Według Macrona przywódcy G7 są w kontakcie z dotkniętymi pożarami krajami z rejonu Amazonii. Już wcześniej przekazywał, że o pomoc poprosiła Kolumbia. Rozpoczęły się rozmowy o szczegółach pomocy i "międzynarodowym mechnizmie mobilizacji". Tak wynika z relacji niemieckich mediów, m.in. portalu bild.de.
Macron przekonuje, że pożary lasów w Amazonii to międzynarodowy kryzys. - Nasz dom płonie, dosłownie - alarmował prezydent Francji.
Pomoc zadeklarował także szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który zapewniał, że Bruksela jest gotowa udzielić finansowego wsparcia.
Zobacz: Brazylia w ogniu
Europejscy przywódcy krytykują jednak podejście prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który uważa, że na szali jest rozwój jego kraju (chodzi m.in. o pozyskiwanie nowych powierzchni na potrzeby rolnictwa) i na dodatek ignoruje wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Startując w 2018 roku w wyborach prezydenckich obiecywał, że otworzy dla producentów rolnych tereny Amazonii.
Choć Europa chce pomóc, wysyła jednocześnie sygnały, że może nie dojść do ratyfikowania umowy o wolnym handlu między UE a południowoamerykańską grupą Mercosur.
W ramach szczyt G7 spotykają się przywódcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Według brazylijskiej agencji kosmicznej liczba pożarów lasów Amazonii wzrosła w tym roku o 84 procent, a w tym tygodniu doszło już do 10 tysięcy pożarów. Z kolei NASA szacuje, że od początku roku w rejonie Amazonii wybuchło 72 tys. pożarów. Przez cały 2018 r. było ich 40 tys. Dym widać nawet z kosmosu - z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Pożary zagrażają całemu ekosystemowi amazońskiej dżungli, która produkuje 20 proc. tlenu, którym oddycha świat. Żyje tam też ok. 400 rdzennych plemion, razem ok. miliona ludzi i ok. trzy miliony gatunków zwierząt. Wiele z nich jest na wymarciu. Lasy Amazonii zajmują łączną powierzchnie ponad 5,5 mln kilometrów kwadratowych. Światowa organizacja Avaaz walcząca o lasy deszczowe alarmuje, że co minutę Amazonia kurczy się o 1,5 boiska piłkarskiego. Średnica największego pożaru ma ponad 200 km. Tyle dzieli Warszawę od Białegostoku.
#UgaśmyPłucaŚwiata to akcja WP, podczas której będziemy informować o sytuacji w Amazonii. Szalejące tam pożary lasów to także nasza sprawa, bo ich skutki odczujemy wszyscy. Każdy z nas może też pomóc puszczy - sprawdź, jak to zrobić.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl