Według raportu "Freedom of The Net" w samym 2016 roku aż 16 wyborów w różnych krajach zaatakowano przez tzw. armie trolli. Chociaż wcześniej zjawisko to było mało widoczne w polskim internecie, dzisiaj, w 2020 roku obie strony barykady politycznej wynajmują osoby do umieszczania "odpowiednich’" komentarzy na forach.
Przykładów działalności trolli internetowych jest mnóstwo. Twitter jest tego świetnym źródłem, gdzie w trakcie kampanii politycznych tablice pękają od fałszywych informacji.
- Czy jest jakaś droga, żeby się obronić przed trollami i fake newsami? Mam nadzieje, że zaproszeni eksperci nam na to odpowiedzą - powiedział dr Maciej Kawecki Prezes Zarządu Instytutu Lema.
Widać więc, że informacja chociaż spełnia swoją funkcje edukacyjną, jest też coraz częściej wykorzystywana do destabilizacji i manipulacji. Tego będzie dotyczyć dzisiejsza debata "Trolle atakują. O dezinformacji jako broni" organizowana przez Instytut Lema i WSB Warszawa. Transmisja rozpocznie się o godzinie 18:00 na facebooku Instytutu Lema i Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
W debacie wezmą udział:
- Krzysztof Szubert, b. wiceminister cyfryzacji,
- Michał Białek, członek zarządu Wykop.pl,
- Andrzej Kozłowski, redaktor naczelny CyberDefence24.pl,
- Jakub Boratyński, Dyrektor ds. Społeczeństwa Cyfrowego, Zaufania i Cyberbezpieczeństwa (Komisja Europejska).
Debata jest wstępem do serii warsztatów i paneli dyskusyjnych, które Instytut Lema zorganizuje tegorocznej jesieni we współpracy z z Organizacją Narodów Zjednoczonych przy Internet Governance Forum (IGF). To największa międzynarodowa impreza dotycząca przyszłości rozwoju Internetu.
Link do wydarzenia: