Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

"Szalony eksport" drewna poza UE. Lasy Państwowe przygotowują nowe zasady

25
Podziel się:

Lasy Państwowe przygotowują nowe zasady, które mają ograniczyć "szalony eksport" drewna poza UE - poinformował resort klimatu. Przygotowane rozwiązania mają sprawić, że oferowany produkt drzewny będzie dostosowany do potrzeb polskich, a nie zagranicznych nabywców.

"Szalony eksport" drewna poza UE. Lasy Państwowe przygotowują nowe zasady
Lasy Państwowe przygotowują nowe zasady, które mają ograniczyć eksport drewna poza UE (Adobe Stock, ALBINMARCINIAK)

"Przygotowywane na zlecenie Minister Klimatu i Środowiska przez Lasy Państwowe nowe zasady ograniczą szalony eksport drewna poza obszar Unii Europejskiej" - poinformował w opublikowanym w piątek komunikacie resort klimatu i środowiska.

"W przygotowywanych rozwiązaniach, do przyszłych kontraktów na eksport drewna, są między innymi nowe zasady skonstruowane tak, aby oferowany produkt drzewny dostosowany był do potrzeb polskich nabywców, a nie tych zagranicznych, na przykład z Chin" - dodało MKiŚ.

Drewno jedzie do Chin

Resort przypomniał, że dane z pierwszej połowy 2024 r. pokazały wzrost eksportu nieprzetworzonego drewna, m.in. do Chin, co - jak wyjaśniono - jest efektem kontraktów podpisanych w 2023 r. i ustalonych na wiele miesięcy do przodu zasad sprzedaży.

"Zasady przetargów przyjęte w 2023, ustalone na rok 2024, pozwalały na wywóz drewna, które powinno służyć polskiemu przemysłowi drzewnemu. Drewno, które wyjechało z Polski w pierwszych miesiącach tego roku, było kontraktowane na przełomie listopada i grudnia. Nowe zasady przetargów, przed nowym sezonem zakupowym, będą stabilizowały polski rynek drewna" - oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie resortu.

Proklimatyczna lokalność

MKiŚ przekazało też, że "Proklimatyczna lokalność" - czyli premia dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, co pozwala ograniczyć generowanie CO2 w czasie transportu - będzie ważnym elementem nowych zasad eksportu drewna. Nowe rozwiązania mają też zachęcać do przerobu drewna w Polsce np. na meble. Dodano, że Minister Klimatu i Środowiska 15 marca 2024 r. przekazała wytyczne dla Lasów Państwowych do opracowania tych zasad w ramach "Pakietu dla przemysłu drzewnego", a ogłoszenie nowych zasad nastąpi wkrótce.

Wprowadzenie zakazu wywozu drewna z Polski poza UE od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. zaproponowały resortowi klimatu Lasy Państwowe - poinformował PAP w połowie sierpnia br. dyrektor generalny LP Witold Koss. Wyjaśnił, że propozycja zakłada zmiany w ustawie o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, a także w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.

Koss podkreślił, że Lasy Państwowe nie eksportują drewna z Polski. "Robią to pośrednicy, którzy zgodnie z prawem kupują surowiec od LP, po czym sprzedają go m.in. do państw trzecich. Nie mamy żadnych podstaw prawnych, by im tego zabronić" - dodał. Z informacji LP wynika, że z Polski w latach 2019-2023 za granicę sprzedano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ub.r. było to 2,2 mln ton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
bbtf
3 godz. temu
drewno tylko dla Niemców tak zarzadził Gauleiter
Ciekawska
11 godz. temu
Miały być ukrócone wycinki i co?
Alcybiades
20 godz. temu
Coś długo to czynią! Jasne, audyty i polityczne polowania z nagonką są ważniejsze.
Teraz podleśn...
22 godz. temu
Jako zawodowy leśnik z prawie czterdziestoletnim starzem nigdy nie wypisałem żadnego kwitu wywozowego do Chin lub do Chińskiej firmy w Polsce.Wszyscy ci miejscowi co dostają przydziały drewna w preferencjach cenach z lubością i zachwytem odsprzedają drewno dalej o czym my w terenie wiemy ale nic zrobić nie możemy.To trwa od od dziesięcioleci nie ważne kto rządzi.Smaczkiem jest to że lokalne tartaki nie przerabiają drewna ale odzyskują VAT i to w pełni ,czyli zyski mają przynajmniej podwójne,koszty żadne i nie zatrudniają ludzi.Wszyscy leśnicy uważają że całość drewna powinna być sprzedawana na otwartych póblicznych przetargach ,wtedy skończy się nieuczciwą konkurencja o nieproporcjonalne zyski w stosunku do nakładu pracy.Na Lasach państwowych które są tylko zarządcą skarbu państwa pasożytują setki różnych firm krzaków.
Polak W
wczoraj
Lepiej niech to drewno kornik zżera - a drwale a garnuszek państwa, fabryki zamknąć a do lasu wpuścić " ekologiczne dziki" , se żołędzi przynajmniej pojedzą razem z uśmiechniętymi. Impotenci umysłowi z koalicji 13-grudnia - brak wiedzy i pomysłu, a przecież byli" przygotowani do rządzenia" jak nikt inny
...
Następna strona