W piątek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej rozpoczęła się gala inaugurująca polską prezydencję w Radzie UE; podczas uroczystości głos zabiorą: premier Donald Tusk oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa. Wcześniej, o godz. 18, Tusk i Costa wzięli udział w dwustronnym spotkaniu.
Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi: "Bezpieczeństwo, Europo!". Polska chce skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jeden z największych sukcesów rozszerzenia" UE
- Polska to z pewnością jeden z największych sukcesów rozszerzenia, najlepsza inwestycja geostrategiczna, jakiej dokonała Europa, aby zagwarantować wolność i demokrację po długich okresach totalitaryzmu - powiedział Antonio Costa podczas gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Jak podkreślił Costa, od czasu wstąpienia do UE 20 lat temu Polska stała się m.in. "kamieniem węgielnym europejskiej obrony" oraz "kluczowym filarem europejskiego wspólnego rynku".
- Nie mam wątpliwości, że polska prezydencja udowodni po raz kolejny, że patriotyzm i integracja europejska są ze sobą powiązane - zaznaczył Costa. Wyraził też nadzieję, że Polska kierując pracami Rady UE pokaże, że kraje członkowskie są siłą napędową UE.
Czym jest polska prezydencja w Radzie Europejskiej?
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia br. i potrwa do końca czerwca. Nasz kraj będzie przez ten czas odpowiedzialny m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
Jako szef Rady Europejskiej Costa przewodniczy pracom szefów państw i rządów. Natomiast Polska w ramach trwającej sześć miesięcy prezydencji będzie kierować pracami ministrów w Radzie UE.
Costa w przemówieniu przypomniał, że UE została utworzona jako projekt pokojowy po II wojnie światowej. Jak dodał, by ten pokój zapewnić, teraz Europa musi wzmocnić swoje bezpieczeństwo.
- Dlatego Ukraina musi pozostać naszym priorytetem. Musimy w tym roku dalej stać przy Ukrainie w takim wymiarze, w jakim będzie to konieczne i tak długo, jak długo będzie trzeba, by osiągnąć pełen, sprawiedliwy i długotrwały pokój - podkreślił.
Szef Rady Europejskiej mówił, że obrona musi pozostać celem strategicznym Unii, która powinna także "pracować na rzecz silniejszego partnerstwa transatlantyckiego i współpracy z NATO". Uznał, że inwestycje w sektor obrony stać się napędem europejskiej gospodarki.
Pewne jest, że architektura budżetowa Unii i jej polityki będą musiały się zmienić - powiedział Costa.
Według niego chodzi o rozwiązania, które pozwolą na to, by do rozwoju regionów przyczyniały się inne polityki takie jak obronność czy transformacja cyfrowa i energetyczna.