Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Uczeni rozpracowują kod genetyczny biologicznie nieśmiertelnej meduzy. Potrafi oszukać śmierć

30
Podziel się:

Jest na świecie niezwykła meduza, która potrafi oszukać śmierć. Cechą charakterystyczną Turritopsis dohrnii jest bowiem umiejętność wielokrotnego cofania procesu starzenia się, co czyni jej organizm biologicznie nieśmiertelnym. Hiszpańskim naukowcom udało się odkryć geny odpowiedzialne za to niesamowite zjawisko.

Uczeni rozpracowują kod genetyczny biologicznie nieśmiertelnej meduzy. Potrafi oszukać śmierć
Meduzy Turritopsis dohrnii potrafią “oszukać śmierć” i wielokrotnie powracać do swojego pierwotnego etapu rozwoju (Getty Images, Ian Gavan)

W sierpniu bieżącego roku czasopismo naukowe amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, "Proceedings of the National Academy of Sciences", opublikowało pracę naukowców z hiszpańskiego Uniwersytetu w Oviedo. Ich grupie udało się ustalić, jakie właściwości kodu genetycznego meduzy Turritopsis dohrnii pozwalają dorosłemu osobnikowi na to, by wielokrotnie powracać do swojego pierwotnego etapu rozwoju.

Początkowym etapem rozwoju meduzy jest polip, który funkcjonuje przyczepiony do jakiejś powierzchni, np. skały na dnie morza. W odpowiednich warunkach polipy mogą rozmnażać się bezpłciowo poprzez klonowanie komórek, by ostatecznie przeistoczyć się w meduzy o dobrze nam znanym galaretowatym ciele.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy gatunek z dna oceanu. Tajemnicze stworzenie nagrała kamera

Od tego momentu meduzy rozmnażają się także płciowo, uwalniając do wody plemniki i jaja. Długość życia meduz wynosi zaledwie kilka miesięcy. Są to organizmy, które zazwyczaj giną tuż po zakończeniu rozrodu. Inaczej jest jednak z Turritopsis dohrnii.

Biologicznie nieśmiertelna meduza

Turritopsis dohrnii, w przypadku braku pożywienia lub doznania urazu, potrafi cofnąć się do stadium polipa już jako dorosły osobnik, dzięki czemu jest on biologicznie nieśmiertelnym. Jest to umiejętność, której brakuje innym, zbliżonym gatunkom meduz - tracą ją bowiem wraz z osiągnięciem dojrzałości. O ile nie zostanie skonsumowana przez inne morskie stworzenie, meduza Turritopsis dohrnii może więc żyć wiecznie.

W badaniu naukowców z hiszpańskiego Uniwersytetu w Oviedo genom Turritopsis dohrnii porównany został z informacją genetyczną kuzyna tej niezwykłej meduzy, Turritopsis rubra. Co jednak ważne, ta druga meduza nie ma niesamowitych zdolności T. dohrnii. Wykazano, że "nieśmiertelna meduza", w porównaniu do T. rubra, ma dwa razy więcej kopii genów związanych z ochroną i naprawą DNA. W jej kodzie genetycznym odkryto także mutację, która zapobiega skracaniu się telomerów – ochronnych czapeczek na końcach chromosomów.

W tym kontekście wyniki naszych badań sugerują, że T. dohrnii może mieć bardziej wydajne mechanizmy replikacyjne oraz systemy naprawcze niż inne parzydełkowce objęte tym badaniem – czytamy w publikacji naukowej "Comparative genomics of mortal and immortal cnidarians unveils novel keys behind rejuvenation".

Maria Pascual Torner, główna autorka badania, powiedziała "The Wall Street Journal", że mało prawdopodobne jest, żeby ludzie pewnego dnia posiadali taką samą zdolność przeciwdziałania starzeniu się jak T. dohrnii - pisze amerykański Insider.

Błędem jest myślenie, że osiągniemy nieśmiertelność tej meduzy, ponieważ nie jesteśmy meduzami - czytamy.

Badanie genomu tego niewielkiego przedstawiciela stułbiopławów może jednak dostarczyć wielu wskazówek potrzebnych nam do zrozumienia tego, jak działa starzenie się organizmów, także ludzkich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Długo żyjący
2 lata temu
Przepis na długie życie jest bardzo prosty Mało używek dużo aktywności (nie sportu wyczynowego) ale spacery, bieganie Aktywność seksualna, regularne rozciąganie się Zbilansowana dieta Ograniczone ale nie wykluczone mięso Jak najmniej przetworzonej żywności Dużo owoców i warzyw Surowych z własnej grządki Pasja która cieszy Ludzie których kochamy wokół Ograniczenie kontraktów z toksycznymi ludźmi Ograniczenie stresu To jest droga do dlugowiecznosci A nie oglądanie meduz
WarsiSawa
2 lata temu
Może nadmiar produkcji jakiejś substancji.łączy głodna i stara meduzę...a może stare żadziej jedzą..tak jak kot im starszy tym więcej śpi..
WarsiSawa
2 lata temu
Jestem przekonana że te meduzy.. i obserwacja ich "umiejętności"przy dzisiejszym rozwoju sposobów tworzenia leków, czy rozwoju prac nad praktyczną analizą jak mogłyby one wchłaniać się w organizm lub jego różne właściwości ...mogą zapewnić nam czynnik długowiecznosci.dośc powiedzieć że znamy już wiele naturalnych sposobów jak... regeneruje się ludzkie ciało albo jaki wpływ na jego status posiadają choćby hormony..jedne tworzymy inne wchłaniamy meduza..cofanie się do stadium zarodka i wzrost..interesująca właściwość...ale tylko w przypadku głodu i w przypadku starości co może łączyć wygłodzona meduzę że starą meduza...w kodzie genetycznym..
miekki
2 lata temu
modyfikacja mrna nic tu nie wskóra
groteska
2 lata temu
To będzie dostępne TYLKO dla osób, które zrezygnują z prokreacji, tak ograniczą populację Ziemi.
...
Następna strona