Za projekt odpowiada resort sprawiedliwości. Głównym celem zmian w kodeksie karnym skarbowym jest ograniczenie szarej strefy, ale też utrudnienie unikania odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, m.in. poprzez wydłużenie okresów przedawnień.
Projekt zakłada również wprowadzenie nowych przestępstw, m.in. paserstwa towarów pochodzących z nielegalnej produkcji; posiadania, przechowywania, przewożenia, przesyłania czy przenoszenia podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy; udostępniania środków, nieruchomości lub pomieszczeń do urządzania czy prowadzenia gier hazardowych. Karane ma być też utrudnianie czynności służbowych osobom uprawnionym do kontroli urządzeń i prowadzenia gier hazardowych.
"Potrzeba przeprowadzenia kompleksowej nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego wynika z doświadczeń praktyki jego stosowania po ostatniej samoistnej zmianie k.k.s. oraz konieczności ograniczenia szarej strefy, która dotychczas w znaczny sposób uszczuplała wpływy budżetowe" - napisano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu.
Zdaniem resortu sprawiedliwości, istnieje "znacząca przestrzeń" do poprawy ściągalności podatku VAT w najbliższych latach. "Proponowane zmiany pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy finansowe budżetu państwa przed stratami wynikającymi z unikania opodatkowania lub wyłudzania nienależnego zwrotu podatku" - czytamy dalej w OSR.
W dokumencie dodano też, że szacunki rozmiarów szarej strefy w Polsce są bardzo różne. Rozbieżności głównie wynikają z różnych metod liczenia. Według danych GUS, szara strefa stanowiła 13,3 proc. PKB w 2014 r., a w latach 2011-2014 było to średnio 13 proc. Z kolei szacunki EY mówią o 12,4 proc. PKB w 2014 r., a 12,9 proc. średnio w latach 2011-2014. Jeszcze inaczej prezentują się szacunki Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Te wskazują, że szara strefa stanowiła 19,5 proc. PKB w 2014 r. i 19,2 proc. w 2015 r., a w 2016 r. 19,7 proc. (19,9 proc. średnio w latach 2011-2015).
Na wtorkowym posiedzeniu projektem zajmie się rząd. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, szereg zmian zaproponowanych w projekcie precyzuje i uaktualnia przepisy do obecnych realiów społeczno-gospodarczych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl