Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZL
|
aktualizacja

Unia Europejska żegna się z plastikowymi sztućcami i słomkami

35
Podziel się:

Od 2021 roku w Unii Europejskiej wchodzi w życie zakaz wprowadzenia na rynek m.in. plastikowych sztućców i słomek, a także styropianowych tacek. Jeśli nadal dostaniemy je np. w restauracji, to dlatego że czas na opróżnienie magazynów jest do 3 lipca 2021 roku.

Unia Europejska żegna się z plastikowymi sztućcami i słomkami
W 2021 roku plastikowe sztućce znikną z rynku. (pixabay.com, Hans)

Listę produktów, które znikają z rynku, przypomina WWF. Są to: jednorazowe sztućce, talerzyki i słomki, a także styropianowe kubki i opakowania na żywność.

"Produkty te są na tyle problematyczne, że nawet ich selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości. Wiele z nich w ogóle nie trafia na składowiska, zanieczyszczają ekosystem i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny. Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich" - czytamy w informacji WWF.

W kolejnych latach zaś czekają nas kolejne ograniczenia. Od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będą musiały być na stałe przytwierdzone do butelek i pojemników, inaczej nie będzie można wprowadzić ich do sprzedaży. Od tego samego roku butelki plastikowe będą musiały być wykonane w co najmniej 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu (od 2030 r. - w 30 proc.). Unia sukcesywnie zwiększa też wymagany od krajów członkowskich poziom recyklingu plastiku.

Zobacz także: Szpitale zasypane śmieciami, do tego brakuje spalarni. "Problem jest ogromny"

Od 1 stycznia 2021 roku wszedł w życie tzw. plastic tax. Oznacza to, że od każdego kilograma tworzywa, którego nie poddano przetworzeniu, państwo członkowskie będzie musiało zapłacić 80 eurocentów podatku. Protestowało przeciwko temu ugrupowanie Zbigniewa Ziobro, które argumentowało, że Polska nie miała czasu, by się do tego przygotować.

Resort klimatu nadal pracuje nad rozwiązaniami, które mają zwiększyć ilość plastikowych odpadów trafiających do recyklingu. Po pierwsze chodzi o upowszechnienia systemu kaucyjnego. Do drugie - jak wyjaśniał w programie "Newsroom" wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba - o wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Oznacza to, że producenci partycypują w kosztach utylizacji opakowań, które wprowadzają na rynek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
WYRÓŻNIONE
Anty ekolog
4 lata temu
Ekologia ekologią niech zaczną lepiej od innych produktów które są jeszcze gorsze np wszystkie urządzenia agd, czy samochody które wytrzymują do gwarancji i psują się dzień po jej zakończeniu. Kiedyś ten cały sprzęt wytrzymał 20 lat a teraz wszędzie tylko ZYSK, ZYSK, ZYSK a Unia zaczyna od słomek. Śmiechu warte. Ale cóż nie mamy inego wyjścia. Co nie znaczy że to nie jest zły pomysł
Ale1234
4 lata temu
Producentom zakazać produkcji plastiku i tyle.
nick
4 lata temu
Szkoda tylko, że w UE chronimy, a importujemy z krajów gdzie nie przestrzegane normy - Chiny trują - a żyjemy na jednej Ziemi - Polska powinna zablokować umowę UE z Chinami i obłożyć cłem ekologicznym.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (35)
Plastic is fa...
3 lata temu
Porażająca niewiedza rodaków, brak wyobrazni i lenistwo! Jestem mieszkanka Norwegii każde małe plastikowe opakowanie np po jogurcie, maśle, oleju, puszki po rybach myje i segreguje. W domu mam 4 pojemniki do ktorych oddzielnie trafia papier, plastik, szklo&metal, resztki jedzenia. Czesc tego odzwoze do specjalnych kontenerow. Tutaj dzieci w przedszkolu rozumieja tego sens a wy stare konie nie! Jesli chodzi o slomki, talerzyki i kubki... wielorazowego uzytku sie myje i to sluzy dlugo. Rozpoczelabym od edukacji podstawowych jednostek spolecznych.
Konrad
4 lata temu
Wspaniale mamy lockdown restauracje pozamykane, jedzenie tylko na wynos a tu funduje się zakaz jednorazowych talerzyków, opakowań... świetny pomysł poprostu rozjebmy gospodarke w imie ekologii i w imie pandemii.
m1992
4 lata temu
Co za durnota? Te nowe papierowe słomki rozwalają się po kilku minutach jak posiedzą w gorącej herbacie czy kawie. Muszę poszukać gdzie jeszcze mają zapas plastikowych. Widzę że wolności prędzej szukać w Rosji niż w Unii Europejskiej.
miki
4 lata temu
W grudniu kupiłem 4000 rurek na zapas :)
Hg777
4 lata temu
I znowu selektywna informacja. To prawda że plastik zanieczyszcza tylko zapomnieli wspomnieć, że główne zanieczyszczenia morza państwa azjatyckie.
...
Następna strona