Kto ma prawo do emerytury w Polsce?
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury w Polsce mają osoby ubezpieczone, które spełniają łącznie warunki:
- osiągnęły powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
- mają okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Okresy składkowe i nieskładkowe obejmują w pierwszej kolejności czas wykonywania pracy zawodowej.
Prawo do emerytury a umowa-zlecenie
Niestety, ale umowa-zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, który pozwala na uzyskanie prawa do emerytury. Niemniej ma ona wpływ na wysokość wypracowanego świadczenia.
Zasadniczo jednak umowa-zlecenie, jako umowa cywilnoprawna, regulowana na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy, nie wlicza się do stażu, na podstawie którego można określić moment przejścia na emeryturę. Nie ma przy tym znaczenia, że obecnie od umów tego rodzaju odprowadzane są składki emerytalne.
Umowa-zlecenie jest zawierana na rzecz wykonywania zleconych zadań. Nie występuje w jej przypadku służbowe podporządkowanie pracodawcy. Przełożony nie sprawuje nadzoru nad podwładnym i nie ma wpływu na organizację pracy. Ważne jest jedynie należyte wykonanie zlecenia. Pomimo faktu, że zatrudnienie na podstawie umów o pracę różni się pod wieloma względami od zlecania pracy na podstawie umowy-zlecenia, to w obu przypadkach są to umowy oskładkowane.
Emerytura a umowa-zlecenie – jakie składki odprowadza zleceniodawca?
Obowiązkowo od umów-zleceń zlecający wykonanie danej pracy powinien odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne, w tym składki emerytalne. Są obliczane i odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w takiej samej wysokości, jak w przypadku umowy o pracę. Z tego względu czas pracy na zleceniu jest istotny przy ustalaniu wysokości emerytury.
Emerytura obliczana jest na podstawie wysokości odprowadzanych przez kolejne lata składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – zarówno tych obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Skoro więc umowa-zlecenie podlega obowiązkowemu oskładkowaniu, to okres pracy na zleceniu traktowany będzie jako okres składkowy.
Umowy-zlecenia będą wpływały na wysokość emerytury, o ile będą od nich odprowadzane składki emerytalne i rentowe. Jednak czas pracy na zleceniu nie wlicza się do ogólnego stażu zatrudnienia, uprawniającego do przejścia na świadczenie.