Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Ważna zmiana dla tysięcy rodziców. Ministra podała szczegóły ws. urlopów

9
Podziel się:

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała w piątek projekt ustawy, który wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt ten zakłada wprowadzenie zasady "tydzień za tydzień".

Ważna zmiana dla tysięcy rodziców. Ministra podała szczegóły ws. urlopów
Ministra pracy, rodziny i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (East News, Jacek Slomion/REPORTER)

Ministra rodziny przedstawiła na konferencji prasowej w piątek założenia projektu ustawy wydłużającego urlop wychowawczy dla dzieci urodzonych przedwcześnie, który wprowadza zasadę "tydzień za tydzień". To oznacza, że za każdy tydzień pobytu w szpitalu dziecka, rodzic może się ubiegać o dodatkowy tydzień urlopu.

Przekazała, że rodzice tzw. ultrawcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed 28 tygodniem lub ważących mniej niż 1000 gramów, mogą ubiegać się o maksymalnie 15 tygodni urlopu dodatkowego.

Urlop będzie przydzielany na wniosek

Dla wcześniaków starszych niż te urodzone przed 28 tygodniem ustawa ma wprowadzić maksymalnie 8 tygodni urlopu. Co więcej, taka sama zasada będzie obowiązywać w przypadku dzieci urodzonych w terminie, które jednak z jakiegoś powodu musiały zostać dłużej w szpitalu.

Ministra podkreśliła, że urlop ten będzie przydzielany na wniosek, a każdy rodzic będzie mógł, ale nie będzie musiał z niego skorzystać. Jednak nie będzie go można podzielić, gdyż tylko jeden z rodziców - matka lub ojciec - będą mogli go wykorzystać. Zaznaczyła przy tym, że dotyczy to również rodziców przysposabiających dzieci.

Urlop będzie musiał być wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a przed urlopem rodzicielskim. Zasady jednak będą dalej ustalane. Ministra podała, że z urlopu będą mogli skorzystać "rodzice, których dziecko urodzi się po wprowadzeniu tej ustawy, jak i ci, którzy już korzystają z urlopu macierzyńskiego w dniu wejścia w życie nowych przepisów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Ministra wskazuje, że nowe przepisy mogą wejść w życie od początku 2025 roku. Zaznacza jednak, że to zależy od jego dalszego procesowania. Podkreśliła, że rozmawiała z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, który potwierdził, że są środki na tę ustawę.

Najcenniejszy prezent, jaki można każdemu rodzicowi dać. Chociaż to nie jest "prezent" a coś, co się po prostu należy. To nie jest urlop, a walka - powiedziała ministra.

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracowało nad przepisami ze stroną społeczną. We wtorek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała, że przygotowane przepisy dotyczyć będą rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych z innych powodów niż przedwczesne urodzenie.

Przekazała wówczas, że projekt zakłada wprowadzenie zasady "tydzień za tydzień".

Oznacza to, że tydzień hospitalizacji to tydzień dłuższego urlopu macierzyńskiego czy to rodziców dzieci za wcześnie urodzonych, czy też dla tych, które z jakichś powodów medycznych musiały pozostać w szpitalu - wyjaśniła we wtorek.

Na początku stycznia Dziemianowicz-Bąk otrzymała od przedstawicieli Ogólnopolskiego Porozumienia "Razem dla Wcześniaków" petycję w tej sprawie. Matki wcześniaków przebywające na urlopie macierzyńskim zaapelowały o wydłużenie urlopu o czas, jaki dziecko po przyjściu na świat spędziło w szpitalu. Obecnie ich urlopy macierzyńskie działają na ogólnych zasadach. Zaczynają się w momencie urodzenia dziecka, niezależnie od tego, jak długo musi ono zostać w szpitalu.

Prace nad projektem ustawy trwały od lutego. W marcu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała, że według założeń urlop nie byłby zarezerwowany tylko dla matek, ale także dla ojców, prawnych opiekunów, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych.

O zmianę przepisów zabiegała działająca w imieniu rodziców wcześniaków Fundacja Koalicja dla Wcześniaka oraz osiem organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie "Razem dla wcześniaków", a także Fundacji Serce Dziecka i Fundacji Najdroższa Blizna, przy poparciu krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, rzeczniczki praw dziecka Moniki Horny-Cieślak i rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 22,5 tys. wcześniaków na 306 tys. wszystkich urodzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
WYRÓŻNIONE
Ankieter
7 miesięcy temu
znacie jakiś kraj, w którym wielkonosy i uśmiechający się pustaczek, który nigdy nigdzie nie pracował, a tym bardziej nie ma pojęcia o prowadzeniu najmniejszej firmy jest ministrem pracy? Albo taki, w którym jakiś wymęczony na zaocznych magister, który nigdy nie pracował z dziećmi czy w szkole, jest ministrem edukacji? Albo taki kraj, gdzie lekarz jest ministrem obrony narodowej?
Ala
7 miesięcy temu
Sami będziecie sobie czytać ten portal, jeśli nie ogarniecie się z tymi gościniami i ministrami.
BBB
7 miesięcy temu
minister
NAJNOWSZE KOMENTARZE (9)
printer
7 miesięcy temu
Wśród najczęstszych przyczyn bólu mięśni i stawów zaliczyć należy: przeciążenie mięśni – mówimy wówczas o bólu powysiłkowym, który pojawia się zazwyczaj w tych partiach mięśni, które były najbardziej zaangażowane w ćwiczenia. W mięśniach tworzą się zakwasy, które spowodowane są nagromadzeniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej. Bóle związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym zazwyczaj przechodzą samoistnie i wymagają czasowego odciążenia bolesnych partii mięśni. Jeżeli ból mięśni pojawi się po pewnym czasie od wysiłku, możemy mówić wówczas o tzw. zespole opóźnionego bólu mięśniowego (zespół DOMS), który dotyka głównie osoby aktywne fizycznie; infekcje wirusowe – bóle mięśniowo-stawowe to charakterystyczny objaw, który pojawia się w przebiegu wielu chorób wirusowych, w tym m.in. grypy, przeziębienia, ospy wietrznej, różyczki oraz wirusowego zapalenia wątroby WZW typu A, B lub C. Jest to zazwyczaj uogólniony ból całego układu mięśniowego, który pojawia się podczas spoczynku. Bólowi towarzyszyć może gorączka, nadmierna potliwość, katar lub kaszel; infekcje bakteryjne – ból mięśni może być efektem zakażenia powierzchniowego warstwy skóry oraz tkanki podskórnej brudnymi przedmiotami, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia powięzi mięśnia. Co ważne, w przypadku infekcji bakteryjnych ból mięśni ogranicza się zazwyczaj do jednej grupy mięśniowej i pojawia się w stanie spoczynku. Bólowi towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie okolicy mięśnia dotkniętego stanem zapalnym;
Edi
7 miesięcy temu
Kto to jest ministra pytam sie?
Vvvhh
7 miesięcy temu
Renty wdowie czekają
Ankieter
7 miesięcy temu
znacie jakiś kraj, w którym wielkonosy i uśmiechający się pustaczek, który nigdy nigdzie nie pracował, a tym bardziej nie ma pojęcia o prowadzeniu najmniejszej firmy jest ministrem pracy? Albo taki, w którym jakiś wymęczony na zaocznych magister, który nigdy nie pracował z dziećmi czy w szkole, jest ministrem edukacji? Albo taki kraj, gdzie lekarz jest ministrem obrony narodowej?
Sss
7 miesięcy temu
Ram na PiS i Kaczyńskiego. Na rzadko.