We wtorek (3 grudnia) rozpocznie się ostatnie w 2024 r., a zarazem dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W środę przekonamy się, czy RPP, której przewodniczącym jest prof. Adam Glapiński, ponownie postanowi zostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Przypomnijmy, że podczas listopadowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według piątkowego wstępnego szacunku GUS inflacja w listopadzie 2024 roku sięgnęła 4,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jeszcze w październiku inflacja wynosiła 5 proc., doszło więc do spadku.
Poseł Lewicy chce obniżki stóp procentowych
W tym tygodniu podczas debaty nad ustawą mrożącą ceny energii na przyszły rok poseł Lewicy, wiceprzewodniczący sejmowej komisji gospodarki i rozwoju Arkadiusz Sikora - zaapelował do prezesa NBP oraz członków Rady Polityki Pieniężnej o obniżenie stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu.
- Uchwalając ustawę mrożącą ceny energii w przyszłym roku, dajemy argument członkom RPP do obniżki stóp procentowych. Dzięki temu ceny energii w przyszłym roku nie wpłyną znacząco na wzrost inflacji - przekonywał poseł Lewicy.
Dodał, że inne banki centralne takie jak FED, ECB, Bank Anglii czy Narodowy Bank Szwajcarii obniżają już stopy procentowe.
- Wysokie stopy procentowe powodują, że zyski banków po ośmiu miesiącach tego roku już przekroczyły zyski z całego 2023 roku. Wysokie stopy procentowe dzisiaj dławią polską gospodarkę i są wielkim obciążeniem dla gospodarstw domowych i osób, które wzięły kredyty na zakup mieszkań. Liczymy na to, że w przyszłym tygodniu RPP skokowo obniży stopy procentowe - dodał poseł Sikora.
Kiedy możliwa obniża stóp procentowych?
- Jest perspektywa na obniżkę stóp procentowych, mimo luźniejszej polityki fiskalnej, a marzec będzie pierwszym miesiącem do możliwej dyskusji na ten temat - mówił niedawno w Radiu Białystok członek RPP Henryk Wnorowski.
- RPP jest gotowa, żeby zacząć obniżanie stóp nawet od marca 2025 r., ale nie wcześniej, jeżeli inflacja ustabilizuje się, a projekcja będzie wskazywać na jej systematyczny spadek do celu - mówił 7 listopada prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że pierwsze cięcie stóp wyniesie 25-50 pb., w zależności od tempa dezinflacji.
Pierwszej obniżki dopiero w 2025 roku spodziewają się także analitycy ING.
"Spodziewamy się, że do pierwszej obniżki stóp dojdzie w drugim kwartale 2025 roku. W 2025 roku stopy procentowe NBP mogą zostać łącznie obniżone o ok. 100 punktów bazowych" - piszą analitycy ING w swoim opracowaniu.