Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AS
|
aktualizacja

W styczniu zmiany u dentysty. Pojawił się nowy zakaz

19
Podziel się:

Od 2025 roku w większości państw członkowskich Unii Europejskiej zostanie wprowadzony zakaz używaniu amalgamatu w stomatologii. Unia wprowadziła nowe przepisy 31 lipca 2024 roku. Mają one na celu zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

W styczniu zmiany u dentysty. Pojawił się nowy zakaz
W styczniu zmiany u dentysty. Pojawił się nowy zakaz (Pixabay)

Unia Europejska zdecydowała się zaostrzyć swoje przepisy dotyczące eliminacji materiału używanego w stomatologii od wielu lat. Portal infodent24.pl wskazuje, że amalgamat, który zawiera rtęć, postrzegany jest jako jedno z głównych zagrożeń ekologicznych, podobnie jak rtęć w lampach.

Specjaliści zaznaczają, że istnieją alternatywy dla amalgamatu, które charakteryzują się podobną trwałością i estetyką, a ich koszt jest tylko nieznacznie wyższy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jego markę znała cała Polska. Zbankrutował "do zera". Teraz wraca. Wojciech Morawski w Biznes Klasie

Polska wprowadziła zmiany przed UE

Polska zdążyła wprowadzić zakaz amalgamatu wcześniej niż Unia Europejska. Narodowy Fundusz Zdrowia już w październiku 2022 roku wycofał tę opcję w ramach gabinetów stomatologicznych, współpracujących z publiczną służbą zdrowia. Pozwoliło to Polsce wyprzedzić unijne regulacje o co najmniej trzy lata. Obecnie pacjenci w Polsce mogą korzystać z wypełnień światło- lub chemoutwardzalnych.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, zmiana materiałów wypełnień zwiększyła koszty świadczeń o 21 milionów złotych. Dostawcy usług medycznych kwestionują te kalkulacje, podkreślając, że nowa wycena nie uwzględnia droższych materiałów, większego nakładu pracy, oraz potencjalnie krótszej trwałości alternatywnych wypełnień.

Zagrożenie rtęcią dla dentystów

Badania wykazują, że poziom rtęci w moczu pracowników gabinetów dentystycznych wynosi od 3 do 22 µg/l, podczas gdy u innych ludzi to od 1 do 5 µg/l. U osób pracujących z amalgamatem stężenie rtęci jest średnio cztery razy wyższe. W 45 z 180 poddanych analizie gabinetach stomatologicznych poziom rtęci w powietrzu przekraczał dozwolone limity.

Dodatkowo, emisja rtęci z krematoriów w wielu krajach unijnych odpowiada za około 16 proc. całkowitej emisji tego pierwiastka do atmosfery. Komisja Europejska planuje do końca 2025 roku przedstawić wytyczne dotyczące technologii ograniczających emisję rtęci z krematoriów. Rozważa się między innymi wprowadzenie kremacji wodnej, która emituje 30 proc. mniej gazów cieplarnianych i skuteczniej usuwa dentystyczne amalgamaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
KOWALSKI
3 tyg. temu
Niedługo większość Polaków będzie chodzić szczerbatych. Bo ich nie będzie stać na drogie usługi stomatologiczne.
tak
2 tyg. temu
To juz dawno powinno być wycofane. Jeszcze powinno sie wycofac botoksy, kwasy hialuronowe. Niestety lekarze wykonujący zabiegi nie informuja jakie te preparaty moga wywołać konsekwencje - liczy sie kasa. Niektórym to ciągle mało i mało.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
?????
3 tyg. temu
dlaczego w Polsce nie ma darmowego leczenia zebow ???
Mój
3 tyg. temu
W 1997 roku zrobiłam zęby i mam do dziś. Te które zrobiłam 5 lat temu trzeba poprawiać. Więc co za bzdury o trwałości. A ceny są dużo wyższe za nowe wypełnienia
stara
3 tyg. temu
No właśnie. Od kilku lat dentyści z uporem maniaka próbują mnie zmusić do wymiany metalowych plomb w tej reszce zębów, która mi została. Problem polega na tym, że owe plomby mam w zębach od lat 60. XX w., nigdy nie były wymieniane i tylko te zęby mi zostały, w których było owe plomby. Reszta, z innymi plombami, już dawno padła ofiarą dentystycznych i lekarskich fuszerek i omyłek. Będę bronić moich amalgamatów jak niepodległości.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (19)
tak
2 tyg. temu
To juz dawno powinno być wycofane. Jeszcze powinno sie wycofac botoksy, kwasy hialuronowe. Niestety lekarze wykonujący zabiegi nie informuja jakie te preparaty moga wywołać konsekwencje - liczy sie kasa. Niektórym to ciągle mało i mało.
Inka
2 tyg. temu
Ceny usług stomatologicznych są horrendalne. Niedługo Polacy przestaną mówić, bo wstyd będzie usta otworzyć.
Bartek
2 tyg. temu
Unia nas wykończy.
Smutna
2 tyg. temu
No to czym na NFZ będą łatać zęby?
hahaha
2 tyg. temu
wskażcie mi jeden gabinet gdzie na nfz otrzymam porcelanową plombę, hahahaha