Najnowszy ranking miast i regionów przyszłości, przygotował fDi Intelligence, czyli spółka należąca do grupy The Financial Times.
Miasta przyszłości. Warszawa może być zadowolona
To jedno z najbardziej prestiżowych zestawień, na które często powołują się samorządy i inwestorzy. Ocenia ono europejskie miasta i regiony pod względem mocnych stron gospodarczych, finansowych i biznesowych - informuje warszawski magistrat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badanie łącznie obejmowało 330 miast europejskich, które sklasyfikowano według wielkości populacji na pięć grup – miasta główne, duże, średnie, małe i mikro, a także 141 regionów europejskich podzielonych na trzy grupy – regiony duże, średnie i małe.
W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajął Londyn, wyprzedzając Amsterdam i Dublin. W czołówce, na czwartej pozycji uplasowała się Warszawa.
Urząd informuje także, że Warszawa znalazła się w TOP 10 w pięciu innych zestawieniach:
- przyjazność biznesowa – 2 miejsce (utrzymana pozycja sprzed roku)
- potencjał ekonomiczny – 6 miejsce (awans o dwa miejsca)
- efektywność kosztowa – 7 miejsce (awans o dwa miejsca)
- kapitał ludzki i styl życia – 5 pozycja (debiut)
- strategia BIZ – 8 pozycja (debiut)
- Warszawa jest już dzisiaj dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej tym, czym Londyn czy Paryż dla Europy Zachodniej. Cieszę się, że wysiłki, by uczynić z naszego miasta stolicę wygody, zieleni i wolnego czasu przynoszą efekt – komentuje wyniki rankingu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- I jest to zauważalne w Europie. Wyniki rankingu dowodzą, że Warszawa świetnie radzi sobie jako regionalna stolica biznesu. Inwestorzy doceniają atuty stolicy: największy w regionie rynek nowoczesnych nieruchomości biurowych, doskonale wykształceni i ambitni specjaliści, a ponad wszystko wysoka jakość życia, którą zapewniają miejskie rozwiązania infrastrukturalne - dodaje prezydent Trzaskowski.