W czwartek poznaliśmy kilka kluczowych odczytów makroekonomicznych. Podsumowali je eksperci banku ING. Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, a agencja S&P opublikowała wstępne dane o PMI dla Niemiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieszane dane z polskiej gospodarki
Jak piszą w swoim raporcie, kwietniowa sprzedaż detaliczna nieco słabiej od oczekiwań +4,5 proc. rok do roku wobec oczekiwanych 5,2 proc.r/r, po wzroście o 6,1 proc.r/r w marcu.
Wcześniejsza Wielkanoc nieco podbiła marcowe wyniki, ale ciążyła kwietniowym. Spadek sprzedaży żywności o 6,8 proc.r/r. Zapasy przed podwyżką VAT? Naszym zdaniem maj przyniesie dalsze odbicie konsumpcji-pomaga wysoki wzrost płac, kalendarz i pogoda! 2kw24 potwierdzi dalszą poprawę konsumpcji - czytamy w komentarzu ING.
Poznaliśmy też inne dane. W kwietniu produkcja budowlana wyniosła -2 proc. rok do roku. "Lepiej od oczekiwań (-5 proc.) i wyniku z marca (-13,3 proc.). To m.in. wynik korzystniejszego układu kalendarza, co prawdopodobnie odpowiada za drastyczne odbicie w robotach związanych z inwestycjami publicznymi. W deweloperce nadal dość słabo. Mieszkania wprowadzone do oferty w pierwszym kwartale 2024 r. w wielu miastach zdecydowanie przewyższyły popyt.
PMI Niemiec lepsze od oczekiwań
Kolejnym istotnym sygnałem dla polskiej gospodarki jest PMI z Niemiec. Okazał się mocny. "Odbicie usług utrwala się, ale wreszcie niemiecki przemysł dołącza do odbicia w globalnym przetwórstwie. PMI w niemieckim przetwórstwie w maju wzrósł do 45,4 z 42,5 w kwietniu, subindeks poziomu produkcji najwyżej od 13 miesięcy (48,9). 1/2
To dobra wiadomość dla polskich producentów. Europejskie giełdy "all time high", co istotne mocno rosną tradycyjne sektory gospodarki, bo inwestorzy liczą na miliardy wsparcia jakie mogą popłynąć i zatrzymać deindustrializacje Europy. 2/2
W czwartek poznaliśmy dane o PMI dla całej strefy euro. Gospodarka przyspieszyła w maju, a kluczowe wskaźniki koniunktury osiągnęły wielomiesięczne maksima - wynika z najnowszego raportu S&P Global. Kompozytowy indeks PMI wyniósł 52,3 pkt. wobec 51,7 pkt. w kwietniu.