Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Starty na orbitę okołoziemską z Polski? Tego chce rząd

63
Podziel się:

Minister Piotr Nowak w trakcie wizyty w USA powiedział, że strona polska stara się o jak najszybsze sprowadzenie do Polski technologii umożliwiającej starty na orbitę okołoziemską. Nowak uważa, że niezależność w umieszczaniu satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej otworzy również nowy potencjał dla przemysłu kosmicznego w Polsce.

Starty na orbitę okołoziemską z Polski? Tego chce rząd
Rząd chce, żeby Polska była miejscem startu na orbitę okołoziemską (Adobe Stock)

Polski minister rozwoju i technologii Piotr Nowak przebywa z trzydniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. W trakcie rozmów polski minister poruszy kwestię zacieśniania i rozwoju współpracy transatlantyckiej oraz zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Polska miejscem startu na orbitę okołoziemską?

"Tuż po spotkaniu w Departamencie Stanu USA, razem prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorzem Wrochną, staramy się o jak najszybsze sprowadzenie do Polski technologii umożliwiającej starty na orbitę okołoziemską z terenu Polski" - napisał na Twitterze Nowak.

Podpisanie Technology Safeguard Agreement pomiędzy Polską a USA umożliwi w niedługiej przyszłości starty kosmiczne z Polski, "co przede wszystkim podniesie możliwości obronne całej Unii Europejskiej i NATO" – podkreślił polityk.

Dalsza część artykuły pod materiałem wideo

Zobacz także: Sankcje na Rosję. "Wiele polskich firm nie jest w stanie odciąć się z dnia na dzień"

Zdaniem ministra rozwoju niezależność w umieszczaniu satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej otworzy również nowy potencjał dla przemysłu kosmicznego w Polsce i UE.

Resort poinformował też na Twitterze o spotkaniu Nowaka z podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Bonnie Jenkins i asystentem sekretarza stanu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Eliotem Kangiem.

"Zacieśniamy współpracę z USA, by jak najszybciej wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju dzięki najnowszym narzędziom nawigacyjnym, telekomunikacyjnym i obserwacyjnym" - powiedział minister, cytowany we wpisie.

"Chcemy, by Polska mogła nie tylko korzystać z amerykańskich technologii, ale też uczestniczyć w ich rozwoju" - dodał Nowak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kosmos
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(63)
WYRÓŻNIONE
Mr.Pool
3 lata temu
Obyscie tylko na chleb mieli a co dopiero na budowe takiej stacji odlecieli ci panowie ciekaw co oni cpaja !!
Trzeźwy
3 lata temu
Już było 1000000 MILION ! elektrycznych samochodzików, milion ! mieszkań i 1000 stadionów. Czas na rakiety kosmiczne ! Każda omodlona i wyświęcona. A na razie zbliżamy się do MILIONA ZA BOCHENEK CHLEBA. Co elektoratowi nie przeszkadza bo banie pincyt dajut i cynastku dajut.
zed
3 lata temu
Starty na orbitę można realizować też z bieguna północnego i południowego, teoretycznie wszystko można, ale to nie ma sensu. Panu ministrowi, wszystkim członkom rządu i ich wyborcom sugeruję nadrobić braki w edukacji, w szczególności z fizyki na poziomie szkoły podstawowej z lat 80tych. Jako podpowiedź sugeruję rozważyć taką ciekawostkę, dlaczego Amerykanie jako bazę startowa rakiet kosmicznych wybrali Cape Canaveral? Podpowiedź numer dwa - dlaczego europejski program kosmiczny realizuje starty z kosmodromu w Gujanie Francuskiej, niemal 8 tys. kilometrów od kontynentu europejskiego?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (63)
Anja
3 lata temu
A jak ! Takiego ministra nam trzeba ! Zdecydowanie i do przodu . Obok Megalotniska ma być Kosmodrom. Taki Mega hub przesiadkowy. Np jedziesz rano z Koluszek albo Staszowa hiperekspesem . Przesiadasz się na rakietę i buch , jesteś na Marsie. Tam pijesz coca - colę z megapaku , w który okazyjnie się zaopatrzyłeś przed podróżą , robisz selfie i wracasz na Ziemię. Jak zdążysz , i będziesz miał szczęście to jeszcze załapiesz się na wieczorne wiadomości w TVP.
Łojdana!
3 lata temu
Kosmodrom w Baranowie czeka! :D
sdABVsdb
3 lata temu
Z kosmosu mniej widać nasz bajzel krajowy i to co Ruskie nawywijali w naszym wspólnym bratnim narodzie. Rozumiem, ale może najpierw warto rozwiązać bardziej przyziemnie problemy? Tym baredziej że 99( i sporo 9 po przecinku)% ludzkości nigdy Ziemi nie opuści.
BB16
3 lata temu
Nie ma pilniejszych inwestycji / wydatków ? Wszystko się sypie : energetyka , kopalnie , rolnictwo przez wygórowane ceny nawozów , armia w opłakanym stanie a oni będą budować kosmodrom !
rob
3 lata temu
To oni nie wiedzą, że szerokość geograficzna jest istotna? ... ręce opadają
...
Następna strona