Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec przesłuchań ws. Amber Gold. "7 sekund na jedną stronę akt"

24
Podziel się:

Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold zakończyła przesłuchanie prokuratora Dariusza Różyckiego, który od 2008 roku do wiosny tego roku kierował Prokuraturą Okręgową w Gdańsku.

Koniec przesłuchań ws. Amber Gold. "7 sekund na jedną stronę akt"
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

W czerwcu 2012 roku podjął decyzję o przejęciu postępowania przygotowawczego w sprawie Amber Gold od Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz.

Członkowie komisji pytali między innymi o zewnętrzne naciski na pracę prokuratury, powiązania z politykami, czy o zdjęcia prokuratora z Donaldem Tuskiem, zrobione w czasie meczów Lechii Gdańsk. Prokurator Dariusz Różycki odpowiedział, że nie było takich przypadków. Zapewnił, że nie znał też osobiście byłego premiera ani żadnego polityka. Przyznał natomiast, że działania jego prokuratury w sprawie Amber Gold były nieudolne z powodu nadmiaru pracy. "Organy prokuratury, przynajmniej w okręgu gdańskim, były niewydolne z uwagi na olbrzymią ilość spraw" - powiedział prokurator Dariusz Różycki. Dodał, że przykładem tego była konieczność pracy połowy prokuratorów w weekendy, a sam nie był w stanie wszystkiego kontrolować.

Komisja pytała się również o jego relacje z poprzednio przesłuchanymi świadkami oraz prokuratorem-referentem Barbarą Kijanko, która prowadziła sprawę Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. "Z panią Barbarą Kijanko ostatni raz rozmawiałem w 2008 roku" - odpowiedział prokurator Dariusz Różycki.

Wcześniej zeznania złożył prokurator Marek Siemczonek, który w wiosną 2012 roku prowadził wizytację w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. Jak mówi, wówczas po raz pierwszy usłyszał o sprawie Amber Gold, ale jego uwagę zwrócił dopiero jeden z pracowników ABW w Gdańsku, który pokazał dokumenty, w tym pismo z banku BGŻ, świadczące o tym, że spółka nie posiada w nim żadnych depozytów złota. "Notatka służbowa funkcjonariusza ABW nasunęła uzasadnione podejrzenie, że faktycznie może chodzić o coś znacznie więcej niż narażenie zgromadzonych przez spółkę środków finansowych na ryzyko" - tłumaczył prokurator Siemczonek. Jak powiedział, poinformował o tym fakcie swoich przełożonych. Jego zdaniem miało to wpływ na przejęcie postępowania w czerwcu 2012 roku przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

Jednak przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann wskazała, że wspomniany dokument, pochodzący z banku BGŻ, w którym spółka Amber Gold miała przechowywać złoto, był w aktach sprawy w Prokuraturze Gdańsk-Wrzeszcz od 10 maja 2010 roku. Na pytanie, dlaczego nie odnotowano tego podczas samej wizytacji, prokurator Marek Siemczonek odpowiedział, że nie było możliwe dokładne zapoznanie się ze wszystkimi aktami. "Wyliczyłem, że miałem około siedmiu sekund na zapoznanie się z jedną stroną akt" - wyjaśnił prokurator.

W rozmowie z dziennikarzami po zamknięciu posiedzenia komisji, jej przewodnicząca posłanka PiS Małgorzata Wassermann stwierdziła, że zeznania obu prokuratorów są niewiarygodne. Jej zdaniem, nadmiar pracy nie jest tutaj usprawiedliwieniem. "Każda prokuratura w Polsce ma dużo pracy, ale myślę, że żadna inna nie posiada takiego nadzoru jak Prokuratura Okręgowa w Gdańsku" - powiedziała Małgorzata Wassermann.

Od początku istnienia Sejmowej Komisji Śledczej do spraw Amber Gold przesłuchano sześciu świadków. W zeszłym tygodniu zeznania złożyli dwaj prokuratorzy kierujący Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz w czasie, gdy ta zajmowała się sprawą Amber Gold. Nie udało się przesłuchać prokuratora-referenta Barbary Kijanko, która bezpośrednio prowadziła postępowanie przygotowawcze dotyczące spółki Amber Gold w tej prokuraturze. Prokurator Kijanko przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Kolejne przesłuchania w sprawie Amber Gold Sejmowa Komisja Śledcza zaplanowała na 29 i 30 listopada. Zostanie wtedy przesłuchany między innymi prokurator Piotr Wesołowski. Członkowie komisji podejrzewają go o nieprzekazanie pisma od Komisji Nadzoru Finansowego do ówczesnego Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.
Firma Amber Gold powstała w 2009 roku.

Jej celem było inwestowanie w złoto i inne kruszce. Obiecywała swoim klientom wysokie oprocentowanie, znacznie wyższe niż w bankach. W sierpnia 2012 roku Amber Gold ogłosiła likwidację. Tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
WYRÓŻNIONE
MG
8 lat temu
Prokuratura, która dwukrotnie umarzała postępowanie przeciw AmberGold, stała się wspólnikiem przestępstwa!!! Dawała świadectwo, że działalność firmy nie budzi zastrzeżeń. Taka reklama napędziła klientów z ich kapitałem. Plan biznesowy wydawał się bowiem bez zarzutu, bowiem od lat ceny złota systematycznie rosły w stopniu znacznie większym, niż "oprocentowanie" lokaty w AmberGold.
microszkop
8 lat temu
Czy ZUS i US już zwrócił poszkodowanym pieniądze uzyskane z przestępstwa? Jak to możliwe że zamknęli tylko dwie osoby? Nie wierzę że o przekręcie nie wiedzieli pracownicy jak np. księgowi itp. Śmierdzi to wszystko.
Dziadek 70
8 lat temu
Ogladajac i sluchajac przesluchan "panow prokuratorow" myslalem poczatkowo ze to program kabaretowy.A tu sie okazalo ze w roli blaznow wystepuja przedstawiciele "wymiaru sprawiedliwosci".Jest jeden GWARANTOWANY sposob na przywrocenie tym panom pamieci.Pozbawienie immunitetow i osadzenie w areszcie.Bardzo szybko sobie wszystkow przypomna.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (24)
Cyrk
8 lat temu
Stare cwaniaki nie beda sie podkladac pod kolegow politykow bo sowicie sa wynagradzani za milczenie... taki ja wysuwam wniosek. A Pani Kijanko ewidentnie ma cos jeszcze w majtkach... pewnie teraz na szybko uzgadnia co ma mowic z Adamowiczem i Tuskiem... może jeszcze z Karnowskim... bo to takie bliskie trio :-)
ja
8 lat temu
Podczas jakiegokolwiek inwestowania ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Kiedy wokół najwyższe lokaty były po 5%, a jakaś firma, będąca spółką z o.o. oferuje 13%, to musi to być jakiś wał. Dlatego tak istotna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. Dlatego z myślą o poczatkujących inwestorach powstała książka "Emery tura nie jest Ci potzrebna".
frank einstei...
8 lat temu
czym się różni prokurator od gangstera...
Dziadek 70
8 lat temu
Ogladajac i sluchajac przesluchan "panow prokuratorow" myslalem poczatkowo ze to program kabaretowy.A tu sie okazalo ze w roli blaznow wystepuja przedstawiciele "wymiaru sprawiedliwosci".Jest jeden GWARANTOWANY sposob na przywrocenie tym panom pamieci.Pozbawienie immunitetow i osadzenie w areszcie.Bardzo szybko sobie wszystkow przypomna.
alek
8 lat temu
z checi pomnożenia (jak?) wyszlo podzielenie
...
Następna strona