Nawet ponad 6 proc. traciły na wartości akcje PKN Orlen po informacji o znaczącym zwiększeniu udziałów w spółce państwowego PERN-u. Mowa o 21 mln akcji wartych około 1,5 mld zł. Ministerstwo Energii podkreśla, że transakcja wpisuje się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju.
PERN nabył od sierpnia ubiegłego roku blisko 21 mln akcji spółki PKN Orlen. To niecałe 5 proc. wszystkich udziałów. Wydał na nie około 1,5 mld zł - podało Ministerstwo Energii.
PERN to jednoosobowa spółka skarbu państwa, z siedzibą w Płocku. Powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Zajmuje się eksploatacją sieci rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. Realizację tej usługi umożliwiają dwie nitki rurociągu "Przyjaźń", biegnące z Adamowa położonego przy granicy Polski z Białorusią do Płocka, a następnie Schwedt w Niemczech.
- Działania zarządu PERN takie jak ostatnia decyzja o nabyciu akcji PKN Orlen, wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju - skomentował wiceminister energii Michał Kurtyka.
"Zarząd PERN SA, biorąc pod uwagę istotną rolę spółki w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz uwzględniając stabilną sytuację finansową grupy PKN Orlen, postanowił wpisać się w program konsolidacji aktywów paliwowo-energetycznych. Znalazło to odzwierciedlenie w zapisach nowej strategii PERN na lata 2016-2020, która założyła zaangażowanie kapitałowe spółki w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego, m.in. poprzez zakup do 5 proc. akcji PKN Orlen SA" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Optymizmu ministra i spółki PERN nie podzielają najwyraźniej inny akcjonariusze Orlenu. Po pojawieniu się tej informacji notowania spółki na giełdzie w warszawie drastycznie spadły. Przed południem strata wynosiła ponad 6 proc.
Obserwuj bieżące notowania akcji PKN Orlen src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1484899200&de=1484928900&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=PKN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Inwestorzy wyrażają w ten sposób niezadowolenie z faktu, że Orlen, w którym i tak już wcześniej blisko 28 proc. akcji należało do państwa, staje się jeszcze mniej prywatny. Rosnący wpływ polityków na działalność spółki nie wróży nic dobrego, patrząc z perspektywy gracza giełdowego, którego przede wszystkim interesuje zwrot z inwestycji.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie.