Uroczyste otwarcie lotniska Warszawa-Radom z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się 27 kwietnia br. Tego samego dnia w Radomiu wylądował pierwszy samolot rejsowy; był to lot z Paryża. Dzień później pasażerowie odlecieli do stolic Włoch i Francji.
- Cieszymy się, że wszystko idzie sprawnie. Jesteśmy zadowoleni zarówno z liczby pasażerów, jak i z ich pozytywnych wrażeń po wizycie na lotnisku w Radomiu. Pasażerowie doceniają komfort, i przestrzeń, i wygodę lotniska – powiedziała rzeczniczka PPL Anna Dermont.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
12 rejsów tygodniowo z Radomia
Obecnie lotnisko Warszawa-Radom odprawia 12 operacji lotniczych tygodniowo; są to rozkładowe rejsy pasażerskie. Jednak – jak zauważyła - według planu w przyszłym miesiącu liczba pasażerskich operacji lotniczych wzrośnie prawie trzykrotnie w porównaniu do sytuacji obecnej. "W czerwcu dojdą też rejsy czarterowe, więc liczba operacji w tym miesiącu będzie rosła, z 18 do 32 w ostatnim tygodniu" – podkreśliła Dermont.
Z Radomia PLL LOT oferują regularne połączenia do Paryża, Rzymu, Prewezy, Tirany i Warny. Wypoczynek wakacyjny z wylotem z Radomia organizuje także dziewięć biur podróży: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, Itaka, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun and Fun Holidays czy TUI. Touroperatorzy na wakacje lotami czarterowymi zabiorą pasażerów m.in. do Antalyi, Burgas, ale też Warny i Tirany.
1729 pasażerów w tydzień. Kiedy lotnisko w Radomiu będzie rentowne?
Zgodnie z informacją podaną przez rzeczniczkę PPL w piątek, w ciągu obejmującego długi weekend majowy pierwszego tygodnia funkcjonowania radomski port lotniczy odprawił 1729 pasażerów.
Dawny port lotniczy Radom-Sadków zyskał niechlubną reputację lotniska, z którego nikt nie lata. Otwarty w maju 2014 r. do końca roku odprawił zaledwie 670 pasażerów. Trzy lata później statystyka ta wzrosła do 9,9 tys. podróżnych. W skali roku odbywało się tam od 110 do 659 operacji lotniczych.
To oznacza, że już w pierwszym tygodniu działalności Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło więcej pasażerów, niż Radom-Sadków do końca pierwszego roku funkcjonowania.
- Szacujemy, że do 150 tys. pasażerów skorzysta w pierwszym, niepełnym 2023 roku, z lotniska Warszawa-Radom - mówił podczas otwarcia Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Inwestycja kosztowała około 800 mln zł. Aby nowe lotnisko zaczęło być rentowne, potrzebuje co najmniej 1-1,5 mln pasażerów rocznie. Pod koniec 2021 r. wiceprezes PPL Stefan Świątkowski w rozmowie z fly4free.pl zapowiadał, że radomskie lotnisko ma osiągnąć liczbę 1 mln pasażerów w ciągu 2-3 lat od otwarcia. Tempo przyrostu ruchu może być jednak wolniejsze. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych w ubiegłorocznej prognozie na zlecenie PPL szacuje, że dopiero w 2040 r. radomski port lotniczy obsłuży 1,8 mln pasażerów.