Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Sprawdziły się na wojnie z Rosją. Polskie Pioruny mają teraz bronić Europy

4
Podziel się:

Przenośne zestawy przeciwlotnicze Piorun, które sprawdziły się w konflikcie rosyjsko-ukraińskim, mają szansę na ekspansję na europejskim rynku. Polska zgłosiła ten produkt do unijnego programu dofinansowania zakupów zbrojeniowych EDIRPA, co może otworzyć drogę do kolejnych zamówień eksportowych.

Sprawdziły się na wojnie z Rosją. Polskie Pioruny mają teraz bronić Europy
Systemy przeciwlotnicze Poprad z pociskami Grom lub Piorun (PIT Radwar)

Piorun, produkowany przez Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to przenośny zestaw rakietowy zdolny do niszczenia celów powietrznych z odległości kilku kilometrów. Jego skuteczność potwierdzona w warunkach bojowych przyciągnęła uwagę nie tylko polskiej armii, ale także sił zbrojnych Norwegii i Estonii, które zdecydowały się na jego zakup.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi o możliwości zgłoszenia sześciu produktów do programu EDIRPA Polska ostatecznie postawiła na Pioruna. Ppłk Grzegorz Polak, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, potwierdził złożenie wspólnego wniosku przez Estonię, Litwę, Norwegię i Polskę w ramach części programu dotyczącej obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zrobił biznes na urządzaniu piekła! Twórca Runmageddonu Jarosław Bieniecki w Biznes Klasie

Unijna premia za wspólne zakupy

Program EDIRPA, utworzony na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z października 2023 roku, ma na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego poprzez promowanie wspólnych zakupów uzbrojenia. Z budżetem wynoszącym 310 mln euro, podzielonym na trzy części: amunicyjną, obronę powietrzną i wymianę platform, program stwarza szansę na znaczące korzyści finansowe dla uczestniczących krajów.

W przypadku pozytywnej oceny wniosku przez Komisję Europejską, Polska jako lider projektu może liczyć na premię w wysokości około 100 mln zł. Środki te prawdopodobnie zasiliłyby Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, wspierając dalsze inwestycje w modernizację polskiej armii. Podobną kwotę łącznie mogłyby uzyskać pozostałe państwa uczestniczące w projekcie.

Udział w programie EDIRPA to nie tylko korzyści finansowe, ale również szansa na usprawnienie zarządzania zakupami uzbrojenia poprzez wdrożenie tzw. trybu projektowego, co dotychczas stanowiło wyzwanie dla polskiego sektora obronnego - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Perspektywy na przyszłość

EDIRPA jest postrzegana jako program pilotażowy dla szerszej inicjatywy - Europejskiego Programu Inwestycji Obronnych (EDIP). Ten ambitny projekt, planowany na lata 2025-2027, ma dysponować budżetem 1,5 mld euro, z potencjałem dalszego wzrostu w kolejnych latach.

Michał Dworczyk, europoseł PiS, podkreśla wagę obecnych prac nad kształtem programu EDIP w Parlamencie Europejskim. Zaangażowanie różnych komisji, w tym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), świadczy o złożoności i znaczeniu tego przedsięwzięcia dla przyszłości europejskiego przemysłu obronnego.

Sukces Pioruna na arenie międzynarodowej potwierdza rosnący potencjał polskiej zbrojeniówki. Przemysław Kowalczuk, były członek zarządu Mesko, podkreśla znaczenie współpracy na poziomie rządowym i przemysłowym w realizacji tego typu umów. "Dogadanie się zarówno na poziomie rządowym, jak i przemysłowym jest podstawą w tego typu umowach. My się tego zaczynamy uczyć i to jest skuteczna ścieżka dla zwiększenia eksportu uzbrojenia" - komentuje ekspert.

Z obecnymi mocami produkcyjnymi na poziomie około 1000 pocisków rocznie i ceną jednostkową około 900 tys. zł, Piorun staje się nie tylko istotnym elementem wojskowego arsenału, ale także ważnym produktem eksportowym. Dotychczasowe zamówienia z Polski, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Norwegii, Gruzji, Estonii i Słowacji świadczą o rosnącym zainteresowaniu tym systemem na globalnym rynku uzbrojenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
WYRÓŻNIONE
Adler
5 miesięcy temu
RWPG już było ale nawet wtedy nie wpadli na tak odrealnione pomysły jak jedna socjalistyczna armia czy wspólne zakupy bo i tak każdy musiał kupować od Moskwy ale przynajmniej na własną rękę nie pospołu
Michał
5 miesięcy temu
Tusk to uwali, bo niemieckie lepsze.
tusk czaskosk...
5 miesięcy temu
a po co jak jest obrona w niemcach
NAJNOWSZE KOMENTARZE (4)
Czytający ze ...
5 miesięcy temu
"Z obecnymi mocami produkcyjnymi na poziomie około 1000 pocisków rocznie ....., Piorun staje się ..... ważnym produktem eksportowym." Autorowi artykułu się chyba coś pomieszało.
Michał
5 miesięcy temu
Tusk to uwali, bo niemieckie lepsze.
Adler
5 miesięcy temu
RWPG już było ale nawet wtedy nie wpadli na tak odrealnione pomysły jak jedna socjalistyczna armia czy wspólne zakupy bo i tak każdy musiał kupować od Moskwy ale przynajmniej na własną rękę nie pospołu
tusk czaskosk...
5 miesięcy temu
a po co jak jest obrona w niemcach