Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Tak źle z chińską walutą nie było od 14 lat. Chiny walczą o pobudzenie gospodarki

32
Podziel się:

Juan w środę (28 września) spadł do najniższego poziomu od 2008 roku, czyli od ostatniego globalnego kryzysu - odnotowała agencja Bloomberga. Kurs chińskiej waluty wobec dolara o godz. 6.45 czasu polskiego wyniósł 0.138. I wciąż spada. Państwo Środka stara się pobudzić spowalniającą gospodarkę. To zła wiadomość m.in. dla kredytobiorców w Chinach.

Tak źle z chińską walutą nie było od 14 lat. Chiny walczą o pobudzenie gospodarki
Prezydent Chin Xi Jinping ma do rozwiązania spore problemy gospodarcze kraju. Musi jednak wcześniej pokonać ogniska COVID-19 (Getty Images)

Gospodarka Chin znalazła się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię koronawirusa. ChRL prowadzą politykę "zero COVID". Wśród stosowanych metod jest zamykanie całych kwartałów, osiedli, a nawet miast (np. Szanghaju) w twardym lockdownie. Służby w niektórych miejscach bez zgody domowników wkraczają do mieszkań, by je odkazić.

Zakłócenie produkcji - lockdowny oznaczają (w najlepszym przypadku) ograniczone działanie zakładów - mocno wpływa na krajową gospodarkę. Analitycy globalnego banku Goldman Sachs obniżyli niedawno prognozę wzrostu PKB ChRL w 2023 r. z 5,3 proc. do 4,5 proc.

To i tak lepiej niż spodziewany wynik 2022 r. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga twierdzą, że w tym roku wzrost produktu krajowego brutto (PKB) Chin wyniesie 3,4 proc., co - poza 2020 r., gdy wybuchła pandemia - jest najwolniejszym tempem od ponad czterech dekad.

Juan leci w dół. Tak źle nie było od kryzysu z 2008 r.

Trudna sytuacja wewnętrzna Chin odbija się na wartości krajowej waluty. Bloomberg odnotował w środę rano, że juan spadł do najniższego poziomu od 2008 r., ostatniego globalnego kryzysu. Kurs wobec dolara osiągnął pułap 0.138.

Prognozowany efekt? "Ludowy Bank Chin prawdopodobnie opóźni wszelkie większe ruchy stymulacyjne, takie jak obniżenie stóp procentowych i stopy rezerw obowiązkowych dla banków" - twierdzą analitycy ankietowani przez Bloomberga.

Eksperci podkreślają, że poluzowanie polityki pieniężnej przez chiński bank centralny jeszcze bardziej skomplikowałyby wysiłki rządu, aby pobudzić gospodarkę, którą niszczą ogniska COVID-19 oraz kryzys na rynku nieruchomości.

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
WYRÓŻNIONE
zybi
2 lata temu
Jakoś nie martwię się o Chiny. Nim gruby schudnie, chudy zemrze. Niepokoję się o Polskę z jej Głównym Finansistą prof.(!) Glapińskim
Riki
2 lata temu
Nie martwcie się juanem.A co tam z polskim złotym?Mocny?
Nicko888
2 lata temu
Dolar za ponad 5zl - tak źle z polskim złotym nie było od 1995 roku czyli od denominacji
NAJNOWSZE KOMENTARZE (32)
ordynator
2 lata temu
macki pisu wykończą chińską gospodarkę niebywałe
Pozdrawiam
2 lata temu
Gospodarka Chin, to będzie miała problem jak ludzie na święta będą oglądać każdego dolara żeby zapłacić za energię i cały ten badziew wyprodukowany zostanie w magazynach. Mogą podziękować ruskim za cały rozpad gospodarki. My rodzinie już wiemy, że trzeba oszczędzać i kupowac rzeczy tylko niezbędne. Zauważyłem, że nie wyrzucamy chleba w takich ilościach jak do tej pory,że jeden dzień i stary a teraz zjadamy prawie wszystko i nie musimy aż tak bardzo oszczędzać ale jednak samo to przyszło.
Alejamamtylko...
2 lata temu
Teraz juź trochę późno, ale zastanówcie się nad przewalutowaniem kont na dolara. Od czasu rosyjskiej agresji złotówka osłabiła się do dolara 30%, czyli ze 100tyś. zł. bylibyście 30tys zl do przodu
winatuskawina
2 lata temu
To jest wszystko wina Muska !
Lemon
2 lata temu
Podziękujta putlerowi.
...
Następna strona