Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Upadłość konsumencka. W Polsce przybywa bankrutów

17
Podziel się:

W pierwszym półroczu 2019 r. sądy orzekły ponad 3,8 tys. upadłości konsumenckich - to blisko tyle, ile w całym 2016 r. Fala bankructw w Polsce narasta, dla wielu to jedyne wyjście z paraliżującego zadłużenia.

Sądy orzekają coraz więcej upadłości konsumenckich. W Polsce przybywa bankrutów
Sądy orzekają coraz więcej upadłości konsumenckich. W Polsce przybywa bankrutów (Agencja Gazeta, Jacek Babiel)

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG) opublikował dane dotyczące upadłości konsumenckich, czyli osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Okazuje się, że od stycznia do końca czerwca w Polsce sądy ogłosiły 3821 takich upadłości. Idziemy na kolejny rekord, w analogicznym okresie 2018 r. było to 3259 upadłości. Z kolei od 1 stycznia 2015 r., kiedy to osoby fizyczne uzyskały realną możliwość upadłości konsumenckiej, do połowy 2019 r. już 22,5 tys. rodaków uciekających przed spiralą zadłużenia uzyskało w sądach ogłoszenie upadłości.

- Jeżeli podobna liczba osób ogłosi upadłość w drugiej połowie roku, to w całym 2019 r. upadłości konsumenckich będzie około 7,6 tys., co oznaczałoby wzrost o 16 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Uważam, że to konserwatywne założenie, więc może być ich więcej - mówi "Pulsowi Biznesu" Jarosław Nowrotek, prezes COIG. Jak dodaje, idziemy na kolejny rekord, ale - jego zdaniem - upadłości konsumenckich w Polsce nadal jest zbyt mało. - Na przykład w Niemczech czy Wielkiej Brytanii jest ich kilkadziesiąt tysięcy rocznie. U nas co drugi wniosek jest odrzucany. To wskazuje, że zapotrzebowanie jest dwukrotnie większe - mówi Nowrotek.

Jak podkreśla prezes COIG, upadłość konsumencka to oczyszczenie z długów, których nie można spłacić. Dodaje, że co prawda majątek takich osób idzie pod młotek, ale przestają być nękane przez wierzycieli. Co więcej, mogą w miarę normalnie żyć, pracować, a gdy sąd ustali plan spłaty, zwykle co miesiąc oddają kilkaset złotych.

Zobacz także: Obejrzyj: 37 tys. zł to dla Polaków często już kwota nie do spłacenia

Z kolei Ignacy Morawski, dyrektor SpotData, na łamach "PB" wyjaśnia, że upadłości konsumenckie są korzystne dla gospodarki. - Złe długi powinny być restrukturyzowane, ponieważ blokują przedsiębiorczość i chęci do rozwoju osobistego. Kto nie jest w stanie spłacać zadłużenia, powinien dostać szansę wyjścia z takiej sytuacji - twierdzi ekspert.

Dane pokazują, że blisko połowa bankrutów to nadmiernie i lekkomyślnie zadłużeni kredytami i pożyczkami konsumenckimi, w tym chwilówkami. 12 proc. to ci, którzy nie mogą udźwignąć swoich kredytów hipotecznych.

Zdaniem Ignacego Morawskiego, wzrost liczby upadłości konsumenckich wskazuje na coraz większą świadomość i popularność tej procedury w społeczeństwie. Dane COIG pokazują, że w tym roku najmłodszy bankrut miał 20 lat, a najstarszy aż 94, co jest rekordem wieku. Najwięcej upadłości dotyczy ludzi w przedziale wiekowym 40-49 lat (ponad 22 proc.) oraz 60-69 (21 proc.). Średnia wieku utrzymuje się na poziomie 51 lat, a 57 proc. bankrutów to kobiety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
WYRÓŻNIONE
Wściekły
6 lat temu
Brawo władza, brawo 500+ i rozdawnictwo
Pozdrawiam
6 lat temu
Dobra zmiana ...
tak działa us...
6 lat temu
urzędy skarbowe blokują forsę przedsiębiorców i prowadzą postępowania - w moim przypadku już cztery lata. I nic się nie dzieje - dosłownie NIC. Rok temu poprosili o dokumenty sprzed trzech lat, 140 kg papierzysk kilkakrotnie sprawdzanych. Co teraz kontrolują - może ortografię, lub interpunkcję ? W dodatku pani, która prowadzi kontrolę ma do mnie pretensje, że nie mam na magazynie całego asortymentu, którym handluję - a niby która forma handlowa ma 100% towaru który oferuje, pytam ? Na przykład glazura - idź do sklepu i kup dowolny wzór w interesującej ilości , powiadam. Albo płyta warstwowa - dowolna ilość w dowolnej długość - nikt tego nie ma - ale MUSI mieć, bo tak się podoba pani ze skarbówki. A jeszcze beton, lub asfalt - też mam mieć na magazynie - luzem ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (17)
korzystniej
2 lata temu
zrzec się obywatelstwa i jurysdykcji polskiego aparatu represji. bezpaństwowcom żyje się wspaniale.
Hog
6 lat temu
Jeszcze chwile bolszewia porządzi i będzie dużo więcej upadłości. Oby pierwsze na wschodzie Polski.
j-24
6 lat temu
Kurde.... Skoro jak prawi Yasnie Kartofel z Mateuszem jest tak świetnie, to dlaczego rośnie liczba bankructw?????
observer
6 lat temu
Zabawa dopiero sie rozpoczyna , poczekajcie max. 2 lata I dopiero wtedy zobaczycie co sie zacznie dziac . Ale dopiero sie zacznie bo cdn. bedzie postepowalo to w postepie geometrycznym I przez dlugi czas bedzie nie do powstrzymania
mietek-
6 lat temu
to dopiero poczatek zabawy ,tak naprawde zacznie sie w2o21 glosno sie w Unii o tym mowi ale i tak propaganda sukcesu wszystkich oczarowuje,nieswiadomie latwiej sie zyje