Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Wielka Brytania nie rezygnuje z finansowania projektów pokojowych. May zapowiada negocjacje z UE

3
Podziel się:

Wielka Brytania rozważy po Brexicie możliwość finansowania projektów promujących pokój w Irlandii Północnej pieniędzmi z własnej kasy - powiedziała premier Theresa May. Na razie są to pieniądze unijne.

Theresa May, premier Wielkiej Brytanii
Theresa May, premier Wielkiej Brytanii (REUTERS/Dylan Martinez)

Wielka Brytania rozważy zastąpienie po Brexicie środkami z własnej kasy dotychczasowego unijnego finansowania projektów promujących pokój w Irlandii Północnej - poinformowała brytyjska premier Theresa May w artykule na łamach dziennika "Irish News".

Od połowy lat 90. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przekazał ponad 1,5 mld euro na program PEACE, czyli projekty promujące pokój w Irlandii Północnej i w przygranicznych hrabstwach Irlandii.

Theresa May, brytyjska premier, zapewniła w artykule w dzienniku "Irish News", że chce, by unijne finansowanie na rzecz wspierania ofiar konfliktu północnoirlandzkiego i grup ogólnowspólnotowych zostało utrzymane na obecnym poziomie co najmniej do końca obecnego programu w 2020 roku. Rok wcześniej, z końcem marca 2019 roku, mija ostateczny termin zakończenia procesu Brexitu.

- Potem będziemy chcieli pójść dalej i zbadać możliwy program finansowania projektów pokojowych po naszym wyjściu z UE - dodała May.

Jak podkreśliła, szczegóły zostaną uzgodnione między UE a rządami Wielkiej Brytanii i Irlandii.

- Jednak zawsze mówiłam, że w ramach głębokiego i specjalnego partnerstwa, jakie chcę wynegocjować między Wielką Brytanią a UE, mogą istnieć konkretne i cenne programy unijne, którym chcemy zapewnić dalsze finansowanie - zaznaczyła May, dodając, że jednym z takich programów jest właśnie finansowanie projektów pokojowych w Irlandii Północnej.

Wcześniej rząd brytyjski zapowiedział, że zapewni finansowanie dla obecnej edycji programu PEACE do jego planowanego końca w 2020 roku.

Konflikt między irlandzkimi nacjonalistami a brytyjskimi unionistami w Irlandii Północnej w latach 1968-1998 spowodował śmierć ok. 3,6 tys. osób. Kres przemocy położyło tzw. porozumienie wielkopiątkowe z 1998 roku.

Zgodnie z wynikami zeszłorocznego referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej, Wielka Brytania rozpoczęła proces Brexitu w marcu 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
WYRÓŻNIONE
Gość
7 lat temu
ani grosza więcej i WYPAD!
lhl
7 lat temu
Tak zmieniac zeby niczego nie zmienic. Oto dewiza tej masonki.
Zniesmaczony
7 lat temu
Wszystkie takie projekty to jest tylko skok na kasę. . Tfu
NAJNOWSZE KOMENTARZE (3)
Gość
7 lat temu
ani grosza więcej i WYPAD!
lhl
7 lat temu
Tak zmieniac zeby niczego nie zmienic. Oto dewiza tej masonki.
Zniesmaczony
7 lat temu
Wszystkie takie projekty to jest tylko skok na kasę. . Tfu