Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do zmiany. Resort powołuje zespół

0
Podziel się:

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymaga zmiany. Nowe przepisy ma przygotować zespół, który w czerwcu został powołany w Ministerstwie Rozwoju.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do zmiany
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do zmiany (Flickr)

Planowanie przestrzenne to coś, dzięki czemu Polska wygląda tak, jak wygląda. To właśnie w oparciu o ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym powstają miejskie plany zagospodarowania przestrzennego.

Miejski plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który decyduje o wyglądzie polskich miast. Na jego podstawie miasta wydają na przykład pozwolenie na budowę.

Jeśli więc plan zagospodarowania pozwala na danym terenie wybudować tylko domy jednorodzinne, to urząd na pewno nie wyda zgody na budowę 10-piętrowego bloku. Albo jeśli w planie widnieją tereny zielone, to nie powstaną w tym miejscu zakłady przemysłowe lub hale produkcyjne.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Co się zmieni?

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma już ponad 17 lat, bo została napisana w 2003 roku. Określa ona m.in.:

  • zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej;
  • zakres i sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy.

Planowanie przestrzenne musi się jednak zmieniać w miarę rozwoju gospodarczego. Dlatego rząd postanowił zaproponować zmiany w ustawie, a w zasadzie kompleksową reformę planowania przestrzennego.

Właśnie w tym celu pod koniec maja 2020 roku powołany został zespół przy Ministerstwie Rozwoju. To właśnie ten resort jest bowiem odpowiedzialny za budownictwo w Polsce.

Gospodarka przestrzenna. Ministerstwo powołuje zespół

Jakie zadania ma zespół ekspertów? Przede wszystkim:

  • przygotowywanie rekomendacji w zakresie opracowania reformy systemu planowania przestrzennego;
  • przedstawianie Ministrowi stanowiska do uwag zgłaszanych w toku procesu legislacyjnego do projektów regulacji przygotowanych z uwzględnieniem wyników prac Zespołu.

W grupie ekspertów znalazło się 25 osób z całej Polski. Są to głównie inżynierowie, architekci i urbaniści, a także działacze społeczni i inżynierowie środowiska. Wspólnie mają pracować nad kompleksową reformą systemu planowania przestrzennego.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym to podstawa systemu. Jej nowelizacja lub kompletnie nowa wersja będzie więc drogowskazem dla reform w polskich samorządach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)