Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.katbar
|
aktualizacja

Urlop na żądanie. Kiedy pracodawca może odmówić jego udzielenia?

12
Podziel się:

Kodeks pracy przewiduje 4 dni na nagłe, niespodziewane sytuacje życiowe. Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu na żądanie, chyba, że interes firmy na tym poważnie ucierpi. Wówczas może mu odmówić.

Urlop na żądanie? Są sytuacje, gdy pracodawca może go odmówić
Urlop na żądanie? Są sytuacje, gdy pracodawca może go odmówić (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Zgodnie z art. Kodeksu pracy "pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu".

Z treści tego przepisu wynikają następujące informacje:

  • Urlop na żądanie przysługuje wyłącznie pracownikowi, zatem nie otrzyma go osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną.
  • Jego wymiar, czyli 4 dni w ciągu roku kalendarzowego, przysługują każdemu pracownikowi, bez względu staż zatrudnienia.
  • Pracownik musi zgłosić pracodawcy potrzebę skorzystania z urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Przepisy nie regulują, do której godziny danego dnia należy zawiadomić pracodawcę. Zgodnie jednak z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2006 roku (I PK 128/06) trzeba tego dokonać najpóźniej do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Przykładowo, jeśli zaczynamy pracę o godz. 8.00 rano danego dni, to najpóźniej zgłaszamy o godz. 8.00.

Co jeszcze trzeba o urlopie na żądanie wiedzieć?

  • Urlop na żądanie to nie jest dodatkowy urlop, ale część przysługującego nam urlopu wypoczynkowego. Zatem, jeśli przysługuje nam 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, a wykorzystamy 4 dni na żądanie, to zostanie nam 22 dni na wypoczynek.
  • Pracownik musi uzyskać zgodę pracodawcy na urlop wypoczynkowy. Pracodawca musi zatem podjąć bardzo szybko decyzję i powiadomić o niej pracownika. Milczenie pracodawcy, który zapoznał się z wnioskiem o urlop na żądanie, uznaje się, jako domniemaną zgodę.
  • Pracodawcę należy poinformować o urlopie skutecznie. Najlepsza jest forma pisemna; albo na formularzu stosowanym w danym zakładzie pracy, albo w formie pisma. Można także zgłosić wniosek osobiście, np. ustnie (najlepiej przy świadku) lub telefonicznie. Możliwa jest także SMS, mail lub komunikator używany w danej firmie.
  • Urlop ten możemy brać w różnych sekwencjach: po jednym dniu, po dwa dni lub wszystkie 4 dni z rzędu. Wszystko zależy od naszej sytuacji i potrzeby.

Kiedy pracodawca może nam odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Co do zasady pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pracodawca może powołać się na tzw. ważny interes firmy.

Jakie to mogą być sytuacje? Przykładowo: awaria, poważna usterka lub jakaś inna kryzysowa sytuacja w firmie. Argumentem może być też sytuacja, gdy danego dnia jesteśmy niezastąpieni (np. domykamy kontrakt z ważnym klientem, mamy ważną prezentację lub jest problem z obsadą stanowisk spowodowany licznymi absencjami pracowników w tym konkretnym terminie).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
WYRÓŻNIONE
Marek
5 lata temu
A dlaczego pracownik nie może odmówić przymusowego wysylania go na urlop ?
buba
5 lata temu
A w naszej firmie za jeden dzień urlopu na żądanie zabierają całą premię.. ha ha ha chociaż pozostałe zasady są zgodne z kodeksem pracy i co wy na to?
Robal2020
5 lata temu
Pomyśleć, że są kraje gdzie nie ma kodeksu pracy i urlopu. Ba i mają większe PKB niż Polska.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (12)
kiazek
5 lata temu
szczwani lekarze,pielęgniarki ci co tylko łakomi na kasę... naraz przypomnieli sobie o zaległych urlopach a także o opiekach nad mamusią czy starszym tatusiem,samotnie wychowywanym dzieciątkiem -mimo,ze babcia w domu, a jak już nie to naraz ...L-4 Pozostali prawdziwi bohaterowie przy łóżkach chorych.
dddd
5 lata temu
niespodziewane sytuacje życiowe.Ochlałem się wczoraj ze szwagrem
czaszunia
5 lata temu
Przecież to są tylko 4 dni gdzie nie wszyscy biorą na raz a wielu pracodawców zachowuje się jak by zaraz bankruta mieli walnąć
dostaniecie j...
5 lata temu
posluchajcie i poczytajcie pracodawca jest waszym panem to ze wam cos przysluguje za jego zgodą to znaczy ze przysluguje to wam za jego zgodą a nie ze wy mozecie sobie cos żądać w polskim kodeksie pracy jest takie sformulowanie jak urlop na żądanie potocznie mówimy użetka albo żeton :) przysługują nam 4 takie uż na cały rok ale czy je dostaniecie zależy tylko od widzimise waszego pana pracodawcy jak da to da a jak nie da to nie da i napisze w odmowie w związku z wyzszymi celami produkcyjnymi targetem czy inny bełkot tam wpiszę hehehehehe
prawnik
5 lata temu
pracodawca musi udzielić urlopu na żądanie (precyzyjnie określają to przepisy) - cała reszta to jest naciąganie prawa, które można obalić przed sądem