Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JGR,SAS
|

Tom Hanks napisał powieść, wspomagając się techniką zwiększania produktywności. Oto na czym polega

1
Podziel się:

Słynny aktor Tom Hanks jest również pisarzem. Właśnie wydał pierwszą powieść. W rozmowie z serwisem The Atlantic przyznał, że w czasie pracy nad książką korzystał z popularnego sposobu zwiększania produktywności - techniki Pomodoro. To zaskakująco prosta metoda, z której może skorzystać każdy.

Tom Hanks napisał powieść, wspomagając się techniką zwiększania produktywności. Oto na czym polega
Tom Hanks, pisząc "Arcydzieło", sięgnął po technikę Pomodoro (Getty Images, Gilbert Flores)

Zarządzanie czasem jest niezwykle cenną umiejętnością. Nie każdemu przychodzi to naturalnie. Istnieją jednak metody, które ułatwiają mądre rozplanowanie pracy i równocześnie zwiększają naszą produktywność.

Tom Hanks - słynny gwiazdor Hollywood, który właśnie wydał swoją pierwszą powieść, zatytułowaną "Arcydzieło" (ang. "The Making of Another Major Motion Picture Masterpiece"), przyznał w rozmowie z serwisem The Atlantic, że sięgnął po jeden z takich sposobów - konkretnie po technikę Pomodoro. Jak wyjaśnił, przeczytał o niej w "The New York Times".

Na czym polega technika Pomodoro

Technika Pomodoro polega na podziale pracy na 25-minutowe sekcje, zwane pomodori. Po każdych 25 minutach następuje krótka, 5-minutowa przerwa. Po czterech takich sekcjach, czyli dwóch godzinach, można zrobić dłuższy odpoczynek, trwający od 20 do 30 minut. Co ciekawe, nazwa techniki pochodzi od zegara kuchennego w kształcie pomidora. W czasie eksperymentów używał go Francesco Cirillo, który wymyślił tę metodę w latach 80. XX wieku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekrutacja przed lotem w kosmos. Sześć etapów w półtora roku

Z techniki Pomodoro może skorzystać każdy, kto samodzielnie zarządza swoim czasem pracy. Osoby, które zaczynają stosować tę metodę zwiększania produktywności, zwykle są zaskoczone tym, jak szybko widać efekty - pisał w 2014 r. H. James Wilson w "Harvard Business Review". Wykonują zadania szybciej i są mniej podatne na rozproszenia związane z technologią (np. wyskakujące powiadomienia, e-maile, przeglądanie mediów społecznościowych).

Największą zaletą techniki Pomodoro według "HBR" jest jednak doświadczenie paradoksu kontroli. Ludzie korzystający z tej metody czują, że wreszcie to oni są panami sytuacji i mają poczucie sprawczości - paradoksalnie, bo ich dzień pracy jest podzielony na wymuszone 25-minutowe "sloty". Lepiej jednak radzą sobie z wewnętrznymi impulsami, które wcześniej zwykle odciągały ich od pracy. "HBR" opisuje relację pewnego mężczyzny, którego zazwyczaj myśl o zbliżającym się obiedzie potrafiła odciągnąć od pracy i sprawić, że zaczynał tracić czas, sprawdzając menu restauracji. Kiedy zaczął jednak korzystać z techniki Pomodoro, z większą łatwością radził sobie z takimi impulsami, bo wiedział, że nie jest to jego zadanie na dane 25 minut.

Nowa książka Toma Hanksa

Technika Pomodoro nie była jedynym ciekawym sposobem, z którego korzystał Hanks w czasie pisania powieści "Arcydzieło". Ponieważ fabuła książki toczy się wokół pracy nad filmem o superbohaterach, Hanks zdał sobie sprawę z tego, że musi dokładnie wiedzieć, co się dzieje w tym fikcyjnym filmie. Jak czytamy w The Atlantic, autor na parę miesięcy przerwał więc pracę nad właściwą książką, żeby naprawdę napisać scenariusz filmu, o którego powstaniu opowiada w "Arcydziele".

Co ciekawe, o swoim pisaniu Tom Hanks mówi ze skromnością. "Ja po prostu piszę (…), bo mam w głowie zbyt wiele historii. Dodatkowo dobrze się przy tym bawię" - powiedział w rozmowie z The Atlantic.

Polska premiera powieści "Arcydzieło" zaplanowana jest na 31 maja. Nie jest to debiut pisarski Toma Hanksa. Artysta ma już na koncie zbiór opowiadań "Kolekcja nietypowych zdarzeń" (2017 r.).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Ps wro
2 lata temu
Świetny aktor i człowiek.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Ps wro
2 lata temu
Świetny aktor i człowiek.