Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Takich liczb nie było od niemal dwóch lat. Kreml ma nadzieję na "przejściowe" kłopoty

Podziel się:

W marcu chiński eksport do Rosji spadł w ujęciu rok do roku o 16 procent. To pierwszy tak znaczący spadek od połowy 2022 roku - wskazuje agencja Bloomberg. Powodem są rosnące groźby amerykańskich sankcji na Pekin, w odwecie za militarne wsparcie Rosji udzielane przez Chiny.

Takich liczb nie było od niemal dwóch lat. Kreml ma nadzieję na "przejściowe" kłopoty
Xi Jinping i Władimir Putin podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie w marciu 2023 r. (Getty Images, Contributor#8523328)

Bloomberg zauważa, że w maju podczas planowanej wizyty w Pekinie rosyjski przywódca Władimir ​​Putin może poruszyć temat zwiększenia chińskiego eksportu. Jedno ze źródeł agencji twierdzi, że na Kremlu panuje przekonanie o jedynie przejściowej tendencji spadkowej.

Kurczy się wymiana handlowa Chin z Rosją

Wysocy urzędnicy z otoczenia prezydenta USA Joe Bidena, cytowani przez CNN, twierdzą, że Chiny wspierają Rosję w zwiększeniu jej bazy przemysłowej obronnej w tak dużym zakresie, że Moskwa podejmuje najbardziej ambitną od czasów sowieckich ekspansję produkcji militarnej. To z kolei wzmacnia jej pozycję w wojnie z Ukrainą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stać Cię na marzenia, czyli kredyt, leasing i najem od Volkswagen Financial Services Polska

Wyliczają, że sprowadza się to m.in. do produkcji obrabiarek, silników do dronów, przekazu technologii do rakiet przeciwokrętowych, mikroelektroniki i nitrocelulozy, używanej w produkcji paliwa do broni. W 2023 roku 90 proc. importu mikroelektroniki z Chin Rosja wykorzystywała do produkcji rakiet, czołgów i samolotów.

Na koniec ubiegłego roku wartość wymiany handlowej na linii Pekin-Moskwa wyniosła 240 miliardów dolarów.

Tymczasem "Rzeczpospolita" zwraca uwagę na "pęknięcia" w relacjach chińsko-rosyjskich. "W kwietniu chińskie banki zaczęły masowo blokować rosyjskie płatności za komponenty do montażu elektroniki. Mowa o tak zwanych "zestawach", które obejmują procesory, obudowy urządzeń, ekrany itp. - wszystko, co niezbędne do produkcji np. rakiet" - pisze "Rz". W marcu wyszło na jaw, że chińskie banki blokowały płatności w ramach transakcji z Rosją w juanach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl