Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Tyle pochłonie budowa CPK. Dwunastocyfrowa kwota

19
Podziel się:

- Dzisiaj rozmawiamy o kwocie 131 miliardów złotych do 2032 roku, z czego część lotniskowa na inwestycje lotniskowe ma kosztować 42 miliardy 700 milionów złotych - wyliczał na środowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek Maciej Lasek.

Tyle pochłonie budowa CPK. Dwunastocyfrowa kwota
Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK (Licencjodawca, KPRM)

W środę premier Donald Tusk przedstawił plan budowy lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek Maciej Lasek został zapytany o koszty tego projektu, w szczególności o podział na część lotniskową (pas startowy, terminal i inne niezbędne elementy infrastruktury) oraz planowaną sieć kolei dużych prędkości, tzw. linię Y. Dziennikarz zwrócił też uwagę na konieczność uwzględnienia kosztów rozbudowy lotnisk Okęcie i Modlin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Tyle będzie kosztować CPK. Są wyliczenia

- Dzisiaj rozmawiamy o kwocie 131 miliardów złotych do 2032 roku, z czego część lotniskowa na inwestycje lotniskowe ma kosztować 42 miliardy 700 milionów złotych - powiedział wiceminister Lasek.

Wskazał, że część kolejowa projektu CPK nie jest wcale "mini", a z punktu widzenia kosztowego stanowi około 80 proc. przewidywanych nakładów. - Sam Y będzie kosztował 78 czy około 80 miliardów złotych - sprecyzował.

- To jest koszt wybudowania linii kolejowej o długości 480 kilometrów z Warszawy przez Łódź do Poznania i do Wrocławia. To są takie koszty - wyjaśnił przedstawiciel resortu infrastruktury.

Lasek przypomniał, że poprzedni rząd tuż przed przegranymi wyborami uchwalił program wieloletni dla CPK opiewający na 155 miliardów złotych. - My po tych optymalizacjach, które zrobiliśmy, ale ja przypominam, to nie są rezygnacje z rozwiązań, czyli nie robimy mniejszego CPK, my robimy go lepszy. To jest lepszy projekt. To jest bardziej zoptymalizowane, z dopasowanymi rozwiązaniami technicznymi, dzięki którym też ten projekt będzie tańszy niż nasi poprzednicy zakładali - przekonywał wiceminister.

Skąd pieniądze na CPK?

- Dzisiaj 131 miliardów złotych, z czego skarbowe papiery wartościowe, bo to jest najbardziej interesujące z punktu widzenia również budżetu państwa, to jest 57 miliardów na cały projekt. W tym zakresie lotnisko, inwestycje stowarzyszone z lotniskiem, czyli włączenie w ciąg dróg publicznych plus kolej dużych prędkości w rozwiązaniu Y - wyliczał Lasek.

Dopytywany, czy podana kwota obejmuje też koszty taboru kolejowego, wiceminister odparł: - Tak, bez kosztów pociągów. To jest bez kosztów pociągów.

Przedstawiciele rządu wyjaśnili ponadto, że w dotychczasowym planie finansowym CPK przewidziano 8 miliardów złotych wkładu od inwestora prywatnego. Zapewnili, że negocjacje w tej sprawie są w toku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
131 mld
2 dni temu
131 mld zł na CPK i procedura nadmiernego deficytu... Taka sytuacja. Jak się na to patrzę doznaję dysonansu poznawczego. Ludzie, te pieniądze władza nam wyrwie z gardeł! Od przyszłego roku drastyczne zaciskanie pasa, równoważenie budżetu. Co zatem zostanie poświęcone w imię CPK? 800+? 13 i 14 emerytura? Finansowanie szpitali? Ponowne zamrożenie plac w budżetówce? A może kolejna podwyżka VAT? Jeszcze nam się krwawą czkawką ta mania latania odbije..
Wyrzeczenia
3 dni temu
Wystarczą trzy słowa: procedura nadmiernego deficytu. Każdy Polak powinien być gotów na wyrzeczenia przez wydatki na CPK!
bielecki
3 dni temu
śpiący Lasek nic nie wybuduje
Brawo
3 dni temu
Brawo budować a obok powinno powstac nowe miasto i park technologiczny
CND (co należ...
3 dni temu
Lasek nie jest ani inteligentny ani mądry - powtarza wszystko co wcześniej powiedział Maciej Wilk, który był współ-odpowiedzialny za restrukturyzację LOT. Sprawdzcie sami na youtube: didaskalia: Maciej Wilk