Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Światem targa inflacyjne tsunami. "Trzeba wyjść z tej 'imprezy' na rauszu, ale bez kaca"

23
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o jedenastej z rzędu podwyżce stóp procentowych. – Dobrze, że NBP w końcu jest przewidywalny i nie zaskakuje rynku swoimi decyzjami, co pomaga mu odzyskiwać wiarygodność – komentuje w rozmowie z money.pl dr hab. Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego. Zarazem przyznaje, że dwucyfrowa inflacja zostanie z nami na dłużej, gdyż za agresywne jej zbicie zapłacilibyśmy np. wysokim bezrobociem.

Światem targa inflacyjne tsunami. "Trzeba wyjść z tej 'imprezy' na rauszu, ale bez kaca"
RPP pod przewodnictwem Adama Glapińskiego zdecydowała w środę o podniesieniu stopę referencyjną o 25 punktów bazowych (PAP, Radek Pietruszka)

W środę 7 września Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych — główna stopa banku centralnego wzrosła do 6,75 proc. Choć to decyzja zgodna z konsensusem ekonomistów, to część z nich spodziewała się wyższej podwyżki ze względu na wystrzelenie inflacji. GUS podał, że w sierpniu wskaźnik osiągnął nowy tegoroczny szczyt na poziomie 16,1 proc., choć ekonomiści spodziewali się stabilizacji.

RPP musi pomóc też rząd

W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu money.pl poprosił o ocenę tej decyzji ekonomistę dra hab. Marcina Piątkowskiego, prof. Akademii Leona Koźmińskiego, autora książki "Europejski lider wzrostu". Nasz rozmówca stwierdził, że Narodowy Bank Polski (NBP) w ten sposób "odzyskuje wiarygodność", gdyż nie zaskakuje rynku swoimi decyzjami, a zatem staje się "przewidywalny". – Te podwyżki są ważne i potrzebne, choć jesteśmy już bliżej końca cyklu zaostrzania polityki pieniężnej – uważa.

Powinna również pomóc polityka fiskalna. W tym, jak i przyszłym roku będziemy mieć relatywnie duże deficyty w finansach publicznych, a znaczące kwoty wydawane na programy wsparcia, które nie dotyczą tylko tych, co jej realnie potrzebują, czyli najuboższych, a idą znacznie szerzej, będą dokładały się do inflacji – przestrzega Marcin Piątkowski.

Przykładem takiego działania jest polityka osłonowa stosowana przez rząd w ostatnich tygodniach jak choćby tzw. dodatek węglowy, czyli dopłata w wysokości 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego ogrzewającego się węglem. Co ważne, rządzący nie zdecydowali się wprowadzić kryterium dochodowego, nie weryfikują też, czy te pieniądze rzeczywiście idą na opał, czy też na inne zachcianki. Na podobnych zasadach Sejm na początku września uchwalił dopłatę do innych źródeł niż węgiel.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego studio z Litwy, pracujące dla Atari, przywozi 50 pracowników na konferencję do Poznania?

Na inflację wpływają czynniki zewnętrze

Ekonomista podkreśla jednak, że na inflację nad Wisłą wpływają przede wszystkim czynniki zewnętrzne. – Przeżywamy obecnie globalne inflacyjne tsunami – w Wielkiej Brytanii inflacja przekroczyła już 10 proc., a w USA jest najwyższa od dziesięcioleci – zauważa nasz rozmówca.

Sądzę, że trudno będzie zejść inflacji z dwucyfrowych poziomów do celów banków centralnych w szybkim tempie. Chyba, że wywołamy działaniami banków centralnych ostrą recesję. Chodzi o to, żeby wyjść z tej 'imprezy' na rauszu, ale bez kaca. Tzn. bez dużych kosztów społecznych, takich jak wzrost ubóstwa i bezrobocia. Będzie to oznaczało, że inflacja zostanie z nami trochę dłużej, ale ochronimy za to miejsca pracy – obrazowo opisuje Marcin Piątkowski.

Profesor Akademii Leona Koźmińskiego zauważa też światełko w tunelu. Podkreśla, że "szoki nie będą trwały wiecznie", co już widać choćby po spadających cenach zbóż i z powrotem łatanych łańcuchach dostaw.

To będzie trudna zima

Nasz rozmówca przyznaje, że Polaków czeka ciężka zima, choć jednocześnie jest zdania, że mknąca w naszym kierunku gospodarcza fala tsunami powinna uderzyć w nasz kraj słabiej niż w inne państwa. – Polska gospodarka powinna sobie znowu dobrze poradzić. Mamy konkurencyjny sektor przedsiębiorstw i w miarę elastyczny rynek pracy, który wraz z uchodźcami ze Wschodu, pomoże stabilizować sytuację – podkreśla.

Uchodźcy do głównie kobiety, ale dojdzie do realokacji siły roboczej na rynku pracy: presja na wzrost płac np. w budowlance, wywołana przez brak rąk do pracy, spowoduje, że np. mężczyźni, którzy pracują 'na kasie' w Biedronce, zdecydują się zatrudnić w budowlance, bo tam płace będą znacznie wyższe. A za kasą odchodzących pracowników zastąpią emigrujące do nas Ukrainki. Ten proces już trwa i naszej gospodarce dodatkowo pomoże – kończy ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
Strażak
2 lata temu
Inflacja pod kontrolą Glapińskiego to jak zapałki w ręku dziecka.
Era
2 lata temu
A to tak się da? Bez kaca po takiej 7-letniej imprezie? Hm...
Miska ryzu
2 lata temu
Jak będzie inflacja to i tak wzrośnie bezrobocie bo nie da się racjonalnie prowadzić dzialnosci gospodarczej przy 30%inflacji(a tyle ona w tej chwili realnie wynosi)
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
Orzeł
2 lata temu
Wydoić obywateli do cna to jest cel rządu. Czas przejąć polskę przez Rodaków Kamratów.
123
2 lata temu
Tzn, że część pieniędzy na rynku nie wynika z wydajności tylko z drukowania a oni ciągle sobie podwyżki z/w na inflację . Obniżyć do poziomu innych urzędników lub ukarać finansowo za doprowadzanie do takiego stanu. W pracy jak coś ktoś źle zrobi to jest karany finansowo a ?w rządzie co
Zus
2 lata temu
Inflacja jest przez przekupstwo społeczeństwa z roku 2020 kiedy to rozdawano na lewo i prawo żeby tylko ludzie dalu głos na Adriana.
nbbbp
2 lata temu
nie no sorry ale takie analizy ekspertów to my dziękujemy. Budowlanka przeżywa aktualnie szok. Zahamowany rynek kredytów oznacza gwałtowne hamowanie budowlanki, a nie wzrost zatrudnienia i wzrost płac. Ten ostatni w tym sektorze już obserwowaliśmy w ub. 2 latach. Raczej należy się spodziewać spadku zatrudnienia,a tym samym mniej wygórowanych oczekiwań płacowych niż na odwrót
wera
2 lata temu
Nie chętnie w to wierzę
...
Następna strona