W ramach pierwszej wypłaty Belgia dostała 770 mln euro, Luksemburg - 12,1 mln euro, a Portugalia 2,2 mld euro. Wartość całego krajowego planu odbudowy Belgii to 5,9 mld euro, Luksemburga - 93,4 mln euro, a Portugalii - 16,6 mld euro.
Tymczasem, jak podaje Deutsche Welle, polski rząd nie zdołał uzgodnić Krajowego Planu Odbudowy z Komisją Europejską przed początkiem sierpnia. Nawet jeśli udałoby się to szybko nadrobić, pierwsze fundusze mogą popłynąć do Polski dopiero późną jesienią.
15 czerwca KE rozpoczęła pożyczanie pieniędzy na rynkach finansowych na potrzeby Funduszu Odbudowy i Odporności. Dotychczas udało się jej zdobyć 45 mld euro na sfinansowanie RRF.
W ramach pierwszej transakcji wyemitowała w imieniu UE 10-letnie obligacje o wartości 20 mld euro. W drugiej, z 29 czerwca - dwie transze obligacji: 5-letnie o wartości 9 mld euro oraz 30-letnie o wartości 6 mld euro, a w trzeciej, z 13 lipca - 20-letnie o wartości 10 mld euro.
Więcej pieniędzy w obiegu. O prawie 10 mld zł
Komisja Europejska może pożyczać fundusze na rynkach finansowych po tym, jak wszystkie państwa UE wyraziły zgodę na zadłużenie się.