Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wakacje w trybie rotacyjnym jak ferie? Jest odpowiedź Przemysława Czarnka

567
Podziel się:

Organizacje turystyczne zaproponowały, aby wakacje odbywały się w trybie rotacyjnym, tak samo jak ferie zimowe. Letnia przerwa miałaby trwać od połowy czerwca do połowy września. Za takim rozwiązaniem opowiedział się wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Ustosunkował się też do niej szef MEiN Przemysław Czarnek.

Wakacje w trybie rotacyjnym jak ferie? Jest odpowiedź Przemysława Czarnka
Wakacje w trybie rotacyjnym jak ferie. Do pomysłu odniósł się Przemysław Czarnek (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Stowarzyszenie Gmin Górskich wyszło z inicjatywą zmiany sezonu wakacyjnego. Zgodnie z tym pomysłem przerwa letnia miałaby zostać wydłużona, a zarazem odbywać się w trybie rotacyjnym, tak jak ferie zimowe. Obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki analizuje takie rozwiązanie.

Wakacje jak ferie? Czarnek stanowczo

O opinię w tej sprawie portal i.pl poprosił Przemysława Czarnka. – Niespecjalnie widzę taką potrzebę – stwierdził minister edukacji i dodał, że "wakacji nie powinno się wydłużać".

Nie widzę również specjalnego uzasadnienia do tego, aby robić wakacje rotacyjnie, aby część młodzieży wypoczywała we wrześniu, kiedy już jest zimno – powiedział Przemysław Czarnek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rewolucja technologiczna nam ucieka. "Europa przespała szansę"

W jego ocenie "wakacje trwają wystarczająco długo, żeby nasza infrastruktura turystyczna mogła odpowiedzieć na zapotrzebowanie wszystkich uczniów". – Co innego ferie zimowe, dwa tygodnie to był za krótki czas i dobrze, że zostały wydłużone do sześciu tygodni łącznie – ocenił polityk, lecz zaznaczył, że trwają wciąż analizy.

Pojawił się pomysł wydłużenia wakacji

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy we wtorek w radiu RMF FM wyraził swoje stanowisko ws. propozycji rozłożenia terminu wakacji w poszczególnych regionach kraju. W ten sposób sezon letni zostałby wydłużony o cztery tygodnie: od połowy czerwca do połowy września.

To byłaby rewolucja, tylko trzeba na ten problem popatrzeć szeroko. Napisaliśmy pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby przeanalizowało taką możliwość: wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania z punktu widzenia systemu edukacji. Jeszcze w tej chwili nie mamy odpowiedzi. W sytuacji, gdyby ta odpowiedź przyszła do nas, to na pewno chcielibyśmy jeszcze zasięgnąć opinii wielu gremiów zainteresowanych – wyjaśnił Andrzej Gut-Mostowy.

Wiceminister jednak dodał, że nie jest to projekt, który należałoby procedować w trybie błyskawicznym.

– Mielibyśmy, nie ma co ukrywać, mniejsze natężenie ruchu turystycznego w tym okresie, co poprawiłoby komfort wypoczynku. Myślę, że zmniejszyłoby korki i kolejki do atrakcji turystycznych, a z drugiej strony byłaby większa dostępność miejsc noclegowych – powiedział RMF24.pl pod koniec listopada Roman Krupa, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia i wójt gminy Kościelisko.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(567)
Ana
rok temu
Ktoś robi się co raz bardziej pazerny na kasę. Tyle lat funcjonujemy z tymi wakacjami to po co to zmieniać. My Polacy to chyba ciągle coś zmieniamy i nam nikt nie dogodzi.
snapek7
rok temu
A co z osobami bez dzieci albo seniorami? Kiedy beda mogli jechac odpoczac? W pazdzierniku?!
Cziki
rok temu
Co roku dolnośląskie ma ferie z mazowieckim mamy już tego dość. Stoki pełne kretynów i ciągłe kolejki bo przyjechali królowie życia. Powinna być jakaś rotacja lub przenieść Dolnośląskie na termin Podkarpackiego .
Jajjco
rok temu
Związek gmin górskich 😀😃🙂🙃 i wszystko jasne. Dutko branie cały rok...
Mbmm
rok temu
Wakacje akurat są ok. Nie wyobrażam sobie by w lipcu była szkoła nawet przez tydzień. Dzieci czekają na nie cały rok. Zrobicie jak w Anglii? Bez sensu.
...
Następna strona