Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Przełomowy wyrok Trybunału. Szykują się pozwy przeciwko Polsce

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
415
Podziel się:

Czegoś takiego jeszcze nie było. Najświeższy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka otwiera osobom fizycznym i stowarzyszeniom możliwość skarżenia państw za niewystarczająco ambitne działania na rzecz ochrony klimatu. Dla Polski do poważne ostrzeżenie - uważa ekspert PISM.

Przełomowy wyrok Trybunału. Szykują się pozwy przeciwko Polsce
Europejski Trybunał Praw Człowieka może wywrócić myślenie polityków o klimacie (Licencjodawca, Michal Zebrowski)

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, że bierność polityków w ochronie klimatu danego kraju narusza prawa człowieka ze względu na poważne skutki dla zdrowia, oraz jakości życia. Według ekspertów może to oznaczać, że na państwa europejskie będzie wywierana dodatkowa presja na intensyfikację działań proklimatycznych, a mniej aktywne kraje mogą być w przyszłości zmuszone do wypłaty odszkodowań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy konkurs dla startupów na Game Industry Conference

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. pozywania za klimat

Skąd takie orzeczenie? ETPCz rozstrzygnął trzy sprawy, w których skarżący żądali od państw podjęcia aktywniejszych działań na rzecz ochrony klimatu. Pierwszą, Verein KlimaSeniorinnen, wytoczyły Szwajcarii cztery kobiety w podeszłym wieku i stowarzyszenie zajmujące się ochroną klimatu, do którego należą.

Drugą, Carême, wniósł przeciw Francji były mer francuskiej miejscowości Grande-Synthe, obecnie zamieszkały w Belgii. Trzecią, Agostinho, wniosło sześcioro młodych obywateli Portugalii przeciwko niej i 32 innym państwom (w większości członkom UE, w tym Francji, Niemcom i Polsce, ale też m.in. Turcji i Wielkiej Brytanii). Ostatecznie Trybunał uwzględnił skargę Verein KlimaSeniorinnen.

- Jego wyrok jest ostateczny i stanowi precedens, który otwiera możliwość skarżenia państw za niezbyt zdecydowane działania na rzecz ochrony klimatu. Przed ETPCz toczy się jeszcze kilka tego typu spraw, m.in. przeciw Austrii, Niemcom i Szwecji oraz co najmniej dwie przeciw Polsce: UricchioDe Conto, wytoczone przez Włoszki - przypomina Szymon Zaręba, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jaka jest tajemnica sukcesu wygranej przed Trybunałem w sprawie klimatu? Zaręba podkreśla, że skarżący muszą udowodnić, że zaniedbania państwa w ochronie klimatu wpływają na ich prawa konwencyjne.

W praktyce w analizowanych sprawach wszyscy podnosili naruszenie prawa do życia (art. 2) i do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego ze względu na wpływ zmiany klimatu na ich zdrowie i jakość życia (art. 8). W wyroku Verein KlimaSeniorinnen Trybunał zaakceptował argumentację dotyczącą art. 8, choć nie wykluczył możliwości naruszenia w niektórych przypadkach także art. 2. - tłumaczy.

Co jest ważne przy zaskarżeniu państwa?

Co więcej, ETPCz w sprawie Verein KlimaSeniorinnen stwierdził, że muszą one być osobiście i bezpośrednio dotknięte skutkami biernej polityki państwa, a zarazem poważnie narażone na niekorzystne skutki zmiany klimatu, musi też istnieć pilna potrzeba zapewnienia ochrony ich praw.

Zdaniem Zaręby z wyroku wynika, że państwa mają obowiązek terminowego i skutecznego wprowadzenia ustawodawczych, administracyjnych i sądowych rozwiązań łagodzących obecne i przyszłe skutki zmiany klimatu.

Brane pod uwagę są m.in. przyjęcie krajowego harmonogramu osiągnięcia neutralności emisyjnej oraz celów i ścieżek redukcji emisji gazów cieplarnianych, zakres ich praktycznej realizacji oraz aktualizacja i sprawność wdrażania środków. Analizując działania Szwajcarii, Trybunał uznał m.in., że jej ustawodawstwo było dostosowane do osiągnięcia redukcji stopni ciepła w skali globalnej w stosunku do epoki przedprzemysłowej, a nie ambitniejszego, wynikającego z jej zobowiązań międzynarodowych, który zresztą też nie został osiągnięty. Orzekł, że władze nie podejmowały działań z należytą starannością i terminowo.

Co ciekawe, wyrok sądu to uderzenie też w samą Szwajcarię. - Trybunał stwierdził naruszenie w stosunku do skarżącego stowarzyszenia art. 6 EKPCz (prawo do rzetelnego procesu). Motywował to mało poważnym potraktowaniem i odrzuceniem jego skarg przez szwajcarskie sądy krajowe, do których wcześniej zwracało się z problemem, w tym Federalny Sąd Najwyższy. Oznacza to, że Szwajcaria będzie też musiała stworzyć swoim mieszkańcom i stowarzyszeniom realną możliwość sądowego egzekwowania od jej władz działań na rzecz klimatu - tłumaczy Zaręba.

Co najważniejsze, według eksperta PISM w przyszłości Trybunał może przyznać skarżącym także zadośćuczynienie - "zwłaszcza osobom fizycznym, które udowodniłyby, że są mocno poszkodowane zmianą klimatu w praktyce".

Konsekwencje również dla Polski

Co najważniejsze, wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka będzie miał w opinii Zaręby także daleko idące konsekwencje także i dla naszego kraju.

- Choć orzeczenie formalnie wiąże tylko Szwajcarię, ustalenia jego i dwóch pozostałych spraw mają zastosowanie do wszystkich stron EKPCz, w tym Polski, bo w sprawach przeciwko nim Trybunał będzie traktował je jako precedens. Zwiększa więc presję na państwa europejskie, by podjęły działania realnie chroniące klimat i stworzyły obywatelom i ich grupom rzeczywistą możliwość sądowej weryfikacji działań administracji rządowej w tej sferze. W przeciwnym wypadku mogą same zostać uznane za naruszające EKPCz i zobowiązane do podjęcia tych kroków, a także być zmuszone do pokrycia kosztów procesowych kolejnych spraw, a może nawet wypłaty odszkodowań - argumentuje analityk.

Zaleca on więc przygotowanie się na postępowania wszczynane przez osoby i stowarzyszenia z Polski przed sądami krajowymi, a w razie ich negatywnego rozstrzygnięcia - na skargi do Trybunału, które, jego zdaniem, "mogą zakończyć się wyrokami niekorzystnymi dla RP".

- Ze względu na dość rygorystyczne ograniczenia wobec skarg jednostek problem jest na razie istotniejszy w przypadku stowarzyszeń. Kluczowe wydaje się zwiększenie wiarygodności i intensywności polskich działań służących ochronie klimatu, zwłaszcza nowelizacja Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 i Polityki energetycznej Polski do 2040 r., które były mało aktualne już w momencie ich przyjęcia, a obecnie są niedostosowane do realiów. Wskazana jest też dalsza transformacja energetyczna, w tym rozwój OZE i energetyki jądrowej - kończy ekspert PISM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(415)
WYRÓŻNIONE
RAGE
6 miesięcy temu
ŻYĆ SIĘ JUŻ ODECHCIEWA POD UNIJNĄ DYKTATURĄ W SKRÓCIE ,ALE WSZYSTKO MA SWÓJ KONIEC NA SZCZĘŚCIE TAKŻE BĄDŻMY DOBREJ MYŚLI
ech
6 miesięcy temu
UE to największy przewał w historii, skończy się niestety tragedią. Doprowadzą do tego Niemcy, pierwszy był brunatny faszyzm a teraz nam serwują zielony faszyzm. Tusk posłuszny knecht wykończy nas.
Smutny
6 miesięcy temu
Prywatne odrzutowce i luksusowe samochody są zwolnione z restrykcji Zielonego ładu, to jest tzw ustawa ferrari. Pseudo TVP i TVN milczą na ten temat. Wybierz w czerwcu mądrze.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (415)
Fru24
4 miesiące temu
Rehabilitacja po urazach, bądź operacjach ortopedycznych, staje się nieodzownym elementem opieki zdrowotnej. Fizjoterapeuta opracowuje program ćwiczeń skierowany na wzmocnienie mięśni, poprawę elastyczności i stabilności stawów. Zadania te mają na celu odbudowanie siły mięśniowej, która może zostać osłabiona w wyniku unieruchomienia kończyny po operacji lub urazie. Ćwiczenia równoważne i koordynacyjne pomagają pacjentowi odzyskać pewność siebie w poruszaniu się i unikać ewentualnych upadków. Dodatkowo ma za zadanie sprawić, że ból, który odczuwają pacjenci zniknie, lub przynajmniej stanie się mniejszy. Dzięki zastosowaniu terapii manualnych, ćwiczeń lub różnorodnych technik, pacjent ma szansę na powrót do zdrowia oraz pełnej sprawności. Niezbędne do tego są też oczywiście kompetencje, które powinien posiadać wykwalifikowany pracownik.
Hipokryzja do...
6 miesięcy temu
Ale narzucanie człowiekowi zakazów i nakazów odnośnie klimatu( błędnych zresztą) jest w porządku z prawami człowieka?
Mk1
6 miesięcy temu
Chcesz być ekoogiczny? Żyj jak twoi dawni przodkowie, małpy w dzungli, bo dzisiejsze pseudo-ekogiczne technologie jak ogrzewanie na prąd produkowany zimą z paliw kopalnianych, a latem nadprodukcja prądu z paneli i wiatraków to przeciwny kierunek do ekologii...
Tusk agent Ut...
6 miesięcy temu
To już nie jest, ecko terroryzm ale prawdziwy terroryzm. Tym tam w tej Brukseli poprostu coś na głowy, padło. Czas na poletix i to szybko.
tim
6 miesięcy temu
Trzeba zaskarżyć Państwo (bo nie piszą, że Unię można), za zakaz wypalania trawy na polach i działkach. Bo to " narusza prawa człowieka ze względu na poważne skutki dla zdrowia, oraz jakości życia" z powodu tworzenia warunków wylęgowych dla kleszczy co spowodowało lawinowy wzrost zachorowań na choroby pokleszczowe niszczące życie nie tylko chorego ale i jego najbliższej rodziny...
...
Następna strona