- To, co zauważamy przy obserwacji rynku europejskiego, to fakt, że około 40 proc. banków nie zarabia na koszt kapitału. Jest ich po prostu za dużo. Dlatego będziemy mieć w dalszym czasie do czynienia z trendem konsolidacji, by móc inwestować miliardy euro w nowe technologie. To niezbędne, a będzie na to stać tylko największych - ocenia Michał Krupiński. Potwierdza tym samym tezę raportu AT Kearney, który prognozuje, że w ciągi najbliższych pięciu lat zniknie co dziesiąty europejski bank.
Równocześnie prezes Pekaso S.A. zastrzega, że banki które znikną z rynku "nie zbankrutują", ale będą się łączyć.
W ocenie Krupińskiego podobną tendencję zaobserwujemy w Polsce, choć na mniejsza skalę niż widzimy za oceanem. - Jeśli spojrzeć na świat, to zobaczymy, że jest taka magiczna liczba cztery. Mamy cztery duże banki w USA, cztery duże banki w Kanadzie, cztery we Francji i cztery w Australii. Sektor często konsoliduje się wokół czterech banków, które mają po 20-25 proc. udziałów w rynku. Sądzę, że w Polsce może to być więcej, ale nie więcej niż 10 - wskazuje prezes Pekao S.A.
Inwestycje banków, także polskich, w nowoczesne technologie są niezbędne ze względu na wymagania nowych klientów - pokolenia tzw. millenialsów i wszystkich pokoleń, które pojawiają się na rynku jako kolejne. - Ci klienci chcą z bankami mieć takie samo doświadczenie, jakie mają z firmami z grupy GAFA - choćby rozwiązania szyte na miarę, rozwiązania 360 stopni, łatwość rozwiązań czy pełna obecność w internecie - wylicza Krupiński i przypomina, że co trzecia udzielona przez Pekao S.A. pożyczka gotówka jest od początku do końca udzielana online.
Inwestycje w nowe technologie przez polskie banki są o tyle trudne, że w ciągu roku wzrosła składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny wzrosła o 27 proc. do kwoty 2,79 mld zł. Taki wydatek obciążył wyniki I kwartału wszystkich polskich banków. Według Krupińskiego nie jest to oznaka zagrożenia dla polskiego systemu, ale "tworzenie buforów na kilka lat do przodu".
- Nie utożsamiałbym podwyżki z konkretną sytuacją, bo polski sektor jest dobrze skapitalizowany i płynny - zapewnia prezes Pekao S.A.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl