Zgodnie z art. Kodeksu pracy "pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu".
Z treści tego przepisu wynikają następujące informacje:
- Urlop na żądanie przysługuje wyłącznie pracownikowi, zatem nie otrzyma go osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną.
- Jego wymiar, czyli 4 dni w ciągu roku kalendarzowego, przysługują każdemu pracownikowi, bez względu staż zatrudnienia.
- Pracownik musi zgłosić pracodawcy potrzebę skorzystania z urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Przepisy nie regulują, do której godziny danego dnia należy zawiadomić pracodawcę. Zgodnie jednak z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2006 roku (I PK 128/06) trzeba tego dokonać najpóźniej do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Przykładowo, jeśli zaczynamy pracę o godz. 8.00 rano danego dni, to najpóźniej zgłaszamy o godz. 8.00.
Co jeszcze trzeba o urlopie na żądanie wiedzieć?
- Urlop na żądanie to nie jest dodatkowy urlop, ale część przysługującego nam urlopu wypoczynkowego. Zatem, jeśli przysługuje nam 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, a wykorzystamy 4 dni na żądanie, to zostanie nam 22 dni na wypoczynek.
- Pracownik musi uzyskać zgodę pracodawcy na urlop wypoczynkowy. Pracodawca musi zatem podjąć bardzo szybko decyzję i powiadomić o niej pracownika. Milczenie pracodawcy, który zapoznał się z wnioskiem o urlop na żądanie, uznaje się, jako domniemaną zgodę.
- Pracodawcę należy poinformować o urlopie skutecznie. Najlepsza jest forma pisemna; albo na formularzu stosowanym w danym zakładzie pracy, albo w formie pisma. Można także zgłosić wniosek osobiście, np. ustnie (najlepiej przy świadku) lub telefonicznie. Możliwa jest także SMS, mail lub komunikator używany w danej firmie.
- Urlop ten możemy brać w różnych sekwencjach: po jednym dniu, po dwa dni lub wszystkie 4 dni z rzędu. Wszystko zależy od naszej sytuacji i potrzeby.
Kiedy pracodawca może nam odmówić udzielenia urlopu na żądanie?
Co do zasady pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pracodawca może powołać się na tzw. ważny interes firmy.
Jakie to mogą być sytuacje? Przykładowo: awaria, poważna usterka lub jakaś inna kryzysowa sytuacja w firmie. Argumentem może być też sytuacja, gdy danego dnia jesteśmy niezastąpieni (np. domykamy kontrakt z ważnym klientem, mamy ważną prezentację lub jest problem z obsadą stanowisk spowodowany licznymi absencjami pracowników w tym konkretnym terminie).
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl