Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

Spis powszechny coraz bliżej. GUS opublikował pytania do samospisu

275
Podziel się:

1 kwietnia br. startuje Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w badaniu dla wszystkich jest obowiązkowy. Zamiast przyjmować rachmistrza w domu możesz sam się spisać w Internecie. Zestaw pytań jest już w sieci upubliczniony.

Spis powszechny coraz bliżej. GUS opublikował pytania do samospisu
(stock.adobe)

Na stronach Głównego Urzędu Statystycznego (spis.gov.pl) upubliczniono pytania, które znajdą się w ankiecie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Ogólnokrajowy spis rusza 1 kwietnia br. Odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. naszego aktualnego miejsca zamieszkania oraz stanu posiadania będzie można udzielić osobiście rachmistrzowi lub dokonać samospisu, odpowiadając na pytania zawarte w internetowej ankiecie.

Zobacz także: Gastronomia może liczyć na otwarcie ogródków. Jest poparcie w resorcie rozwoju

Każdy będzie miał indywidualny formularz

Pytania pogrupowane są tematycznie. Na ile spośród nich będzie trzeba odpowiedzieć, to będzie zależało od naszej sytuacji. Formularz został zaprojektowany tak, że aby móc przejść do kolejnego pytania, trzeba będzie udzielić odpowiedzi na pytanie poprzedzające.

Tym samym liczba pytań, na które różne osoby będą udzielały odpowiedzi, nie będzie taka sama. Będzie ona wynikała z indywidualnej sytuacji danej osoby (np. jej wieku, historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.).

Przykładowo: jeżeli przebywamy aktualnie za granicą i jest to krócej niż rok, wypełnimy kwestionariusz przeznaczony dla emigranta krótkookresowego, jeżeli poza granicami Polski jesteśmy rok lub dłużej – kwestionariusz emigranta długookresowego.

Pytania ogólne i wrażliwe

O co dokładnie zostaniemy zapytani? Przede wszystkim o dane osobowe oraz dane naszych najbliższych, poziom wykształcenia oraz miejsce zamieszkania (jeśli nie mieszkamy w kraju, to musimy podać ostatni adres w Polsce).

Będą też pytania bardzo osobiste związane np. z naszymi niepełnosprawnościami czy wyznaniem, w którym wychowujemy dzieci.

Połowa pytań dotyczy stanu naszego posiadania: rodzaju tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania/domu, liczby osób mieszkających pod wskazanym adresem oraz tego, jak długo mieszkamy we wskazanym miejscu.

Jeśli kwestionariusz wypełnia osoba przebywająca na emigracji – odpowiada na pytanie: kto poza nią był jeszcze w tym mieszkaniu zameldowany i również wyjechał za granicę?

Ponadto GUS chce wiedzieć, jak duża jest nieruchomość, którą zajmujemy, czy jest wyposażona w media, co stanowi źródło ogrzewania.

Jeśli nie potrafimy udzielić odpowiedzi na jakieś pytanie, przy każdym znajduje się dodatkowa odpowiedź: "nie mam żadnej wiedzy na ten temat".

Dodatkowo formularz elektroniczny wsparty jest słownikami: adresów, krajów obywatelstwa, krajów urodzenia, zamieszkania oraz przebywania, narodowości, języków, wyznań, rodzajów paliwa i źródeł energii, rodzaju obiektów zbiorowego zakwaterowania, zawodów oraz rodzajów działalności (PKD). Zawiera również dodatkowe wyjaśnienia i definicje pojęć.

Apel o samospisanie się

GUS apeluje do Polaków, by zdecydowali się na samospis internetowy. To znacznie przyspieszy całą procedurę, która ze względu na pandemię i tak została wydłużona.

Formularz można wypełnić w ciągu 14 dni od daty pierwszego zalogowania się w systemie.

Jeśli wpiszemy nieprawdziwe dane, np. zły numer PESEL, system nas nie przepuści. By wypełnić ankietę za inną osobę - np. żonę, matkę lub brata - musimy znać poprawny PESEL tej osoby. Ankieta jest imienna, nie można jej wypełnić np. za całą rodzinę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(275)
WYRÓŻNIONE
Obywatel RP
4 lata temu
Co za inwigilacja obywatela!!
TTT
4 lata temu
Wredny rząd chce mieć nad wszystkim kontrolę, komuna wraca
Ojciec
4 lata temu
Już się nie mogę doczekać kiedy będę mógł przekazac na serwery Ziobry wszystkie dane o sobie i swojej rodzinie. Od tygodnia drepcze przy klawiaturze.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (275)
rolnik
3 lata temu
"Formularz można wypełnić w ciągu 14 dni od daty pierwszego zalogowania się w systemie." Dodam, że w 15 dniu od dnia pierwszego zalogowania ankieta zostaje zablokowana i wówczas tylko pozostaje rachmistrz. Tak było też w spisie rolnym.
Niewytrzymam
4 lata temu
No i co cwaniaki? Jestem młody, mam dużą nieruchomość w stolicy po rozwodzie rodziców, idzie mi tak gównianie przez ten wasz system astralny, że nie jestem tego w stanie utrzymać, za to jestem w stanie się połapać o co chodzi i wyszedłem z tej religii. I co dowalicie mi wysoki podatek katastralny zamiast oficjalnych przeprosin i odszkodowania? Lepiej znajdźcie tych idiotów w rządzie co mają odpowiednie zaplecze technologiczne i piszą szczepionki, programy i wirusy w celach eksperymentów genetycznych na ludziach.
Agregacja
4 lata temu
Tak to informacja o wierze. Byłem wypisać się z tej pięknej wiary, która każe Ci cierpieć z powodu bycia zakwalifikowany jako śmieć genetyczny. Mają dane w księgach chrztu. Normalnie papier i jedna osoba na linijkę w księdze chrztów.
widzka .........
4 lata temu
nie panikujcie,tak jest na calym swiecie a wcale nie boli........
Yvanko
4 lata temu
Ale mamy optymistów w Polsce. Strach się bać.
...
Następna strona