Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Udział węgla kamiennego spada. Minister: "Najniżej w historii"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
17
Podziel się:

Minister finansów Andrzej Domański odniósł się na portalu X do transformacji energetycznej w Polsce. "Udział węgla kamiennego w generowaniu energii elektrycznej spadł do najniższego poziomu w historii" - napisał.

Udział węgla kamiennego spada. Minister: "Najniżej w historii"
Udział węgla kamiennego spada. Minister: "Najniżej w historii" (Tauron)

"Udział węgla kamiennego w generacji energii elektrycznej wg danych PSE we wrześniu spadł do 35 proc. - najniżej w historii! Rok temu udział ten wynosił 49 proc. Transformacja energetyczna przyspiesza, ale przed nami jeszcze długa droga. Polska gospodarka potrzebuje taniej i stabilnej energii" - napisał Andrzej Domański na portalu X.

Polska inwestuje w transformację energetyczną

Przypomnijmy, że na początku września ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przedstawiła plan na transformację energetyczną kraju. - Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie - powiedziała wówczas Hennig-Kloska.

MKiŚ zaproponował w nowym scenariuszu KPEiK do 2030 r. osiągnięcie celu 56 proc. energii z OZE w elektroenergetyce do 2030 r. - poinformowały minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Urszula Zielińska. Szacowane nakłady inwestycyjne w transformację w tym czasie to 792 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak nauczycielka zarobiła fortunę na sprzedaży butów? - Dominika Żak w Biznes Klasie

Jak poinformowała minister, resort klimatu dociera do finału prac nad scenariuszem aktywnych działań rządu (WAM) w ramach projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r.

Jest to dokument strategiczny, który będzie przedmiotem prac rządu. Brak transformacji jest bardziej kosztowny niż jej przeprowadzenie. Chcielibyśmy, żeby był to zielony kompas Polski - powiedziała Hennig-Kloska o dokumencie.

- Nakłady inwestycyjne według scenariusza WAM to 792 mld zł, co przekłada się na średni wzrost PKB do 2030 r. na poziomie 4,13 proc. - powiedziała minister.

Kolejnym celem do 2030 r. jest 56 proc. z odnawialnych źródeł energii w elektroenergetyce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
jerzy m.
3 miesiące temu
Jest oczywistym, że braki zrozumienia podstawowych praw elektroenergetyki prowadzą do takich wniosków. Po katastrofie gospodarczej Niemiec z powodu Energiewende, powielanie tej ścieżki oznacza, że i przed szkodą Polak....
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
AKS
3 miesiące temu
Udział węgla w generacji energii spadł, ale nie oznacza to, że w jakiś drastyczny sposób spadło jego zużycie. Jeżeli energia była generowana z OZE, w tym czasie elektrownie zawodowe, czyli inaczej - węglowe, pozostawały w stanie gotowości, paląc węglem w kotłach i przepuszczając parę przez turbiny. Przepisy wymagają, aby 80% energii z OZE miało backup elektrowni zawodowych. Przyczyna jest prosta- wiatr może przestać wiać w każdej chwili, a słońce świeci tylko przez część doby, tymczasem blok energetyczny potrzebuje kilkunastu godzin, aby osiągnąć gotowość do generacji. Więc trzeba pod nim palić węgiel non-stop. Pan minister powinien takie rzeczy wiedzieć, zanim zabierze głos. Ekologicznie może się zrobić jedynie po przejściu na energetykę jądrową, nie tylko z powodu braku emisji CO2 z takich elektrowni, ale też tego, że te elektrownie mają możliwość płynnej regulacji mocy i bardzo szybkiego przejścia od "biegu jałowego" do pełnej mocy.
zielonioszoło...
3 miesiące temu
widzicie, macie efekty zielonej religii. Im niej węgla tym drożej!!
Matias 899
3 miesiące temu
A czy wszyscy wiedzą że Polska ma deficyt energetyczny i wszystkie braki zapełnia od innych państw w tym od Niemiec. To skoro tak jest to jaki 60% zysk z odnawialnych źródeł energii. Wy się ludzie wkońcu obudźcie i nie dajcie się mamić tym opowieścią bo jak dalej będzie taka wasza głęboka wiara w unie i w ten cały zielony ład to każdy że starszych i ci młodzi wkońcu doświadcza wieczorów beż internetu i zobaczą jak wyglądają wieczory przy płomieniu ze świeczki
NAJNOWSZE KOMENTARZE (17)
aaa
3 miesiące temu
co w takim razie z cenami pradu miało byc taniej bez wegla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
edert
3 miesiące temu
Ostra zima nadchodzi , żadne media , nikt nie krzyczy że niema węgla na składach- cisza , tvn nie podpala węgla na łopatch, czyżby wszyscy przeszli na paliwa alternatywne, plastyki , śmieci ect.
Adam
3 miesiące temu
W Polskich warunkach czym więcej OZE tym droższy prąd. Mamy na 24 października 2024 najdroższy prąd w Europie. Dlaczego? OZE musi być zdublowane o współczynnik 0,8 czyli na 1 GW OZE musimy dodatkowo postawić w sterowalnych mocach 0,8GW. W Polsce sterowalność zapewnia głównie energetyka węglowa, która i tak się sypie. Czyli budujemy po 1.8 elektrowni na każde 1 zapotrzebowania - ostatnio obudzili się,że brakuje prądu (w tym roku 1 GW w przyszłym 3GW) więc gazowe. Poszukajcie na youtubie kanał |panelefotowoltaiczne| i temat "Polska liderem niechlubnego rankingu! Najdroższa energia w Europie" Tam gość wszystko ładnie przedstawił. Dodatkowo dowiecie się dlaczego pada dziennie 550 firm i dlaczego u nas płaci się 2 próg podatkowy a Niemcy są z takiej kasy jeszcze zwolnieni.
CCCCCCCCCCCCC...
3 miesiące temu
z czego dzban sie cieszy?Polski Węgiel kamienny jest bardziej ekologiczny niż koreański atom. Niech to do was dotrze.
Yes
3 miesiące temu
Czas skończyć z tymi pijawkami że śluńska, ileż można do nich dokładać ???