Sebastian Kulczyk to polski przedsiębiorca i inwestor, który działa w obszarze nowych technologii. Na marginesie swojej głównej aktywności patronuje on inicjatywie Incredible Inspirations, która jest miejscem dyskusji, warsztatów czy wymiany doświadczeń. Jedna z odsłon tej akcji została przeznaczona dla młodych przedsiębiorców. Specjalne wydarzenie, zaplanowane na środę, zatytułowano: "Jak utrzymać morale zespołu, tnąc pensje i zwalniając ludzi?" We wtorek jednak ostatecznie nazwę zmieniono. Teraz wydarzenia odbywa się pod hasłem: "Zespół w firmie. Trudne decyzje w trudnych czasach".
"Ponad 1/3 ankietowanych przez nas founderów startupów wskazała jako jeden z palących problemów związanych z kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19 utrzymanie wysokich morale swojego zespołu w tym trudnym okresie. Podczas nadchodzącego webinaru wspólnie z ekspertami będziemy szukali na to sposobu" – dowiadujemy się ze strony wydarzenia.
Panelistami webinaru będą Iwona Suchomska, asesor, doradca, CEO Keystone Consulting oraz Maciej Noga, dyrektor zarządzający Pracuj Ventures, współzałożyciel oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Pracuj.
Temat spotkania wywołał kontrowersje. Chodzi głównie o jego pierwotny tytuł, który wielu wydał się - delikatnie mówiąc - niezręczny. Najostrzej zareagowali miejski aktywista Jan Śpiewak i politycy partii Razem.
W ocenie Śpiewaka "fundusz miliardera Sebastiana Kulczyka organizuje dyskusje pod tytułem, jak zwalniać ludzi i ciąć pensje utrzymując morale w firmie", zaś na Twitterze ugrupowania możemy przeczytać: "Dowiecie się, jak nie popsuć sobie humorku, kiedy pracownik płacze. Jak iść przez życie dziarskim krokiem, kiedy obcięło się pensję młodej matce!"
Z taką interpretacją nie zgadza się Jarosław Sroka, członek Zarządu Kulczyk Investments i koordynator webinaru. Jak tłumaczy w rozmowie z money.pl, pomysł spotkania wziął się m.in. z sytuacji z firmą Booksy Stefana Batorego, gdzie z powodu kryzysu zwolniono 150 osób, czyli ok. połowy załogi.
- Dramatyczna decyzja Stefana Batorego jest dobrym przykładem jak poważne wyzwania stoją przed młodymi przedsiębiorcami, a jednocześnie kreuje listę bardzo poważnych pytań o jej zasadność, krótkoterminowe oraz długoterminowe konsekwencje dla spółki, jakim jest sygnałem dla pracowników oraz inwestorów. Dlatego właśnie podjęliśmy ten temat. Musimy poważnie i po partnersku o tym rozmawiać i nie chować głowy w piasek - tłumaczy Jarosław Sroka.
- Chciałbym raz jeszcze podkreślić, że adresatami naszego webinaru są młodzi przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy w życiu swoim oraz swoich firm, stanęli w obliczu tak poważnych i skomplikowanych wyborów. I dlatego potrzebują wszechstronnego wsparcia, wiedzy, doświadczeń innych, żeby popełniać jak najmniej nieodwracalnych błędów - dodaje.
Skutki gospodarcze pandemii koronawirusa są ogromnym wyzwaniem dla firm i ich pracowników. Kwiecień, a więc drugi miesiąc trwania tej wyjątkowej sytuacji, pokazał że na rynku pracy jest coraz mniej. Jak podał GUS, w porównaniu do marca w urzędach pracy zarejestrowano dokładnie 99,9 tys. nowych bezrobotnych. Biorąc jednak pod uwagę osoby, które w tym czasie podjęły pracę, w statystykach przybyło około 56 tys. bezrobotnych.
Tym samym w statystykach zbliżamy się powoli do miliona bezrobotnych. Obecnie jest ich prawie 966 tys. Warto pamiętać, że to dopiero początek. Wypowiadane np. z końcem marca umowy będą się kończyć w kolejnych miesiącach, podbijając statystyki bezrobocia. Jeśli wierzyć prognozom Komisji Europejskiej, w tym roku zarejestrowanych bezrobotnych może być dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl