Rynek zamówień publicznych
Zamówienia na produkty i usługi realizowane przez jednostki budżetowe państwa stanowią duża część rynku, która jest istotnym źródłem przychodu dla wielu firm. W 2018 roku na rynek trafiło 300 074 ogłoszenia jednostek budżetowych na temat procedowanych zamówień produktów i usług. Udzielono blisko 144 000 zamówień na łączną wartość 202 mld zł. Realizację większości z nich poprzedziło postępowanie o udzielenie zamówienia i wyłonienie wykonawcy, które w 88% przypadków zorganizowane zostało w formie przetargu nieograniczonego. Jednym z wymagań formalnych stawianych przez zamawiających był obowiązek wniesienia wadium, które dla wielu małych i średnich firm nadal stanowi poważną barierę w udziale w przetargach. Często pomimo posiadanych kwalifikacji i doświadczenia małe i średnie firmy nie biorą udziału w postępowaniach, w których wymagane jest wadium, ponieważ zablokowanie kliku, kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych jest obciążeniem przekraczającym możliwości tych firm.
Czym jest wadium?
Wadium to suma pieniędzy jaką zgodnie z określonymi w postępowaniu przetargowym wymaganiami wykonawca wnosi na konto zamawiającego w poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków umowy. Z wadium mamy do czynienia przede wszystkim w przetargach publicznych, ale również w przetargach prywatnych. Nie zawsze jest ono obligatoryjne. Wysokość wadium tam, gdzie jest ono wymagane, określane jest indywidualnie i wynosi maksymalnie 3% szacowanej wartości zamówienia. Wadium wnoszone jest w chwili złożenia oferty, którą należy rozumieć jako terminowe księgowanie środków na koncie zamawiającego. Niezłożenie lub złożenie wadium po terminie wiąże się z odrzuceniem oferty.
- Gwarancja wadialna to doskonała alternatywa dla tradycyjnego wadium w formie pieniędzy. Ma same zalety. Po pierwsze gwarancja wadialna jest powszechnie akceptowana jako forma wadium w przetargach opartych o ustawę o zamówieniach publicznych. Po drugie poprawia płynność finansową firm – zamiast blokować firmowe środki w wadium i wykonać przelew na konto zamawiającego przedkładamy wraz z ofertą dokument gwarancji. Po trzecie gwarancja wadialna zwiększa konkurencyjność małych, średnich i dużych firm. Dzięki gwarancjom przedsiębiorcy mogą startować w wielu postępowaniach jednocześnie bez konieczności blokowania środków własnych firmy w wielu przetargach – wyjaśnia Liliana Zielińska prezes zarządu Gwarancje24 sp. z o. o.
Po czwarte można ją uzyskać całkowicie przez Internet w formie elektronicznej lub tradycyjnej papierowej z dostawą pod wskazany adres. Nie trzeba nawet wychodzić z biura. Wystarczy komputer i Internet – dodaje Zielińska.
Gwarancja wadialna na stronie gwarancje24.pl
Proponowane ubezpieczenie dostępne jest w różnych wariantach, które określają standardowy czas trwania gwarancji od 30 do 90 dni oraz jej wysokość. Parametry gwarancji opisuje każdorazowo dokument zwany Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). Każdy wnioskujący podmiot poddawany jest automatycznej weryfikacji dzięki czemu cała procedura przebiega w sposób nieodczuwalny dla Klienta, w kilka sekund. Pozytywna weryfikacja firmy to nie tylko możliwość zakupu gwarancji, ale także profesjonalne potwierdzenie standingu finansowego przez wiarygodnego gwaranta (TU UNIQA S.A.), który dla zamawiającego jest bardzo ważny w procesie oceny wykonawcy. Dodatkowo każdy przedsiębiorca, który nie czuje się zbyt pewnie wypełniając dane dotyczące przetargu może skorzystać z usługi oferowanej przez ekspertów, którzy zadbają o poprawność danych ujętych w dokumentach gwarancyjnych. Koszt gwarancji zaczyna się od 290 zł i jest zależny od czasu na jaki gwarancja wadialna jest udzielana oraz od wysokości wadium. Niezależnie od formy gwarancji wadialnej, formy papierowej czy też elektronicznej, cały proces zakupu przebiega z wykorzystaniem komputera i Internetu. Gwarancje w postaci cyfrowej dostarczane są na wskazany adres poczty elektronicznej, a gwarancje w formie papierowej za pośrednictwem kuriera pod wskazany przez Klienta adres.
- Opracowaliśmy narzędzie, które ułatwia i przyspiesza zakup gwarancji wadialnej. We współpracy z zaufanym partnerem UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń uprościliśmy i zautomatyzowaliśmy wszystkie wymagane procedury. Dzięki temu proces weryfikacji firmy i zakupu gwarancji przebiega automatycznie, całkowicie przez Internet – wyjaśnia Liliana Zielińska.
Zalety gwarancji wadialnych oferowanych przez gwarancje24.pl:
- zastępuje wadium w postaci pieniądza,
- honorowana jest we wszystkich przetargach publicznych w Polsce (przeprowadzanych na podstawie zapisów ustawy prawo zamówień publicznych),
- wystawiane są zgodnie z polskim prawem,
- dostępne są w formie papierowej oraz gwarancji wadialnej w formie elektronicznej z kwalifikowanym podpisem,
- wydłużane są o 15 dni dzięki czemu zachowują ważność w przypadku przesunięcia terminu przetargu,
- można je kupić przez Internet na stronie gwarancje24.pl,
- do ich zakupu nie potrzeba dodatkowych dokumentów firmy,
- dostarczane są do Klienta kurierem lub na adres poczty elektronicznej (dotyczy gwarancji w formie elektronicznej),
- zwiększają poufność udziału w przetargu,
- zwiększają konkurencyjność i płynność finansową firmy.
- Popularyzujemy gwarancje24.pl w odpowiednim momencie. Takie rozwiązania potrzebne są tu i teraz, w trudnym czasie pandemii. Biznes musi działać dalej, a do tego potrzebne są profesjonalne usługi oferowane na odległość, które dodatkowo gwarantują nam wszystkim bezpieczeństwo – podkreśla Liliana Zielińska prezes zarządu Gwarancje24 sp. z o. o.
Więcej informacji na temat gwarancji wadialnych znajdziecie na stronie gwarancje24.pl.
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany