Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Tyrowicz o walce z inflacją. "Zacieśnianie polityki pieniężnej nie zadziałało"

57
Podziel się:

Nikt nie wierzy w powrót do celu inflacyjnego. Wszystkim innym bankom centralnym się udało, wystarczy powtórzyć ich wzorce - powiedziała prof. Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Podkreśliła, że to właśnie oczekiwania, a nie odczyty inflacyjne, są dziś kluczowe. Także z perspektywy oceny polskiej gospodarki na światowych rynkach finansowych.

Tyrowicz o walce z inflacją. "Zacieśnianie polityki pieniężnej nie zadziałało"
Prezes Adam Glapiński NBP jest krytykowany za sposób prowadzenia walki z inflacją (Flickr, NBP)

- Nie ma znaczenia, jaka inflacja była do tyłu. Znaczenie ma, jakiej inflacji oczekujemy jako konsumenci, firmy oraz analitycy. Te trzy grupy informują nas, jak oceniają wiarygodność polityki pieniężnej. Dziś, po jedenastu podwyżkach stóp procentowych te oczekiwania finansowe są takie, jak przed cyklem podwyżek. Nie zadziałało zacieśnianie polityki pieniężnej - powiedziała prof. Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej w "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24.

Dodała, że będziemy obserwować spadek wskaźnika wzrostu cen. Ale to nie wystarczy, zwracając uwagę, że informacje płynące ze strony Narodowego Banku Centralnego pod wodzą prof. Adama Glapińskiego nie pokazują kierunku i strategii polityki pieniężnej.

- Oczekiwania inflacyjne na za 12 miesięcy są niższe niż obecna inflacja, na poziomie 14 a nie 17,2 proc. I mogą się obniżyć, ale potrzebna jest jasna komunikacja - dodała.

Zaznaczyła, że analitycy oczekują, że średnioroczna inflacja na najbliższe siedem lat wynosi około 5,5 proc. - Czyli nikt nie wierzy w powrót do celu inflacyjnego. Wszystkim innym bankom centralnym się udało, wystarczy powtórzyć ich wzorce - stwierdziła członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Podkreśliła, że potrzebna jest zmiana nastawienia w polityce pieniężnej, aby w ślad za deklaracjami poszły działania, które zostaną uznane za wiarygodne. Bo w przyszłym roku inflacja będzie niższa. - Ale to że inflacja będzie wynosiła 11 proc., nie znaczy, że zbliżymy się do 2,5 proc. Owszem, inflacja będzie spadać, ale wbrew pozorom to nie jest ścieżka do celu inflacyjnego - zaznaczyła.

- Im skuteczniej obniżymy oczekiwania inflacyjne, tym mniej będziemy musieli podnosić stopy procentowe - dodała. I zaznaczyła, że powinniśmy przestać mówić o ryzyku dwucyfrowego bezrobocia w sytuacji dalszego podnoszenia stóp procentowych.

Polski rynek pracy od 2010 r. nie reaguje przez bezrobocie. Pracodawcy bardzo ostrożnie zwalniają, a w razie mniej komfortowej sytuacji na rynku, pracownicy są mniej skłonni do odchodzenia z pracy. Pracodawcy reagują przez podnoszenie wynagrodzeń. Teraz te podwyżki będą mniejsze. Nie będzie w Polsce bezrobocia dwucyfrowego, choćby nie wiem, co się wydarzyło - podkreśliła prof. Tyrowicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostra krytyka szefa NBP. "Ta teza jest fałszywa"

Członkowie RPP chcą dwudniowego posiedzenia w listopadzie

Troje członków Rady Polityki Pieniężnej napisało do prezesa NBP Adama Glapińskiego wniosek o powrót do dwudniowych posiedzeń RPP od listopada. Na posiedzeniu listopadowym Rada ma się zapoznać z nowymi prognozami i będzie opiniować projekt budżetu państwa na 2023 r. Dlaczego? - Potrzebuję więcej czasu, kontaktów z analitykami, ich prezentacji i liczę na dyskusję - podkreśliła prof. Tyrowicz.

Ekonomistka, która przez lata była analitykiem Narodowego Banku Polskiego, została zapytana też o ryzyko bankructwa polskiej gospodarki.

Nasze finanse publiczne przy wszystkich swoich wadach i wynoszeniu ich poza budżet i kontrolę parlamentu, nie są chore w rozumieniu relacji długu do PKB na poziomie Grecji. Na dziś. Na pewno bardzo złym sygnałem z perspektywy rynków finansowych jest to, że psujemy finanse publiczne - podkreśliła.

Wskazała jednak, że na rynkach finansowych są obawy.

- Ryzyko, że nasza gospodarka zbankrutuje jest tylko nieznacznie niżej wyceniane niż grecka. I to oznacza, że coś bardzo nie zadziałało, jeśli chodzi o komunikację z rynkami - dodała prof. Tyrowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
WYRÓŻNIONE
adam
2 lata temu
wstrzymac ogromne rozdawnictwo pieniedzy i inflacja bedzie spadac
noname
2 lata temu
Jaki sens jest w podnoszeniu stóp procentowych przy rozdawnictwie na poziomie 100 miliardów rocznie? Podnoszenie stóp niewiele zdziałało, bo dwukrotnie wzrasta rozdawnictwo. Wysokie stopy zahamowały inwestycje nie tylko budowlane ale też inwestycje firm (stopy dotyczą też kredytów dla firm). Trzeba skasować wszystkie tarcze, wszystkie dodatki węglowe i inne, oraz przede wszystkim zamienić 500+ w ulgę podatkową. Zaciśnienie polityki fiskalnej przyniesie efekty. Dalsze zacieśnianie polityki mometarnej wykończy większość firm i zabije branżę budowlaną.
Olo
2 lata temu
Toniemy
NAJNOWSZE KOMENTARZE (57)
Twój Pan
2 lata temu
Ja podniosą bardziej stopy, to dłużnicy przestaną spłacać raty i banki zbankrutuj. Już się nie mogę doczekać. :):) Czas lichwiarskich polskich banków pobiega końca. Niech upadają!!! Będzie się działo. :):) Liczę na to, że wszystkie banki Polskie zbankrutują, bo robią lichwę!!
Marek
2 lata temu
A jakie mają być oczekiwania inflacyjne, jeśli wszyscy wiedzą ze ceny energii wzrosną o 500% w ciągu roku??? Możecie sobie podnosi stopy do 50% lub wyżej i tak inflacja nie spadnie jeśli wszyscy oczekują na wzrost energii razy 5.
Kaczkacwaniac...
2 lata temu
Polska przez politykę PiSa już jest bankrutem, pisowcy totalnie zadłużyli Polskę ,1500 miliardów długu i zaraz 100 miliardów odsetek od tego, Gierek przy nich to pikuś w zadłużaniu. teraz jeszcze wprowadzili wakacje podatkowe dla banków nazywając je wakacjami kredytowymi, oszukują państwo Polskie na podatkach, zobaczcie ,przy największych dochodach odsetkowych od ludzi wykazują same straty- patrz PKO tzw. bank polski najwięcej kredytów mieszkaniowych i minus 280 zysku a gdzie odsetki płacone przez Polaków jak krwawica kaczka glapa morawiek, pcim to zaprzańcy i zhandlowali Lotos złotą kurę Polaków.
Adam
2 lata temu
Stopy % to najwieksza afera powojennej Polski ale cos cicho i ludzie grzecznie siedza
Teresa
2 lata temu
Kazdy jak byb wiedzial ze stopa % wzrasta o 1% to rata o 20% to nikt by nie bral kredytow banki wiedzialy i oszukaly beda procesy nie oszukacie nas i nie sklucice oby Sady byly z nami
...
Następna strona