Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Brexit niestraszny dystrybutorowi polskiej żywności. "Brytyjczycy wiedzą już, jak smakuje polska kiełbasa"

25
Podziel się:

Lubelska Mastermedia jest w 30. największych polskich eksporterów towarów do Wielkiej Brytanii. Codziennie dostarcza polskie produkty do tamtejszych sklepów. Mimo Brexitu firma nie przewiduje dla siebie kłopotów na tamtym rynku, bo wieży w siłę swojej oferty. - Brytyjczycy polubili naszą żywność - mówi Bartłomiej Kosicki z Mastermedia.

Brexit niestraszny dystrybutorowi polskiej żywności. "Brytyjczycy wiedzą już, jak smakuje polska kiełbasa"
(Lukasz Ostalski/REPORTER)
Lubelska Mastermedia jest wśród 30. największych polskich eksporterów towarów do Wielkiej Brytanii. Mimo Brexitu firma nie przewiduje dla siebie kłopotów na tamtym rynku. - Brytyjczycy polubili naszą żywność. Wiedzą już doskonale, jak smakuje kiełbasa. Przekonali się też, że angielska śmietana w niczym nie przypomina tego, co my oferujemy pod tą nazwą - mówi Bartłomiej Kosicki z Mastermedia.

Krzysztof Janoś: Wszyscy dziś nerwowo spoglądają na doniesienia z Londynu, tymczasem pan wygląda na bardzo spokojnego. Wie pan coś, o czym inni nie mają pojęcia?

Bartłomiej Kosicki, kierownik handlowy w Mastermedia: Nie. Po prostu nie podejmujemy i nie będziemy podejmować żadnych nerwowych ruchów. Wierzymy, że marka polskiej żywności jest już na tyle mocna, że będziemy mogli z powodzeniem dalej ją sprzedawać. Poza tym, moja firma od jakiegoś czasu zaczęła odkrywać nowe rynki. Rozwijamy się w krajach Beneluksu i Niemczech. Nie chce tym samym powiedzieć, że to nasze zabezpieczenie. Jest to po prostu dowód na to, że działamy szeroko.

Trochę mnie zaskakuje ten spokój, bo do końca nie wiadomo jeszcze i długo to będzie dla tajemnicą, jak Wielka Brytania ułoży sobie stosunki z Unią. Może to przecież oznaczać znaczącą zmianę reguł dla handlu międzynarodowego. Mogą się pojawić cła, opłaty, bariery. Może nie być już tak łatwo operować na brytyjskim rynku. Jesteście na to przygotowani?

Mogą rzeczywiście pojawić się jakieś nowe reguły, ale nie zakładam żeby to miało oznaczać jakieś celne restrykcje. Wielka Brytania jest krajem z wielowiekowymi tradycjami handlowymi, więc nagle nie zablokują przepływu towarów.

Tym bardziej, że to przepływ ludzi zdecydował o takiej, a nie innej decyzji Brytyjczyków. Oni nie zaprotestowali w ten sposób przeciwko przepływowi towaru czy kapitału. Dlatego nie spodziewam się jakiś szczególnych obostrzeń celnych.

Brexit może jednak oznaczać konieczność wyjazdu dla wielu naszych rodaków. To przełoży się na mniejsze zainteresowanie polskimi towarami, bo przecież głównie to oni właśnie na emigracji szukają w sklepach swojskich smaków. To z ich pieniędzy ten biznes.

To prawda. Natomiast z naszych wewnętrznych analiz wnioskujemy, że polską żywność polubili też Brytyjczycy. Wiedzą już doskonale jak smakuje polska kiełbasa. Przekonali się też, że angielska śmietana w niczym nie przypomina tego, co my nazywamy śmietaną.

I choć jakaś część naszych rodaków być może rzeczywiście wyjedzie z Wysp, to jednak nie wydaje mi się, że to stanie się bardzo szybko. Zatem będziemy mieli dużo czasu, żeby się do tego dostosować.

A co najbardziej lubią kupować Brytyjczycy?

Uwielbiają nasze wędliny i nabiał. Kiełbasy, szynki, wędzonki, sery, śmietanę, mleko. Chleba nie musimy wozić, bo na miejscu są już polskie piekarnie, które specjalizują się w sprzedaży tradycyjnie wytwarzanego pieczywa.

Jakoś szczególnie przygotowujecie się do tych zmian po Brexicie? Powołaliście kryzysową komórkę w firmie, która rozważa różne scenariusze?

Nie. Nie jest to jakiś szczególny temat, któremu poświęcamy dużo czasu. Wierzymy, że będziemy mogli handlować z Brytyjczykami tak, jak do tej pory.

Nic już nie będzie takie jak do tej pory. Co widać po spadającym kursu funta. To już chyba jednak zmroziło wam krew w żyłach?

Rzeczywiście dzisiejszy, mocny spadek spowodował lekki niepokój. Jednak to dla nas nic nadzwyczajnego, bo cały czas obserwujemy ruchy na tej walucie. Mamy też nadzieję, że to będzie przejściowe i kurs się ustabilizuje.

Zatem na razie nie przewidujecie zmian w swoich cennikach?

Nie mogę zapewnić dziś, że nie będziemy ich korygować. Myślę też, że żaden handlowiec nie może tego obiecać. Nie zamierzamy jednak stosować innych praktyk, niż do tej pory. Przy znacznych zmianach wartości funta również będziemy dostosowali swoje ceny. Oczywiście w obie strony tak, jak to robiliśmy do tej pory.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
WYRÓŻNIONE
uk
9 lat temu
nie przesadzajmy- mniej emigrantow to i mniej kupujacych a na rdzennych mieszkancow nie ma co liczyc
mbmb
9 lat temu
Brytyjczycy nie znaja smaku naszej kielbasy czy smietany. Oni kupuja tylko swoje produkty. To Polacy i inne narodowosci kupuja w WB polskie produkty!
Dan
9 lat temu
Jest to wierutna bzdura !!! Biorąc pod uwagę konsumentów polskiej żywności w Anglii to Polacy stanowią 95% a kolejne 4,9% to Litwini i ruscy ( lewe paski ze wspólnoty pod szyldem narodowości litewskiej, łotewskiej estońskiej etc...). Anglicy stanowią 0,1% konsumentów polskiej żywności. To jest właśnie w Polakach najgorsze - samouwielbienie i ignorancja. Jesteśmy jednym z powodów dla których UK wychodzi z EU.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (25)
Gosia
6 lat temu
W moim sklepie 50 % klientów to Polacy drugie 50 % to ludzie z Europy Wschodniej oraz Portugalia i Brazylia oraz Anglicy. Uwielbiają nasz chleb, nasze słodycze, nasze wędliny w tym także kiełbasy, kabanosy oraz nasze mięso zwłaszcza wołowinę. I nie są to żadne bzdury. Mam nadzieje tylko ze zależny im na współpracy z Polska. Generalnie rzecz biorąc martwię się tym ze Anglia zawsze myślała najpierw o sobie. A w przyszłości nałożone cła na towary spożywcze mogą być kierowane troska o rolnictwo w UK. A siebie zawsze będą stawiać zawsze na pierwszym miejscu.
Polak59
9 lat temu
nie kupuje w lidlu ani nic co niemieckie
Pawel
9 lat temu
Niemcy chwala tylko swoja zywnosc innej nie uznaja
P.12345
9 lat temu
Bzdury kompletne. Brytyjczycy maja najlepszy nabial na swiecie. A ich kielbaski sa zupelnie innym produktem, i nasza kielbasa im nie bardzo smakuje.
uk team
9 lat temu
Jakie bzdury ... 95 % klientow w PL sklepach w UK to polacy ... i ja ich zabraknie to sklepy sie zwina ... i to szybciutko ... kupuja jeszcze rumuni ukraincy i albanczycy ...i 1 anglik na rok
...
Następna strona