Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Upadłość konsumencka. Prezydent podpisał ustawę, która ją upraszcza

124
Podziel się:

Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny - wynika z ustawy, która właśnie zyskała podpis prezydenta. W zamyśle zmiana prawa ma pomóc dłużnikom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem.

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą upadłość konsumencką
Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą upadłość konsumencką (PAP, Pawel Supernak)

- Obecnie Polacy, jeśli przecenią swoje możliwości finansowe, stracą pracę, dotknie ich choroba lub nieszczęśliwe zdarzenie losowe, przez co nie są w stanie spłacać zobowiązań, najczęściej podlegają egzekucji komorniczej - przypomina ministerstwo sprawiedliwości, które stoi za ustawą.

- Tracą dom, mieszkanie i praktycznie całe zarobki. Jeśli więcej zarobią, więcej zabierze im komornik, a narastającego przez odsetki długu i tak nie są w stanie spłacić do końca życia. Wiele osób wpycha to w szarą strefę, naraża na depresję i problemy rodzinne. A wierzyciele i tak nie odzyskują całej należności, bo z dłużnika zdjęto już przysłowiową ostatnią koszulę - wskazuje resort w komunikacie.

Jak informuje ministerstwo, o skali problemu mają świadczyć liczby. - Szacuje się, że ponad 2 mln Polaków nie może uporać się z przeterminowanymi długami, których wartość wynosi w sumie prawie 50 mld zł - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj też: Upadłość konsumencka krok po kroku. Adam Łącki wyjaśnia

Mają to zmienić nowe przepisy o upadłości konsumenckiej. Teraz sąd nie będzie już na wstępie badał przyczyn niewypłacalności. Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. Przyczyna niewypłacalności zostanie zbadana dopiero po ogłoszeniu upadłości.

Dopiero wtedy podejmowana będzie decyzja, czy możliwa jest odmowa oddłużenia, przy czym możliwość tę ograniczono do sytuacji celowego działania nakierowanego na trwonienie majątku, a więc zachowania wynikającego ze złej woli dłużnika i prowadzącego do oczywistego pokrzywdzenia wierzycieli. Chodzi na przykład o zaciągnięcie kredytu ze świadomością braku możliwości jego spłaty i jego wydatkowanie na luksusowe dobra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(124)
WYRÓŻNIONE
Sebastian Pie...
5 lata temu
Super!!! Brawo Panie Prezydencie.W Niemczech to działa i się sprawdza od dawna.
gsdf
5 lata temu
bardzo dobrze, może banki zaczną dokładnie weryfikować komu udzielają pożyczek, a nie są współsprawcami w robieniu wałów
To prawo pod ...
5 lata temu
Nie ucierpi bank, nie ucierpią władze . Ucierpią komornicy i my
NAJNOWSZE KOMENTARZE (124)
Grazka
5 lata temu
Od kiedy wejdzie w zycie??
Avip
5 lata temu
nic, tylko się zadłużać!
Jaro
5 lata temu
Podpis prezydenta umożliwi życie dłużników bez strachu przed wierzycielem a nie przed komornikiem, trzeba brać kredyty i wierzycieli mieć tam gdzie słońce nie dochodzi
emeryt
5 lata temu
Amnestię byś podpisał a nie jakieś firmom na biorą kasy a potem upadłość a co z pozostałymi dłużnikami czemu nie dasz im szans tylko nasyłasz tych złodziei komorników
alichwakiedy
5 lata temu
jeszcze tylko ustawa o lichwie i wszystko bedzie sie sprawnie toczyc
...
Następna strona