Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

22 gminy nie rozpisały przetargów śmieciowych. Będą kontrole

0
Podziel się:

Główny Inspektor Ochrony Środowiska zapowiedział kontrole.

22 gminy nie rozpisały przetargów śmieciowych. Będą kontrole
(Jacek Dominski/REPORTER)

_ - To ewidentne złamanie ustawy _ - mówi Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Podkreśla, że nic nie zwalniało gmin od przeprowadzenia wymaganych prawem procedur. Kontrolerzy pojawią się w nich 16 lipca. Kara może wynieść nawet 50 tysięcy złotych.

W ocenie Andrzeja Jagusiewicza, niektórym gminom ewidentnie nie zależało na wprowadzaniu zmian. Jego zdaniem, przyczyny _ niechęci _ do rozpisania przetargu nie są trudne do odkrycia. Często też, w razie przegrania przetargu, trzeba by zwracać do Brukseli fundusze uzyskane wcześniej na utworzenie danej firmy. Tego próbowano uniknąć.Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/190/267710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/segregujemy;smieci;jak;szaleni;i;to;bez;ustawy,98,0,1333602.html) *Segregujemy śmieci jak szaleni i to bez ustawy * Skąd wysypiska w lasach, skoro tacy z nas ekolodzy - zastanawia się Krzysztof Janoś.

Andrzej Jagusiewicz podkreślił, że gminy miały półtora roku na przygotowanie się do wejścia w życie odpowiednich przepisów.

Według najnowszych danych, którymi dysponuje Główny Inspektor Ochrony Środowiska, w województwie pomorskim zakończyło przetargi ponad 80 proc. gmin, w kujawsko-pomorskim 76 proc., w małopolskim 71 proc., w łódzkim 70, a w mazowieckim 65. W wielu przypadkach procedury trwają nadal, choćby ze względu na ich oprotestowanie.
Nowelizacja ustawy śmieciowej wchodzi w życie z początkiem lipca, czyli w najbliższy poniedziałek. W skali kraju _ produkujemy _ rocznie kilkanaście milionów ton odpadów.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, jak Polacy oceniają ustawę śmieciową 78 procent Polaków uważa, że nowe regulacje zmobilizują do segregacji odpadów, co przyczyni się do lepszego recyklingu - wynika z sondażu CBOS.
Śmiecenie w lasach kosztuje nas miliony Rocznie z budżetu państwa idzie 17 milionów złotych na usuwanie dzikich wysypisk śmieci z lasów.
_ Ustawa śmieciowa do śmieci _. Tak chce SLD Sojusz zwrócił się z apelem do Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, by przyspieszył rozpatrywanie skarg.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)