Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Szczyt G20 przyniósł porozumienie najbogatszych ws. klimatu, szczepień i migrantów

23
Podziel się:

Podczas szczytu G20 w Rzymie udało się zawrzeć porozumienie ws. klimatu - podały media. Rządy najważniejszych państw świata obrały sobie za cel maksymalne globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st. C. W wydanym oświadczeniu poruszany jest też temat walki z koronawirusem i poszanowania praw migrantów.

Szczyt G20 przyniósł porozumienie najbogatszych ws. klimatu, szczepień i migrantów
Szczyt G20 przyniósł porozumienie ws. klimatu, szczepień i migrantów (PAP, PAP/EPA/Riccardo Antimiani)

Dwudniowe obrady na szczycie G20 zakończyły się zawarciem porozumienia ws. klimatu. Jak podaje PAP, postanowienia szefów najważniejszych państw zawarte w deklaracji po spotkaniu zostały zapisane w sposób "bardziej stanowczy" niż miało to miejsce wcześniej w przypadku porozumienia paryskiego.

Porozumienie w trakcie szczytu G20 jest o tyle ważne, że w poniedziałek w szkockim Glasgow rozpoczyna się konferencja klimatyczna COP26. Na niej ponownie spotkają się przedstawiciele władz najważniejszych państw świata. Wielu z nich było obecnych też w Rzymie.

Szczyt G20 przyniósł porozumienie ws. klimatu, szczepień i migrantów

Rządzący na szczycie państw G20 zgodzili się, co do tego, że należy zahamować wzrost globalnej temperatury poniżej 2 st. C. Zapowiedzieli podjęcie wysiłków, które mają doprowadzić do tego, że globalne ocieplenie zmaleje do 1,5 st. C - informuje PAP. W deklaracji po spotkaniu w Rzymie zaznaczono, że osiągnięcie tego celu "wymaga znaczących i skutecznych działań oraz zaangażowania ze strony wszystkich państw".

Zobacz także: WHO ostrzega: końca pandemii nie widać. "Jesteśmy w decydującym momencie"

Szefowie państw podczas obrad w Rzymie zgodzili się, co do tego, że neutralność węglową powinno się osiągnąć "około połowy wieku". PAP zwraca uwagę na to, że jest to bardziej ogólnikowe określenie, niż podawany wcześniej rok 2050. Ta data była bowiem nie do przyjęcia dla takich państw, jak Chiny, Indie i Indonezja.

"Zobowiązujemy się zredukować znacznie naszą zbiorową emisję gazów cieplarnianych, biorąc pod uwagę warunki w poszczególnych państwach i szanując nasze krajowe zobowiązania" - głosi komunikat.
"Uznajemy to, że emisja metanu w znacznym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych i podkreślamy, że przy uwzględnieniu sytuacji w krajach, jej redukcja może być jednym z najszybszych, wykonalnych i gospodarczych sposobów, by je ograniczyć" - dodano w deklaracji po szczycie G20.

Podczas szczytu G20 szefowie państw i rządów 19 krajów oraz Unii Europejskiej zadeklarowali też, że do końca 2021 roku zakończą finansowanie nowych elektrowni węglowych. Ponadto zapowiedziano znalezienie funduszy w wysokości 100 mld dolarów na spełnienie celów klimatycznych i wsparcie krajów rozwijających się.

- Na tym forum mamy różne opinie co do tego, jak szybko musimy zacząć działać i z jaką prędkością trzeba zmienić kurs - mówił po spotkaniu premier Włoch Mario Draghi.

Szczyt G20 w Rzymie przyniósł też porozumienie, co do planu zaszczepienia 40 proc. ludności świata przeciwko COVID-19. Cel ten miałby zostać osiągnięty do końca 2021 roku. Natomiast do połowy 2022 roku preparat przeciwko koronawirusowi miałoby przyjąć 70 proc. mieszkańców Ziemi.

Rządzący państwami zapowiedzieli też dostarczanie szczepionek do krajów rozwijających się poprzez "szybką i sprawiedliwą dystrybucję". Obiecali też podjąć kroki, które mają przyczynić się do zmniejszenia z 300 do 100 dni okresu potrzebnego na stworzenie nowych preparatów i lekarstw w przypadku wybuchu nowych pandemii.

Deklaracja po spotkaniu G20 zawiera też adnotację ws. migrantów i uchodźców. Szefowie państw zapowiedzieli działania w celu ich integracji "w duchu międzynarodowej współpracy i zgodnie z polityką, ustawodawstwem i warunkami krajowymi przy zagwarantowaniu pełnego poszanowania ich praw i fundamentalnej wolności niezależnie od statusu migracyjnego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
aaa
3 lata temu
Chcecie obnizyc temperature? Mniej betonu, asfaltu, szkla, stali ... wiecej gruntu, drzew ...
Roziu
3 lata temu
"Rządzący na szczycie państw G20 zgodzili się, co do tego, że należy zahamować wzrost globalnej temperatury poniżej 2 st. C. Zapowiedzieli podjęcie wysiłków, które mają doprowadzić do tego, że globalne ocieplenie zmaleje do 1,5 st. C" - czyli Chiny, Indie, USA i Brazylia natychmiast wyłączą swoje elektrownie? Te 4 kraje wytwarzają 95% co2.
Stag
3 lata temu
Tere fere BÓG zdecyduje jak będzie i wierzcie mi mogą sobie planować.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
T61
3 lata temu
Masoni celowo chce zdepopulowac ludzkos
aaa
3 lata temu
Chcecie obnizyc temperature? Mniej betonu, asfaltu, szkla, stali ... wiecej gruntu, drzew ...
Roziu
3 lata temu
CO2 - Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), za stroną green-projects. (2017 r.) Chiny, USA, Indie, Rosja, Japonia, Niemcy, Iran, Arabia S., Korea płd., Kanada, Meksyk, Indonezja, Brazylia, RPA, Turcja, Australia, UK, Francja, Włochy, Tajlandia, Polska. Dane CO2 tylko z elektrowni. Brazylia przeskakuje 5 pozycję przez splanie Amazonii.
Stag
3 lata temu
Tere fere BÓG zdecyduje jak będzie i wierzcie mi mogą sobie planować.
victor
3 lata temu
Slonce jest siedmiokrotnie jasniejsze a jezeli ksiezyc ale rozmiarem sa takie same.
...
Następna strona

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.