Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

"Tego nie przewidywaliśmy". Adam Glapiński zabrał głos po decyzji ws. stóp

282
Podziel się:

Podczas czwartkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński odniósł się do środowej decyzji RPP. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. - Sytuacja się zmieniła - stwierdził prezes banku centralnego. Dlaczego?

"Tego nie przewidywaliśmy". Adam Glapiński zabrał głos po decyzji ws. stóp
Kiedy obniżenie stóp procentowych? (Flickr, NBP)

W środę Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że pozostawia stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W czwartek prezes NBP zabrał głos w sprawie tej decyzji.

Szef NBP rozpoczął konferencję od odniesienia się do decyzji rządu ws. częściowego zamrożenia cen energii w 2025 roku. Od kilku miesięcy prezes polskiego banku centralnego anonsował, że ta decyzja będzie kluczowa dla dalszych poczynań RPP. W czwartek przypomniał, że dotychczas istniał scenariusz, w którym rząd przestaje mrozić ceny, a inflacja spada w kierunku celu już po pierwszym kwartale 2025 r. - Wtedy w Radzie byłaby dyskusja o tym, kiedy można przejść do obniżania stóp procentowych - stwierdził.

Ale sytuacja się zmieniła. Została przyjęta ustawa, która nie mrozi ani nie odmraża cen energii, a mrozi je częściowo. Na część roku. Tego nie przewidywaliśmy. Zamrożenie częściowe, do września, jest trudne do interpretacji - stwierdził Adam Glapiński.

Dodał, że sytuacja, w której ceny prądu są zamrożone tak, jak zdecydował rząd, nie ma pewności, że inflacja będzie szybko spadać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego
Mniej więcej połowa członków RPP mówiła, że po marcu rozpocznie się dyskusja w temacie stóp. Teraz ta dyskusja rozpocznie się w październiku. Ale to nie znaczy, że obniżymy stopy. To się przesuwa na rok 2026 - stwierdził Adam Glapiński.

Ile wyniesie inflacja? Glapiński przedstawia prognozę

W następnej części konferencji szef NBP stwierdził, że w Polsce dynamika wzrostu cen prądu jest jedną z najwyższych w Europie. Ocenił też, że w pierwszej połowie 2025 roku ceny będą niższe, a w drugiej ponownie wzrosną.

Inflacja w pierwszej połowie wyniesie ok. 5 proc. To dalej jest dwukrotnie powyżej celu NBP (który wynosi 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o jeden punkt procentowy w górę lub w dół - przyp. red.). W trzecim kwartale może się obniżyć, ale w czwartym kwartale znowu zacznie rosnąć - przewidywał Adam Glapiński.

Na koniec konferencji Adam Glapiński złożył wszystkim życzenia świąteczne. Spotkanie zakończyło się bez możliwości zadawania pytań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(282)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
anonim
miesiąc temu
Niskie oprocentowanie lokat, podatek Belki, wysokie oprocentowanie kredytów bieżących to, koszt jaki ponosimy na rzecz kredytobiorców mających oprocentowanie 2%, zawieszenie spłaty rat kredytu. Banki mają rekordowe zyski. To ludzie mający lokaty przy niskich odsetkach, mający kredyty oprocentowane powyżej 10% płacą koszty programów rządowych. To jawne okradanie oszczędzających i uczciwie pracujących. Co z podatkiem Belki. Na lokatach bank zarabia pożyczając pieniądze na % znacznie wyższe niż oprocentowanie, drugi raz budżet biorąc podatek od otrzymanych odsetek. Przed wyborami oraz jeszcze na początku roku premier Tusk i minister finansów mówili o zmianach w podatku Belki. Teraz cisza. Oszukali nas, podobnie jak z rentą wdowią dając ją tym, którzy płacili mało składek z pieniędzy uczciwie i długo pracujących emerytów lub ich nieżyjących współmałżonków. Najgorsze jest to, że lewica twierdzi, że osiągnęła sukces. Przecież to decyzje charakterystyczne dla czas komunizmu. To równanie ludzi uczciwie pracujących z leniami, nieudacznikami, czasami cwaniakami pracującymi na czarno. To pokazanie po raz kolejny, że w Polsce uczciwość, oszczędzanie jest nieopłacalne.
Kinga K.
miesiąc temu
Jejku jakie to jest okradanie ludzi
Jan S.
miesiąc temu
Kiedy inflacja była na poziomie 20 % stopy procentowe NBP wynosiły 6 % , teraz przy inflacji niecałe 5 % wynoszą 5,75 % . Mógłby mi ktoś ten fenomen wytłumaczyć ?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
znowu plebs
miesiąc temu
super, ciekawe ile jeszcze zwykli kredytobiorcy będą utrzymywać innych 2%, zaraz 0% i inne programy... niedługo zaczną się protesty
Free
miesiąc temu
A bezrobocie już wzrasta, liczba zamykanych firm także. Skąd brać na te raty
Radek
miesiąc temu
Mam kredyt chyba Glapiński jest dla mnie zagrożeniem życia
NAJNOWSZE KOMENTARZE (282)
Krzysiek
2 tyg. temu
Od lat korzystam z produktów Wydawnictwa Wiedza i Praktyka i zawsze jestem pod wrażeniem ich jakości. Szczególnie polecam ich portale dla księgowych – to absolutna czołówka na rynku!
123
miesiąc temu
Ceny prądu są jakie są pisowcy woleji w miesiecznicach spacerować zamiast budować elektrownię i kopać mierzeje pod kajaki a ten pan co się w wyliczeniu zysków pomylił to myślę że na niego już czas
Xyz
miesiąc temu
Temat wygląda tak. Nie zamierzają obniżyć stóp procentowych ale nie mogą powiedzieć tego wprost. Lepiej jest co chwilę przesuwać termin obniżek a ludzie cierpliwie poczekają...
Mar
miesiąc temu
Co proponują członkowie RPP z nadania PO? Przepraszam. Wybrani przez Senat. Czy nie podwyżkę stóp procentowych? Niezłe pytanie mózgu przeszliście.
wrażliwy
miesiąc temu
Na dobranoc posłuchajcie sobie (na otarcie łez) Siegieńczuka kobiety rządzą nami i Wiśniewskiego kajne kręcę. Bez żadnej urazy bo kobiety są nam potrzebne i pokój dla biznesu jak tlen w powietrzu.
...
Następna strona