Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cichocki ma prośbę do Arłukowicza

0
Podziel się:

Szef kancelarii premiera chce, by minister spotkał się on z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej.

Cichocki ma prośbę do Arłukowicza
(Lukasz Solski/East News)

Szef kancelarii premiera Jacek Cichocki zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą, by spotkał się on z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej - poinformowała w środę NRL.

Cichocki w piśmie do Arłukowicza, którego kopię opublikowano na stronie internetowej NRL, prosi także o poinformowanie kancelarii premiera o podjętych działaniach. Pismo to jest odpowiedzią na list prezesa NRL Macieja Hamankiewicza do premiera Donalda Tuska, w którym prosił on o spotkanie z szefem rządu.

_ Prezes NRL podziękował szefowi kancelarii premiera za wsparcie działań samorządu lekarskiego, których celem jest naprawa systemu ochrony zdrowia w Polsce, oraz wyraził nadzieję, że zaangażowanie kancelarii premiera pozytywnie wpłynie na ministra zdrowia i zmotywuje go do podjęcia skutecznych kroków zmierzających do rozwiązania problemów systemowych zagrażających bezpieczeństwu pacjentów i całej służby zdrowia _ - napisano w środowym komunikacie opublikowanym na stronie NRL.

Przedstawiciele NRL pisali w czerwcu w liście do Tuska, że funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce jest zagrożone. _ Nasza troska jest tym większa w sytuacji, w której minister zdrowia nie tylko nie potrafi podjąć skutecznych działań na rzecz reformowania służby zdrowia, ale także nieumiejętnie współdziała ze środowiskiem pacjentów i lekarzy na rzecz zmian, jakie powinny zostać wprowadzone _ - czytamy w liście NRL.

Arłukowicz pod koniec maja napisał list _ Do przyjaciół lekarzy _. _ Prawdziwego lekarza nic tak nie boli jak krzywda pacjenta, jak śmierć, której można było uniknąć _ - podkreślił minister zdrowia. _ Oczywiście najłatwiej i najwygodniej tłumaczyć te sytuacje +wadami systemu+. Ale to nie system podejmuje decyzje o przyjęciu lub odesłaniu pacjenta. Ani o sposobie jego leczenia. Te decyzje podejmujemy my - lekarze, ordynatorzy i dyrektorzy szpitali, pielęgniarki i położne, dyspozytorzy pogotowia i ratownicy. Jesteśmy za nie odpowiedzialni _ - napisał Arłukowicz.

Minister zdrowia w maju powołał komisję ds. etyki w ochronie zdrowia. Komisja jest organem pomocniczym ministra. Do jej zadań należy wyrażanie opinii w sprawach problemów etycznych w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie: stosowania nowych procedur medycznych oraz wykonywania zawodów medycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk spotkał się z premierem Tajlandii Oprócz wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Tajlandii premier towarzyszą ministrowie rolnictwa oraz przemysłu.
Umowy z klinikami o in vitro już niedługo Łącznie do programu zostało zakwalifikowanych 26 klinik.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)