Split payment. Od teraz obowiązkowy. Sprawdź, na czym polega zmiana i kogo obejmuje
Obowiązkowy split payment - MPP ma tym samym zastąpić usługi objęte wcześniej mechanizmem odwrotnego obciążenia, wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności.
Od listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.
Dotyczy to 150 grup towarów i usług, wśród których wymienić można:
- odpady, złom, surowce wtórne;
- wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe;
- elektronika m.in.: procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tonery, tusze, dyski twarde;
- paliwa samochodowe, oleje smarowe i opałowe;
- prawa do emisji gazów cieplarnianych;
- roboty budowlane i okołobudowlane;
- węgiel i produkty węglowe;
- handel częściami do samochodów i motocykli.
Split payment. Od teraz obowiązkowy. Sprawdź, na czym polega zmiana i kogo obejmuje
Przypomnijmy, że mechanizm podzielonej płatności w postaci split payment funkcjonuje w Polsce od połowy ubiegłego roku. Dotychczas jednak był dobrowolny. Jednak od listopada nowy obowiązek obejmie w sumie 150 grup towarów i usług dla transakcji przekraczających kwotę 15 tys. zł.
Rząd coraz większą wagę przykłada do walki z tzw. luką podatkową. Oprócz split payment 1 września 2019 wprowadzono bowiem białą listę podatników VAT, która stanowi wykaz czynnych podatników, w której możemy znaleźć m.in. numery kont bankowych.
Podzielona płatność została wdrożona ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku. W ustawie o VAT nowo dodany rozdział 1a ma dotyczyć mechanizmu podzielonej płatności - informuje z kolei portal poradnikprzedsiebiorcy.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl