Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

W ustawie zabrakło ważnego zapisu. Chodzi o blokady kont bankowych

51
Podziel się:

Pakiet deregulacyjny przygotowany przez resort rozwoju ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczych. W zmianach tych nie wspomina się o poważnym problemie, jakim jest bezpodstawna blokada rachunków bankowych.

W ustawie zabrakło ważnego zapisu. Chodzi o blokady kont bankowych
Gdyby rząd naprawdę chciał pomóc firmom, zmieniłby przepisy dotyczące blokady rachunków bankowych - uważają eksperci. (amb) PAP/Radek Pietruszka (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało w kwietniu do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, nazywany też pakietem deregulacyjnym.

Ma on pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu dzielności gospodarczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Euro w Polsce. Jest mocny argument. Ekspert nie ma wątpliwości

Jeden z zapisów w projekcie mówi o zmniejszeniu dolegliwości kontroli, zwłaszcza dla najmniejszych przedsiębiorców. Proponuje się w nim wprowadzenie szerszego wykorzystywania "wezwań miękkich" przez urzędy i skrócenia czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców.

Zabrakło ważnego przepisu

Część ekspertów uważa jednak, że jeśli resort naprawdę chce pomóc przedsiębiorcom, powinien zająć się innymi zmianami, bo te zawarte w pierwszym projekcie deregulacyjnym nie dotykają sedna problemu.

W rozmowie z portalem prawo.pl Anna Arslan, adwokat i partner w kancelarii Arslan Law Firm zwraca uwagę, że w projekcie nie ma nawet wzmianki o dużo istotniejszej uciążliwości, jaką jest blokada środków na rachunkach bankowych przedsiębiorców w przypadku podejrzenia nieprawidłowości.

Eksperci podkreślają, że przesłanki zawarte w obecnie obowiązujących przepisach są nieostre, a decyzje mogą być podejmowane nawet na podstawie donosów.

Potrzebna jest nowelizacja, bo szkody wyrządzone zastosowaniem takich środków są często nie do odwrócenia.

- Wystarczy, że bezpośredni konkurent lub były kontrahent w ramach zemsty za zakończenie współpracy niesłusznie pomówią naszą firmę w banku o wyłudzanie VAT, zawyżanie kosztów uzyskania przychodu lub związki z półświatkiem. Tak ruszoną lawinę bardzo trudno zatrzymać – mówi w rozmowie z prawo.pl Mariusz Palian, adwokat w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

Dodaje, że bank zastosuje w takiej sytuacji blokadę, przekaże sprawę do prokuratury, a tą sprawę musi dogłębnie sprawdzić. Przedsiębiorcy przysługuje co prawda zażalenie na zastosowanie blokady oraz możliwość składania wniosków o jej uchylenie, ale przysługujące w takich sprawach środki ochrony nawet Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) nazywa fasadowymi.

Warto przypomnieć, że RPO zwrócił się nawet do poprzedniego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z apelem o zmianę przepisów i sformułowanie ich w taki sposób, by wyeliminować ryzyka nadużyć. Na razie nie ma jednak żadnych informacji o planowanych nowelizacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
gość
2 tyg. temu
Kosiniak, Tusk, Bodnar, Sienkiewicz będą siedzieć jak PiS wróci do władzy. A będzie!
Robespier
2 tyg. temu
Przedsiębiorcy w głównej mierze głosowali na obecną TARGOWICE mieli nadzieję ale ta szybko zerwie wam z oczu łuski
Tusk=drożyzna
2 tyg. temu
Tusk ma doświadczenie w okradaniu ludzi, teraz nauczy swoich partyjniakow z PO i będą nas doić, aż wydoją, na kolanach do Niemca na szparagi i truskawki będziemy isc
Andrzej
2 tyg. temu
I wyplynely konfederuskie z teoriami spiskowymi :) :) :) :) :)
UKS
2 tyg. temu
Kolejny argument aby gotówka była w obrocie. Nie dajcie się łapać na hasła że gotówka to szara strefa, a uczciwy nie ma się czego obawiać.. Ma się czego bać, chorej władzy...
...
Następna strona