"Udział węgla kamiennego w generacji energii elektrycznej wg danych PSE we wrześniu spadł do 35 proc. - najniżej w historii! Rok temu udział ten wynosił 49 proc. Transformacja energetyczna przyspiesza, ale przed nami jeszcze długa droga. Polska gospodarka potrzebuje taniej i stabilnej energii" - napisał Andrzej Domański na portalu X.
Polska inwestuje w transformację energetyczną
Przypomnijmy, że na początku września ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przedstawiła plan na transformację energetyczną kraju. - Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie - powiedziała wówczas Hennig-Kloska.
MKiŚ zaproponował w nowym scenariuszu KPEiK do 2030 r. osiągnięcie celu 56 proc. energii z OZE w elektroenergetyce do 2030 r. - poinformowały minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Urszula Zielińska. Szacowane nakłady inwestycyjne w transformację w tym czasie to 792 mld zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak poinformowała minister, resort klimatu dociera do finału prac nad scenariuszem aktywnych działań rządu (WAM) w ramach projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r.
Jest to dokument strategiczny, który będzie przedmiotem prac rządu. Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie. Chcielibyśmy, żeby był to zielony kompas Polski - powiedziała Hennig-Kloska o dokumencie.
- Nakłady inwestycyjne według scenariusza WAM to 792 mld zł, co przekłada się na średni wzrost PKB do 2030 r. na poziomie 4,13 proc. - powiedziała minister.
Kolejnym celem do 2030 r. jest 56 proc. z odnawialnych źródeł energii w elektroenergetyce.