasie prezydentury Baracka Obamy, a od września ubiegłego roku odpowiada m.in. za mobilizację prywatnych i państwowych funduszy w odbudowę Ukrainy.
"Pracując krok w krok z ukraińskimi władzami, naszymi sojusznikami i partnerami, międzynarodowymi instytucjami finansowymi i sektorem prywatnym, (Pritzker) będzie kierować wysiłkami Stanów Zjednoczonych, by pomóc odbudować ukraińską gospodarkę" - oświadczył kilka miesięcy temu Joe Biden, którego cytuje serwis wnp.pl.
Jak przypomina forsal.pl - Pritzker to "członkini pochodzącej z Ukrainy zamożnej żydowskiej rodziny Pritzkerów, założycieli m.in. sieci hotelów Hyatt. Jej brat, J.B. Pritzker, jest gubernatorem stanu Illinois".
Odbudowa Ukrainy
O odbudowie Ukrainy i wsparciu oraz działalności polskim firm za wschodnią granicą piszemy od miesięcy. Kilka tysięcy firm znajduje się w bazie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i jest gotowych do współpracy.
Przypomnijmy, że tylko w drugiej połowie grudnia prezes InPostu Rafał Brzoska zdradził, że rozmawia z Amerykanami o odbudowie Ukrainy. Przedsiębiorca chce, razem z innymi polskimi firmami zawiązać koalicję. - Amerykanie także są pewni, że Putin nie zatrzyma się, jeżeli pokona Ukrainę - powiedział dla "Rzeczpospolitej".
Jednocześnie trwa walka w Kongresie o dalsze wspieranie militarne Kijowa. Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), John Kirby, poinformował w grudniu, że USA pozostały fundusze wystarczające jedynie na sfinansowanie jednego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest dodatkowe finansowanie przyznane przez Kongres. A szanse na to maleją z każdym dniem.