Jak zauważają analitycy w rozmowie z "Rzeczpospolitą", rynki finansowe dały rządowi Donalda Tuska kredyt zaufania. Wszystko ze względu na oczekiwane profesjonalne, apolityczne podejście. Choć — jak wskazują — tego dowiemy się po sposobie przeprowadzenia zmian w PKO Banku Polskim.
Analitycy dodają, że sporym rozczarowaniem jest brak informacji, na jakich zasadach ma odbyć się zmiana władz w spółkach Skarbu Państwa, szczególnie że nowy rząd miał sporo czasu, aby do tego się przygotować — czytamy w "Rz".
Tymczasem w piątek 2 lutego 2024 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie PKO Banku Polskiego odwołało ośmiu członków rady nadzorczej. Jak wiadomo, to właśnie rada nadzorcza decyduje o składzie zarządu. A zatem jej wymiana pozwoli na odwołanie dotychczasowych władz i nominowanie nowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kim jest Cezary Stypułkowski — kandydat na prezesa PKO BP?
Najpoważniejszym kandydatem do objęcia stanowiska prezesa PKO BP jest Cezary Stypułkowski — podaje serwis Bankier.pl. Stypułkowski od niemal 10 lat jest prezesem konkurencyjnego mBanku. Ponadto w uzyskał tytuł doktora w dziedzinie prawa gospodarczego, a latach 1988-1989 był stypendystą Fulbrighta na wydziale biznesu Columbia University - czytamy w biografii.
Natomiast w latach 1980-1990 był doradcą ministra ds. Reform Gospodarczych w Urzędzie Rady Ministrów, doradcą prezesa Konsultacyjnej Rady Gospodarczej, a także był doradcą premiera oraz sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Reformy Gospodarczej.
Jak wynika z biografii, w latach 1991-2003 kierował zarządem Banku Handlowego, a w 1997 r. wprowadził go na Giełdę Papierów Wartościowych. Następnie w 2003 r. został powołany na stanowisko prezesa zarządu Grupy PZU, które zajmował przez 3 lata - czytamy. W 2006 r. trafił natomiast do J.P. Morgan w Londynie, gdzie od 2007 roku był dyrektorem zarządzającym na Europę Środkową i Wschodnią, gdzie pracował do 2010 r., kiedy to objął stanowisko prezesa mBanku.
Cezary Stypułkowski przez wiele lat pełnił funkcję członka rad nadzorczych w wielu polskich i zagranicznych firmach, m.in. Centro Bank w Wiedniu, Exbud-Skanska i ABB w Polsce. Był również członkiem Rady Konsultacyjnej zarządu Deutsche Bank, Międzynarodowej Rady INSEAD, Rady Konsultacyjnej Zamku Królewskiego w Warszawie, a także stowarzyszenia Geneva Association. Od 2012 r. jest współprzewodniczącym Emerging Markets Advisory Council przy IIF w Waszyngtonie.
W swojej wieloletniej karierze był także przewodniczącym rady nadzorczej Telewizji Polskiej oraz wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie - czytamy.
Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem "Za Zasługi dla Litwy", a także Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego.
Nazwiska w grze o fotel prezesa PKO BP
Poza Cezarym Stypułkowskim, wśród wymienianych osób, które mogą objąć stanowisko prezesa PKO BP, pojawia się także były prezes i twórca mBanku Sławomir Lachowski. Oprócz niego kolejnym kandydatem ma być Jacek Obłękowski, związany przez 5 lat z PKO jako wiceprezes, przed porządkami tzw. dobrej zmiany - czytamy w serwisie Bankier.pl.