Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rekordowe odejścia z policji. Wiceminister podał liczby

100
Podziel się:

Informacja o stanie kadrowym na 31 grudnia 2023 roku jest potwierdzeniem poważnego kryzysu, w którym znalazła się policja. Kryzysu związanego ze spadkiem wiarygodności i zaufania społecznego – powiedział wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Rekordowe odejścia z policji. Wiceminister podał liczby
Według NSZZ Policjantów na koniec stycznia 2024 roku liczba wakatów w policji wynosiła 12241 (Adobe Stock, DarSzach)

W trakcie obrad komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych posłowie wysłuchali informacji o stanie kadrowym w policji, które przedstawili wiceszef MSWiA Czesław Mroczek i p.o. komendanta głównego policji insp. Marek Boroń.

Wielka fala odejść z policji. Minister podał liczby

Mroczek podkreślił, że ta informacja jest potwierdzeniem poważnego kryzysu, w którym znalazła się policja. - Kryzysu związanego ze spadkiem wiarygodności i zaufania społecznego. Kryzysu, którego przejawem są dane, które będziemy prezentować, dotyczące liczebności policji – dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

-- Policja jako najważniejsza formacja w zakresie wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa i obywateli musi posiadać odpowiednie siły, by w sposób należyty wykonywać zadania. Liczbę etatów w policji na 2024 rok ustalono na 108909. Tymczasem zatrudnienie wynosi 96698 etatów. Tylu policjantów mamy w służbie. Dodatkowo finansowanych jest 18 etatów przez samorządy lokalne. Na koniec 2023 roku wakat wynosił 10411 etatów, co stanowiło 9,72 proc." - powiedział wiceszef MSWiA.

Poinformował, że w 2023 roku do służby w policji przyjętych zostało 5174 osób. - Natomiast odeszło – to były rekordowe odejścia, które spowodowały stan kryzysu, o którym mówię – 9458 policjantów. Poziom zatrudnienia na koniec 2023 roku był tak niski, jak na początku lat 90., w momencie tworzenia formacji. To chyba w sposób najbardziej dobitny pokazuje trudności, w jakich znalazła się policja. Stan wakatów wyższy był tylko w 1990 roku" – dodał.

To jest stan szczególny, bo jednocześnie zagrożenia, które mamy, szczególnie te związane z bezpieczeństwem wokół Polski, wymagają tego, byśmy mieli sprawne formacje dbające o bezpieczeństwo państwa, zdolne do wykonywania swoich zadań - podkreślił.

Według wiceszefa MSWiA głównym zadaniem jest teraz przezwyciężenie kryzysu w policji. - Z całą pewności wpływ na tę sytuację miało wykorzystywanie policji do celów partyjnych. Te przyczyny odpadły, natomiast są przyczyny długookresowe, tj. pogwałcenie zasad doboru w policji, w szczególności ścieżki awansu zawodowego i systemu szkolenia - dodał Mroczek.

- Będziemy podejmowali inicjatywę legislacyjną w związku z uproszczeniem procedur dotyczących powrotów do służby byłych policjantów. Chcemy wykorzystać ich potencjał – zapewnił wiceszef MSWiA i przypomniał o tegorocznej 20-proc. podwyżce dla funkcjonariuszy.

Mroczek zaznaczył, że trwa proces wyłaniania nowego kierownictwa policji. - Zastaliśmy taką sytuację, że ze służby zrezygnowało 8 komendantów wojewódzkich, w zasadzie cały skład kierownictwa KGP, kilku komendantów instytucji podlegających komendantowi głównemu. Sądzę, że za kilka dni zakończymy proces wyłaniania nowego kierownictwa policji, zarówno jeżeli chodzi o Komendę Główną Policji, jak i komendantów wojewódzkich"- ocenił.

Policja rekrutuje

P.o. komendanta głównego policji insp. Marek Boroń przekazał, że na dzień 5 lutego szacuje się, że w 2024 roku ma odejść 3800 osób. - Rozmawiamy z tym policjantami i zachęcamy do pozostania - wyjaśnił.

- Na 2024 rok określono minimalną ilość osób do przyjęcia do służby w policji na poziomie 10557 etatów. To jest szacunek na koniec 2023 roku - poinformował.

Wyjaśnił, że są już określone terminy przyjęć funkcjonariuszy, tj. 4 marca, 24 kwietnia, 8 lipca, 9 września, 30 października i 30 grudnia. - Według stanu na dzień 1 lutego jest 3437 kandydatów, w stosunku do których prowadzone jest postępowanie kwalifikacyjne do służby w policji. W tym 103 to byli funkcjonariusze, którzy zgłosili się ponownie do służby - przekazał Boroń.

Według NSZZ Policjantów na koniec stycznia 2024 roku liczba wakatów w policji wynosiła 12241.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(100)
WYRÓŻNIONE
Zwykły krawęż...
10 miesięcy temu
Jestem policjantem. 27 lat służby. Rządzili mną czerwoni, czarni, zieloni, brakuje już tylko tęczowych. Jeszcze nie odchodzę, ale jak patrzę na to co w tej firmie się dzieje, to zrobię wszystko aby żadne z moich dzieci nawet nie pomyślało aby pracować w tym syfie.
Wano
10 miesięcy temu
4200 minimalna a policjant zarabia 4500 to w czym jest problem chyba widać. Zresztą pracować za darmo w nocy, świeta i weekendy nikt nie będzie. Pozdro
policmajster
9 miesięcy temu
to wszystko wina totalnej, te Q lemparty, "babcie" Kasie, i inne wściekłe feministki z rowerzystami. Żaden człowiek nie będzie godził się na opluwanie, rzucanie obelgami pod swoim adresem, dodatkowo za tak marne pieniądze. Po za tym policjanci widzą przekręty lokalnych kacyków i nie chcą uczestniczyć w tych machlojach, chcą mieć czyste sumienie i bez obaw spoglądać w lustro.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (100)
Bolo
4 miesiące temu
Najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną lub soki z wyciskanych owoców i warzyw. Sprawdzić może się również sok z kiszonej kapusty. Kolejny sposób na zaparcia to wypita na czczo szklanka wody z sokiem z cytryny.
on kraków
4 miesiące temu
Dlaczego warto kupić toaletę turystyczną? Wyjazd na kemping na choćby kilka dni to wyzwanie logistyczne
janusz
4 miesiące temu
Bankomaty to samoobsługowe urządzenia umożliwiające klientom wykonywanie transakcji finansowych. Istnieją różne rodzaje bankomatów, takie jak te służące tylko do wypłat gotówki, lub te umożliwiające także wpłaty, przelewy, wymianę walut
gazet
5 miesięcy temu
Dodajemy posiekaną cebulę, lekko solimy i smażymy na sporym ogniu przez minutę. Cały czas mieszamy. Kiedy cebula lekko się zeszkli, dodajemy boczek i smażymy następną minutę, cały czas mieszając. Teraz do patelni dodajemy plasterki czosnku, mieszamy, trzymamy na ogniu kilka chwil. Czas na mielone mięso. Drobiowe rzecz jasna. Dodajemy je do patelni i smażymy na średnim ogniu. Cały czas intensywnie mieszamy i rozdrabniamy, by było w jak najmniejszych kawałkach. Kiedy mięso całkowicie zmieni kolor, wlewamy wodę. Dodajemy koncentrat pomidorowy. Sos doprawiamy suszonym oregano, bazylią oraz płatkami chili. Zamiast płatków możesz użyć suszonego chili lub ostrej papryki. Jeszcze sporo świeżo zmielonego czarnego pieprzu i wszystkie zioła mamy ogarnięte. Całość mieszamy i gotujemy na średnim ogniu przez około 10 minut, aż sos zgęstnieje. W tym czasie gotujemy makaron. Do osolonego wrzątku wrzucamy makaron. Dowolnego kształtu. Gotujemy nie dłużej, niż jest napisane na opakowaniu. Kiedy sos się gotuje, dużego pomidora kroimy na drobną kostkę. Nie byłbym sobą, gdybym do sosu nie dodał słodkiej śmietanki :) Oraz garści świeżych liści bazylii. Dzięki tym dodatkom sos będzie miał wyjątkowy smak i aromat, o apetycznym kolorze nie wspominając :) Wszystko mieszamy i sos jest prawie gotowy :) Doprowadzamy go do wrzenia, dodajemy posiekane pomidory, mieszamy i zestawiamy z ognia. Makaron odcedzamy i od razu przekładamy do sosu. Mieszamy
norwoodlublin
5 miesięcy temu
Gotujemy na parze przez 4 minuty - warzywo powinno pozostać jeszcze całkiem twarde. Odstawiamy do wystygnięcia. Koperek, dużo koperku drobno siekamy. To samo robimy z natką pietruszki. Fetę rozdrabniamy widelcem na małe kawałki. Kawałki brokułów ścieramy na tarce o grubych oczkach. Najszybciej zrobimy to za pomocą robota kuchennego, ale można też użyć zwykłej tarki. Ugotowane na twardo jajka przekładamy do miski. Rozdrabniamy je za pomocą tłuczka do ziemniaków. Do jajek dodajemy startego brokuła, jedno surowe jajko, tartą bułkę, posiekane zioła, rozdrobioną fetę. Doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą. Mieszamy na jednolitą masę. Będzie gęsta i właśnie taka ma być. Odstawiamy na bok i zabieramy się za przygotowanie sosu. W garnku roztapiamy masło. Dodajemy koncentrat pomidorowy i cukier. Smażymy przez 2 minuty na dużym ogniu, cały czas mieszając. Wlewamy mleko, mieszamy, doprawiamy pieprzem i solą. Wlewamy słodką śmietankę. Mieszamy dokładnie i gotujemy na małym ogniu przez około 4 minuty, aż sos nieco zgęstnieje. Zestawiamy z ognia. Dłońmi zwilżonymi zimną wodą formujemy niewielkie kotleciki. Ważne, by były dobrze ściśnięte, by potem nie rozpadały się podczas smażenia. Kotleciki panierujemy w tartej bułce.
...
Następna strona