Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

#UgaśmyPłucaŚwiata. Szczyt G7 uzgodnił pomoc dla Amazonii

79
Podziel się:

Przywódcy największych gospodarek uzgodnili w ramach szczytu G7, że przekażą pomoc Amazonii - dotkniętej gigantycznymi pożarami. - Pomoc zostanie udzielona najszybciej jak to możliwe - zapewnił prezydent Francji Emmanuel Macron, który od początku postulował, by pożary stały się jednym z głównych tematów szczytu.

Amazonia nazywana jest "płucami świata".
Amazonia nazywana jest "płucami świata". (PAP, PAP/EPA/Porto Velho Firefighters HANDOUT)

Według Macrona przywódcy G7 są w kontakcie z dotkniętymi pożarami krajami z rejonu Amazonii. Już wcześniej przekazywał, że o pomoc poprosiła Kolumbia. Rozpoczęły się rozmowy o szczegółach pomocy i "międzynarodowym mechnizmie mobilizacji". Tak wynika z relacji niemieckich mediów, m.in. portalu bild.de.

Macron przekonuje, że pożary lasów w Amazonii to międzynarodowy kryzys. - Nasz dom płonie, dosłownie - alarmował prezydent Francji.

Pomoc zadeklarował także szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który zapewniał, że Bruksela jest gotowa udzielić finansowego wsparcia.

Zobacz: Brazylia w ogniu

Europejscy przywódcy krytykują jednak podejście prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który uważa, że na szali jest rozwój jego kraju (chodzi m.in. o pozyskiwanie nowych powierzchni na potrzeby rolnictwa) i na dodatek ignoruje wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Startując w 2018 roku w wyborach prezydenckich obiecywał, że otworzy dla producentów rolnych tereny Amazonii.

Choć Europa chce pomóc, wysyła jednocześnie sygnały, że może nie dojść do ratyfikowania umowy o wolnym handlu między UE a południowoamerykańską grupą Mercosur.

W ramach szczyt G7 spotykają się przywódcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Według brazylijskiej agencji kosmicznej liczba pożarów lasów Amazonii wzrosła w tym roku o 84 procent, a w tym tygodniu doszło już do 10 tysięcy pożarów. Z kolei NASA szacuje, że od początku roku w rejonie Amazonii wybuchło 72 tys. pożarów. Przez cały 2018 r. było ich 40 tys. Dym widać nawet z kosmosu - z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pożary zagrażają całemu ekosystemowi amazońskiej dżungli, która produkuje 20 proc. tlenu, którym oddycha świat. Żyje tam też ok. 400 rdzennych plemion, razem ok. miliona ludzi i ok. trzy miliony gatunków zwierząt. Wiele z nich jest na wymarciu. Lasy Amazonii zajmują łączną powierzchnie ponad 5,5 mln kilometrów kwadratowych. Światowa organizacja Avaaz walcząca o lasy deszczowe alarmuje, że co minutę Amazonia kurczy się o 1,5 boiska piłkarskiego. Średnica największego pożaru ma ponad 200 km. Tyle dzieli Warszawę od Białegostoku.

#UgaśmyPłucaŚwiata to akcja WP, podczas której będziemy informować o sytuacji w Amazonii. Szalejące tam pożary lasów to także nasza sprawa, bo ich skutki odczujemy wszyscy. Każdy z nas może też pomóc puszczy - sprawdź, jak to zrobić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
WYRÓŻNIONE
Dingo
5 lata temu
Unia podpisała umowę o wolnym handlu z Brazylią i farmerzy zaczęli podpalać, aby powiększyć swoje pola uprawne i pastwiska , które powstaną na wypalonych terenach. Bolsonaro im pozwolił, a Unia przyklepała deal. A teraz nagle płacz i pomoc??? Te praktyki miały już miejsce nie raz w przeszłości i łatwo było przewidzieć skutki dealu Mercosur. Wstyd UE, dramat przyrody.
Zoss
5 lata temu
To dobry moment żeby różnej maści miliarderzy,różne sorosy i rokefelery plus kulczyki i solorze pokazali,że nie interesuje ich tylko i wyłącznie konsumpacja ale że są LUDŻMI. No ale pewnie nie są...
Borys
5 lata temu
Gdyby Unia nie podpisała z Brazylią i innymi krajami ameryki południowej umowy gospodarczej głównie na mięso wołowe to by się lasy amazońskie się nie paliły a tak trzeba gdzieś te bydło wypasać. Już nie wspomnę, że Brazylia i Argentyna są największymi producentami wołowiny na świecie i to genetycznie modyfikowane a UE będzie ten szajs sprowadzała do europy. Więc pomyślcie czyja to wina i kto podpisał z tymi ciemniakami umowę.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (79)
Hg
5 lata temu
Niech sie to wypali do zera. Ich drzewa, ich sprawa
Retro
5 lata temu
Jeżeli wypalone lasy Amazonii przeznacza się pod pola uprawne tzn ze akcja wypalania lasu jest zaplanowana z góry. Gdyby posadzono tam nowe drzewa tzn ze faktycznie pożar był z przypadku
Tykwa
5 lata temu
Przecież Amazonia jako niezamieszkały obszar odrodzi się w 10-20 lat. W czym problem? Marcin ubolewa , ze mu drewna nie dostarcza z Brazylii na czas?
Pola
5 lata temu
Nie odczuwam żadnego dyskomfortu w oddychaniu od czasów tych pożarów w Amazonii. Wciąż jednak przeszkadza mi palący fajki na balkonie sąsiad i babsko codziennie rano na przystanku z zielonymi paznokciami
Wojciech Cejr...
5 lata temu
Te zdjecia to fejk. Wszyscy przeciez wiedza, ze dzungla sie nie pali bo jest mokra.
...
Następna strona