Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|
aktualizacja

Trwa wyprzedaż polskiego długu. Bloomberg bije na alarm. To zagrożenie dla Polski

1008
Podziel się:

Źle dzieje się na rynku polskich obligacji - pisze Bloomberg. Największa na świecie agencja prasowa specjalizująca w finansach zauważa, że Polska w swojej gołębiej polityce ekonomicznej pozostaje całkowicie odosobniona, a polski dług radzi sobie ostatnio najgorzej na świecie.

Trwa wyprzedaż polskiego długu. Bloomberg bije na alarm. To zagrożenie dla Polski
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej) i Adam Glapiński, prezes NBP (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

"Polska w bolesny sposób przekonuje się, co się dzieje, gdy inwestorzy zaczną się bać, że polityczni decydenci na dobre odwrócili się plecami do walki z inflacją, by dorzucać paliwa do ekonomicznego pieca przed zbliżającymi się wyborami" – pisze Bloomberg w tekście o tym, jak rosną rentowności polskich obligacji państwowych.

Wyprzedaż polskich obligacji. Załamanie się pogłębia

Jak zauważa Bloomberg, załamanie na rynku polskich obligacji w piątek jeszcze się pogłębiło. Rentowności polskich 10-latek szturmują właśnie granicę 9 proc. A im są one wyższe, tym gorzej dla dłużnika (polskich podatników). Dlaczego? Bo większy jest koszt spłaty tego długu.

Wyższe rentowności oznaczają również większe ryzyko związane z wykupywaniem tego długu. W przypadku obligacji emitowanych przez państwo głównym ryzykiem są więc problemy z niewypłacalnością danego kraju.

Tymczasem – jak zauważa Bloomberg – w ciągu ostatniego miesiąca "polski dług radzi sobie najgorzej na świecie, a wyprzedaż jest nawet większa niż ta brytyjska, która kosztowała posadę panią premier".

Zdaniem Bloomberga sygnałem do wyprzedaży polskiego długu była decyzja z ostatniego posiedzenia RPP, żeby nie podwyższać stóp procentowych mimo wciąż rosnącej inflacji. Taki ruch NBP miał podważyć zaufanie inwestorów co do tego, że polscy decydenci będą zdecydowanie walczyć z problemem rosnących cen. Zaufanie podkopuje też rzad, który - jak czytamy - przed nadchodzącymi wyborami zwiększa wydatki na wszystko: od dopłat do rachunków za energię po wydatki socjalne czy wojsko.

Bloomberg zwraca uwagę, że era łatwych pieniędzy się skończyła, a rynki surowo zaczęły oceniać krajową politykę ekonomiczną nawet w przypadku tak wysoko rozwiniętych krajów jak Wielka Brytania. "Polska zostaje osamotniona ze swoją gołębią polityką po tym, jak na interwencyjną podwyżkę stóp zdecydowały się Węgry, by ratować spadający kurs forinta" - czytamy.

Polski policy mix (połączenie polityki monetarnej NBP i fiskalnej rządu – przyp. red.) jest w obecnej sytuacji absolutnie niewłaściwy. Zły dla rynków, zły dla walki z inflacją – stwierdza cytowany przez "Bloomberga" Viktor Szabo, menedżer z londyńskiego biura Abrdn Plc.

Jak podkreśla Szabo, luźna polityka fiskalna w połączeniu z luźną polityką monetarną to teraz najgorsze połączenie z możliwych.

O zagrożeniu alarmują eksperci zagraniczni, ale też część RPP

Gdy dolar się umacnia się, a banki centralne na całym świecie podnoszą stopy procentowe, aby walczyć ze stanowiącą globalny problem inflacją, w szczególnie trudnym położeniu znajdą się ci, którzy w tej ucieczce od luźnej policy mix "nie będą nadążać za stadem" – przestrzegają m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Tak się stało – w ocenie ekspertów – z Wielką Brytanią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja dociska, złoty słabnie. "Jest to pewnego rodzaju odwrócona wojna walutowa"

Tak może się też stać - jak alarmuje m.in. członek RPP Ludwik Kotecki - z Polską, gdy rosnące rentowności są coraz większym obciążeniem dla naszego budżetu. Tymczasem polski rząd już teraz planuje na 2023 r. więcej wydatków - o ok. 200 miliardów niż będzie miał wpływów z podatków.

By sfinansować swoje pomysły, rząd zadłuża państwo, emitując obligacje. Gdy w górę idą rentowności, to tak jakbyśmy byli zmuszeni pożyczać na coraz wyższy procent. Spłata zaciągniętego długu staje się coraz większym obciążeniem, a wcześniej czy później będzie trzeba szukać gdzieś dodatkowych pieniędzy na ten cel. Szybko rząd może to zrobić tylko poprzez cięcie wydatków albo podwyżkę podatków.

Dna szuka też złoty i polski rynek akcji

W artykule o Polsce Bloomberg zauważa także, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od początku 2022 r. straciła 38 proc. swojej wartości, co jest najgorszym wynikiem ze wszystkich rynków śledzonych przez agencję. Z kolei złoty od początku 2022 r. osłabił się o 4 proc. w stosunku do euro i 17 proc. do dolara. Wszystko to w sytuacji, gdy polskie zadłużenie rośnie, inflacja przekracza 17 proc., a ujemne realne stopy procentowe (stopy procentowe minus inflacja) są już dwucyfrowe.

Agencja cytuje też słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że "Polska zrobi wszystko, by w tych trudnych warunkach zmniejszyć inflację, wzmocnić walutę i pokazać rynkom finansowym, że kontroluje swój budżet". Stwierdza jednak równocześnie, że polski premier nie precyzuje, jak zamierza osiągnąć te cele.

Rekordowo wysokie rentowności polskich obligacji w piątek po południu jako pierwszy przedstawiciel ze strony administracji państwowej skomentował szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Uspokajał, że "przecena obligacji nie wynika z oceny ryzyka, ale skokowego spadku krajowej i globalnej płynności". A wzrost rentowności - jego zdaniem - dzieje się w sytuacji, gdy Polska "ma jeden z najniższych deficytów finansów publicznych w UE".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1008)
WYRÓŻNIONE
KKL
2 lata temu
Takie są skutki mianowania błaznów na poważne stanowiska państwowe.
Merek
2 lata temu
Polska w ruinie - jedyny program jaki udało się przeprowadzić PIS i Solidarnej Polsce
słaby złoty
2 lata temu
czego wojna , zabory nie zniszczyły to dokonają ..........nasi wybrańcy z woborów
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1008)
Emeryt
rok temu
PiS okrada Polaków! Tylko w ciągu ostatnich 4 lat na lokatach bankowych stracili prawie 10% wartości swych oszczędności
isis
rok temu
PIS sprawdził ile oszczędności mają Polacy na kontach... I te mld kusiły. Więc postanowił być "zbawcą" "małogroszych" na koszt tych oszczędzających. Jednak jak to w PIS, sprawy "wymkły" i będzie powtórka z "rozrywki ekonomicznej".
***** pis
2 lata temu
jpmorgan w wawie nie jest przypadkowo, filia powstała po to aby pożyczać tym nieudaczników forse na wybory i inne przekupstwa! Wejście w interesy z usa to jak założenie sobie stryczka!
plum-berg
2 lata temu
Bloomberg domaga się interwencji w kieszeniach Polaków, by dofinansować posiadaczy długu kosztem Polaków? Jakieś głupoty.
I TYLE
2 lata temu
NIEZNANY A FUNKCONUJĄCY W POLSCE BANK " MORGANA " UDZIELA RZĄDOWI KREDYTÓW NA WSZYSTKO CO SIĘ DA . BANK WIADOMO...
...
Następna strona