Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Dobrzycki
Robert Dobrzycki
|
aktualizacja

"Tu upatruję szansy dla Polski i Polaków". Prezes Panattoni dla money.pl

35
Podziel się:
Przedstawiamy różne punkty widzenia

Obserwując zmieniające się trendy i dynamikę globalnych wydarzeń, jestem przekonany, że kluczowym elementem sukcesu - także w biznesie - będzie umiejętność dostosowania się do nowych realiów i odwaga w podejmowaniu decyzji - pisze w opinii dla money.pl Robert Dobrzycki, prezes i współwłaściciel Panattoni Europe, UK, Middle East and India.

"Tu upatruję szansy dla Polski i Polaków". Prezes Panattoni dla money.pl
Robert Dobrzycki o prognozach na 2025 (Getty Images, LinedIn, MAXshot)

Tekst powstał w ramach projektu WP Opinie. Przedstawiamy w nim zróżnicowane spojrzenia komentatorów i liderów opinii publicznej na kluczowe sprawy społeczne i polityczne.

Rok 2025 niesie ze sobą wiele wyzwań, ale również szans, które mogą zdefiniować przyszłość globalnej gospodarki i umocnić rolę Polski w świecie.

Niewątpliwie najpoważniejszym wyzwaniem pozostanie niestabilność geopolityczna. Konflikt w Ukrainie wciąż wpływa na gospodarcze i polityczne układy w Europie. Państwa są zmuszone do przemyślenia swoich strategii, szczególnie w zakresie energetyki i logistyki. W tle pozostają napięcia na linii Rosja-Zachód oraz wyzwania wynikające z działań takich państw jak Chiny, Iran czy Korea Północna. W tym kontekście powrót Donalda Trumpa do władzy w Stanach Zjednoczonych może znacząco wpłynąć na globalną politykę handlową i międzynarodowe relacje, a to z kolei zmusi Europę do wzięcia spraw w swoje ręce, do większej samodzielności.

Tu upatruję szansy dla Polski i Polaków - my wciąż mamy większy głód wyzwań, chcemy działać, nie boimy się odważnych decyzji, dlatego głęboko wierzę, że w obliczu tych przemian możemy odgrywać ważną rolę.

Dodatkowo 1 stycznia Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. To moment, który może umocnić nasze relacje z innymi państwami UE, przyciągnąć inwestorów i wskazać kierunki rozwoju w najbliższych latach. Już teraz daje się odczuć pozytywne efekty stabilności politycznej ostatniego roku, które są szczególnie zauważalne w kręgach biznesowych, ale też w chęci do inwestycji i prowadzenia rozmów z kontrahentami z zagranicy. Przewodnictwo w Radzie UE daje ogromną szansę na wzmocnienie naszej pozycji w Europie. Powinniśmy ją mądrze wykorzystać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Rok 2025 zapowiada się też jako czas ożywienia na rynku inwestycyjnym w Europie, napędzanego przewidywaną obniżką stóp procentowych oraz poprawą dostępności kapitału. Te czynniki mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania inwestorów projektami infrastrukturalnymi i przemysłowymi, także w Polsce, zwłaszcza że coraz szerszym strumieniem płyną do nas wreszcie środki z Krajowego Planu Odbudowy.

W mojej opinii dla biznesu wciąż ważny będzie trend nearshoringu, czyli przenoszenia produkcji bliżej rynków docelowych. Polska jest tu w wyjątkowej sytuacji - nasze położenie, rozwinięta infrastruktura i nadal konkurencyjne ceny czynią nas świetnym miejscem dla firm, które szukają stabilnej lokalizacji do prowadzenia działalności w centrum Europy. Co ważne, Polska zyskuje na rosnącym znaczeniu jakości w decyzjach inwestycyjnych, stając się wyborem dla branż takich jak automotive, elektronika czy zaawansowana produkcja - to stwarza ogromne możliwości dla rozwoju.

Jednym z kluczy do rozwoju będzie oczywiście innowacyjność. Cyfryzacja gospodarki oraz rozwój sztucznej inteligencji (AI) będą coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw, które muszą dostosować swoje strategie do zmieniających się realiów. Inwestycje w nowoczesne technologie będą kluczowe dla utrzymania konkurencyjności. Dotyczy to także naszej firmy. W Panattoni już teraz intensyfikujemy działania w obszarze budowy i zarządzania centrami danych, co pozwoli nam odpowiedzieć na rosnące potrzeby innych przedsiębiorstw związane z cyfryzacją.

Mimo licznych wyzwań jestem optymistą, jeśli chodzi o przyszłość polskiej gospodarki. Nasz kraj ma wszystkie atuty, aby wykorzystać obecne zmiany jako katalizator dalszego rozwoju. Dynamiczny wzrost gospodarczy, wysoko wykwalifikowana kadra oraz strategiczne położenie to fundamenty, na których możemy budować naszą pozycję jako lidera w regionie. Jednym z kluczowych elementów, które mogą dodatkowo wzmocnić naszą gospodarkę, jest rozwój polskiego kapitału.

Polska powinna intensywnie wspierać lokalnych przedsiębiorców i tworzyć warunki, które pozwolą naszym firmom konkurować na rynkach międzynarodowych. Budowa silnego rodzimego kapitału to szansa na zwiększenie niezależności gospodarczej oraz stabilności naszego kraju.

Wierzę, że będziemy w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom i wykorzystać nadchodzące szanse, aby uczynić Polskę jeszcze silniejszym graczem na arenie międzynarodowej.

Robert Dobrzycki, CEO & Co-Owner Panattoni Europe, UK, Middle East and India

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Prezydent2025
wczoraj
"kluczowym elementem sukcesu - także w biznesie - będzie umiejętność dostosowania się do nowych realiów i odwaga w podejmowaniu decyzji". To komunał. w kapitalizmie tak było, jest i będzie.
HydraCorpoEco...
wczoraj
"kluczowym elementem sukcesu - także w biznesie - będzie umiejętność dostosowania się do nowych realiów i odwaga w podejmowaniu decyzji". Tak. Umiejętność dogadywania się z rozrastającą się w gigantycznym tempie korpohydrą polityczno-urzędniczą to dzisiaj kluczowy element osiągnięcia sukcesu.
RolnikBezFikc...
wczoraj
"kluczowym elementem sukcesu - także w biznesie - będzie umiejętność dostosowania się do nowych realiów i odwaga w podejmowaniu decyzji" Tak. W przypadku kilku tysięcy największych gospodarstw farmerskich w Polsce umiejętność wyciągania z budżetu coraz większych pieniędzy.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
rola
wczoraj
Na ilu set tysiącach m2 polskiej ziemi mają magazyny panattoni. A były tam pola uprawne.
Ale jaja!
wczoraj
"kluczowym elementem sukcesu - także w biznesie - będzie umiejętność dostosowania się do nowych realiów i odwaga w podejmowaniu decyzji" normalnie chyba musiał mieć jakieś nadprzyrodzone wizje 🤣🤣🤣 nikt nigdy by na to nie wpadł
Dzido
19 godz. temu
Kolejny stek bzdur do puki lewcki obłęd będzie panował w Polsce i Europie to żadnych szans nie ma na poprawę sytuacji to wszystko jest konsekwencją eko bredni i lewacką paranoją o ratowaniu świata
NAJNOWSZE KOMENTARZE (35)
kkl
2 godz. temu
Ani demografia (ani tez obecna struktura wiekowa), ani wyksztalcenie (zwlaszcza nie wyksztalenie, juz nie pastwiac sie nad mba), ani instrastruktura drogowa, kolejowa czy energetyczna, ani zrodla energii, ani dobre i proste ustawy gospodarcze, ani bezpieczne polozenie geopolityczne (i inflitracja), ani niepopulistyczni politycy, ktorzy mieliby odwage nie dbac o z trudem wyszarpane zlote stolki. Gdzie te mocarstwowe "atuty"?
Rozbawiony
8 godz. temu
Ile słów można powiedzieć, żeby nic nie powiedzieć. Cytując klasyka mądrości z podręcznika dla akwizytorów.
Ekonomiczny
10 godz. temu
Ja tam widzę niestety recesję i kryzys conajmniej przez kolejne 3lata
Stefan
15 godz. temu
Betonują tereny zielone i pola - trochę słabo
Głos
16 godz. temu
Z moich obserwacji obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce wynika jedynie że obecny rząd kieruje nas w piekielną niedolę uzależniając nas od zachodnich sąsiadów, ponownie wyprzedaje się rodzimy kapitał zachodnim gigantom biznesu a z Polaków robi się na nowo tanią siłę roboczą. Świadczy o tym nie tylko brak konkretnych planów rządu na rozwój naszej gospodarki ale to że ponad 21 tys. Polskich przedsiębiorców w ostatnim roku 2024 ogłosiło upadłość. To mówi samo za siebie dokąd zmierzamy.
...
Następna strona